Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

Ορίστε το έγγραφο:

 

Εγγρ-ΔΜΕΟ/2996/ε/390/22-5-07

Κυκλοφοριακές συνδέσεις συνεργείων σε Επαρχιακό οδικό δίκτυο

(για την ίδρυση συνεργείου σε Επαρχιακό δίκτυο

δεν απαιτείται μεν έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης του ΠΔ-38/96,

αλλά απαιτείται πλέον έγκριση εισόδου εξόδου,

Αρθ-19 παρ.4 και Αρθ-21 παρ.5 του ΠΔ-118/06).

 

Σε απάντηση του σχετικού Εγγρ-ΤΥ/3596/10-4-07 σας, σας γνωστοποιούμε την άποψή μας ότι μετά την ισχύ του ΠΔ-118/06 , οι διατάξεις του ΠΔ-38/96 που αφορούν την κυκλοφοριακή σύνδεση των συνεργείων με το οδικό δίκτυο εξακολουθούν να ισχύουν.

 

Όμως μετά το ΠΔ-118/06 (Αρθ-19 παρ.4 και Αρθ-21 παρ.5), για όλες τις εγκαταστάσεις χωρίς εξαίρεση , απαιτείται είτε έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης, είτε έγκριση εισόδου - εξόδου, ώστε και στις δύο περιπτώσεις να τηρούνται οι κανόνες για την οδική ασφάλεια .

 

Συνεπώς για την ίδρυση συνεργείου σε Επαρχιακό δίκτυο δεν απαιτείται μεν έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης (ΠΔ-38/96), αλλά απαιτείται πλέον έγκριση εισόδου - εξόδου (Αρθ-19 παρ.4 και Αρθ-21 παρ.5 του ΠΔ-118/06).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα και απο μενα...

 

εχει κανει καποιος σχεδια εισοδου-εξοδου σε επαρχιακη οδο για κατοικια??

Edited by Manolis gon
από κεφαλαία σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι σημαντικό.Να προσέξεις ότι δεν μπορείς να μπαίνεις από το αντίθετο ρεύμα, οπότε κατά την είσοδο και μέχρι να ανοίξει η πόρτα, το αυτοκίνητο πρέπει να είναι όσο το δυνατόν έξω από τη λωρίδα κυκλοφορίας και να μην εμποδίζει την κυκλοφορία.Αυτό σημαίνει ότι αν μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη σε βάθος την είσοδο, κάντη.Κάνε τα τοιχεία της εσοχής προς την πόρτα, με ακτίνα 6μ και μπροστά στο όριο να έχουν απόσταση τουλάχιστον 5,50μ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε...

Στον Άγιο-Νικόλαο έχω καταθέσει την άδεια...

Πήγα στην τεχνική υπηρεσία για τους επαρχιακούς δρόμους και μου ζήτησε η κ.Τ...... της Παναγιάς τα μάτια...

Μου ζήτησε σχέδια της εισόδου-εξόδου σύμφωνα με το ΠΔ118/2006, αλλά δεν αναφέρει κάτι συγκέκριμενο...

Δεν μπορώ να να βγάλω άκρη με τη συγκεκρίμενη υπάλληλο...

(Για να καταλάβεις, σε άλλο θέμα την ανέφερα στον αντιπεριφερειάρχη και μου έστειλε την απάντηση ταχυδρομικά αυθημερόν... Φοβέρα θέλει ο Άγιος...)

Αλλά τώρα δεν τολμάω να ξαναπάω...

Αν έχεις υπ'οψιν σου κάτι θα με βοηθούσε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα...

Αντιμετωπίζω και εγώ ένα πρόβλημα σύνδεσης και θα ήθελα την άποψή σας.

 

Το Θέμα:

Ένα υφιστάμενο βιοτεχνικό κτίριο άδειας έτους '86

Βρίσκεται σε οικόπεδο 5.780 τ.μ. ΕΚΤΟΣ σχεδίου και (ΕΝΤΟΣ ζώνης)

Έχει προσώπο 50 μ. σε Δευτερεύων Εθνικό οδικό Δικτυο

και ο ιδιοκτήτης θέλει να πάρει έγκριση εισόδου - έξοδου και να αποφύγει τη διαδικασία κυκλοφοριακής σύνδεσης.

 

Το Πρόβλημα:

Το πρόβλημά είναι οτι ο αρμόδιος υπάλληλος δεν ενέκρινε την είσοδο - έξοδο, καθώς στα 70 μ. από το οικόπεδο υπάρχει κόμβος και αυτό το παρουσίασε ως την κύρια αιτία της άρνησης του.

- Το θέμα εδώ όμως είναι ότι ο κόμβος είναι από την απέναντι πλευρά (αντίθετο ρεύμα)

- Ο ίδιος έπειτα μου είπε οτι θα είχα πάρει εγκρίση εισόδο - εξόδου αν είχα πάει να την καταθέσω πριν το 2006...!!!

 

Τον ρώτησα αν απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση και απάντησε ότι απαιτείται αλλά και πάλι είναι πολυ δύσκολο να μου την εγκρίνει...!

 

Επειδή πραγματικά δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ και να λύσω αυτό το πρόβλημα

θα παρακαλούσα όποιος συναδελφος μπορεί, να με βοηθήσει με οποιαδήποτε πληροφορία,

(εκγυκλίους, ΦΕΚ, εξαιρέσεις...κτλ)!!

 

ΑΝ έχατε οποιαδήποτε ερώτηση - απορία επί του προβλήματος παρακαλώ να μου την θέσετε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε κέντρο εστίασης 200ατομων , ποιες είναι οι προϋποθέσεις ?

θέλουμε είσοδο - έξοδο ?

θέλουμε κυκλοφοριακή σύνδεση ?

που μπορώ να τα βρω ? (από το πρωί ψάχνω φεκ)

 

ισχύουν τα ίδια με τα πρατήρια υγρών καυσίμων ?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
για χορήγηση ή απαλλαγή κυκλοφορικής σύνδεσης απαιτείται : - Αιτηση ενδιαφερόμενου -τοπογραφικό διάγραμμα (5 απλούν) - τεχνική έκθεση που να αναφέρει το είδος της εγκατάστασης , το μέγεθος αυτής και τις τυχόν κυκλοφοριακές επιπτώσεις που θα προκαλέσει - Συμβόλαιο -βεβαίωση για το χαρακτηρισμό του δρόμου - αν είναι επαγγελματικός χώρος χρειάζεται μια υπεύθυνη δήλωση ότι η επιχείρηση δεν προκαλεί κυκλοφοριακό φόρτο , θα επανέλθω μετά 3 ετία για επανεξέταση των κυκλοφ. δεδομένων , θα κατασκευασθεί σύνδεση σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις αν αλλάξουν τα κυκλ. δεδομ. ή μετατροπη τωνεγκαταστάσεων , και ότι θα διακόψω της λειτουργία της επιχείρησης σε περίπτωση που τα στοιχεία του οικοπεδου δεν επιτρέπουν την πλήρη κατασκευή της σύνδεσης

 

τελικα μου ζητησαν μονο

1 αιτηση

2 τοπογραφικο

3 τεχνικη εκθεση

4 αδεια οικοδομης

 

αν οι κομβοι ειναι σε αποστασεις μεγαλυτερες των αποστασεων που

οριζει το 118 τοτε δε χρειαζεται να φανουν στο τγραφικο

διοτι ουτως η αλλως θα γινει αυτοψια

 

οτι θελει ο καθενας ζηταει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.