Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Μηχανικού Αδείας - δικαιώματα και υποχρεώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

έχω μια νομική ερώτηση. Πρόσφατα (2010) ανέλαβα την έκδοση μιας άδειας και κατέθεσα φάκελο στην πολεοδομία (Ιαν.2011) με τα προβλεπόμενα για πληρότητα φακέλου.

Έχω στην κατοχή μου:

1) ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης μελέτης / επίβλεψης.

2) "πραγματικές" υπογραφές στο σεντόνι και το τοπογραφικό.

3) κατάθεση πολεοδομίας - αριθμό πρωτοκόλου.

 

λίγο μετά την κατάθεση και εν αναμονή νέων από το μέτωπο του ΚΕΝΑΚ, οι πελάτες δέχτηκαν προσφορά από τοπικό εργολάβο (με τα γνωστά "θα σου κάνω 50-60-70% έκπτωση" κτλ).

Τώρα οι πελάτες ζητάνε να αναλάβει την έκδοση αδείας, τις υπόλοιπες μελέτες και την επίβλεψη ο νέος εργολάβος για 2 λόγους:

1) κάνει έκπτωση (γελοιωδώς μεγάλη)

2) έχει (ως κλασικός Έλλην εργολάβος) "δόντι" στην πολεοδομία και θα περάσει την άδεια με "σχεδόν ΚΕΝΑΚ" (έτσι τουλάχιστον υποστηρίζει).

 

Εμένα μου πρότειναν να παραμείνω ο "αρχιτέκτων" με υπογραφή της αρχιτ. μελέτης (και με την ανάλογη αμοιβή φυσικά).

 

και τώρα οι ερώτησεις:

1) ΝΟΜΙΚΑ, τι δικαιώματα - υποχρεώσεις έχω?

2) Πρέπει να παραιτηθώ για να υπογράψει άλλος μηχανικός? Στο σεντόνι, ΟΛΑ είναι στο όνομα μου.

3) Είναι δική μου (και μόνο) επιλογή το με ποιες μελέτες (π.χ. αρχιτεκτονικά, τοπογραφικό, παθ. πυροπροστασία, χρον. προγραμματισμός) - και τις αντίστοιχες αμοιβές τους θα δεχτώ να προχωρήσω?

4) Αν αφήσουν να περάσει το νόμιμο 9μηνο παραμονής της άδειας στην πολεοδομία, τι γίνεται?

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε την προσφορά με έκπτωση κλπ δεν την έκανε εργολάβος αλλά συνάδελφοι που κρύβονται πίσω απο αυτόν. Το κόλπο είναι παλιό. Πρόκειται λοιπόν για αντιδεοντολογική συμπεριφορά συναδέλφων.

Σ αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν δύο δρόμοι: α)πληρώνεσαι για την δουλειά που έκανες μέχρι τώρα και αποχωρείς . Γιατί οι συνάδελφοι που λειτούργησαν με τον τρόπο αυτό θα συνεχίσουν να σου δημιουργούν προβλήματα ώστε να σε αναγκάσουν να φύγεις απο την μέση. β) Κάνεις καταγγελία στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να κατηγορούμε συναδέλφους χωρίς να γνωρίζουμε! Πιστεύω ότι ο εργολάβος απλά προσπαθεί να πάρει τη δουλειά... Προφανώς η έκπτωση της μελέτης συμψηφίζεται με την κατασκευή!

Προτείνω να εξηγήσετε στους πελάτες σας ότι θα υπάρχουν αμφιβολίες για την ποιότητα της κατασκευής και ότι η μεγάλη έκπτωση θα καλυφθεί από την κατασκευή. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει κατανόηση ακολουθήστε αυτό που λέει ο συνάδελφος παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Ο εργολάβος δεν υπογράφει μελέτες και δεν μπορεί να αναλάβει επιβλέψεις. Άρα έχει κάποιους που θα το κάνουνε αυτό. Και έιναι "συνάδελφοι" που θα το κάνουνε. Δεν κατηγορώ κανένα αλλά η αλήθεια είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

1. Δικαιώματα: για όσες μελέτες έχεις ανάθεση και έχεις ήδη εκτελέσει, θα πληρωθείς. Υποχρεώσεις : οι μελέτες που εκτέλεσες να είναι ορθές (κλασσικά)

2. Αφού η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμα τότε θα αλλαχθούν οι αναθέσεις/αναλήψεις στις μελέτες που έχεις ανάθεση αλλά δεν έχεις εκτελέσει και στις επιβλέψεις που δεν θα επιβλέψεις.

3. Δεν το καταλαβαίνω το ερώτημα.

4. θα επιστραφεί ο φάκελλος.

Link to comment
Share on other sites

angelo_balto,

 

από τη στιγμή που έχεις υπογραφές στην δήλωση ανάθεσης-ανάληψης και ιδιωτικό συμφωνητικό (μπράβο σου γιαυτό), δεν σε κουνάει κανείς.

 

Πρέπει να υπογράψεις έγγραφο παραίτησης, δεν μπορούν να σε αντικαταστήσουν παρά τη θέλησή σου.

Link to comment
Share on other sites

achille, και για τις μελέτες που δεν έχει εκπονήσει;

Σε υποθετική περίπτωση που ο ιδιοκτήτης αποσύρει την άδεια, θα απαιτήσει να πληρωθεί και για αυτές που δεν έχει εκπονήσει επειδή του τις έχει αναθέσει;

Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή απο την στιγμή που μου έχει αναθέσει κάτι δεν μπορεί να ακυρώσει την ανάθεση και να με πληρώσει μόνο για ότι έχω μελετήσει;

Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε υποθετική περίπτωση που αποσύρει την άδεια, δεν γνωρίζω τι ισχύει.

 

Σε μη υποθετική περίπτωση που δεν αποσύρει την άδεια, η δήλωση ανάθεσης-ανάληψης (και το συμφωνητικό) έχουν ακριβώς αυτή την έννοια. Δεσμεύουν και τα δυο μέρη με συγκεκριμένες υποχρεώσεις που δεν μπορούν να μεταβληθούν μονομερώς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απο την στιγμή που μου έχει αναθέσει κάτι δεν μπορεί να ακυρώσει την ανάθεση και να με πληρώσει μόνο για ότι έχω μελετήσει;

 

Δεν απαιτώ να πληρωθώ για δουλειά που δεν έχω κάνει. Απλά θα απαιτήσω να πληρωθώ (πλήρως) για ότι έχω ήδη καταθέσει - άσχετα με το αν στην πορεία αλλάξουν κάτι στη μελέτη και χρειαστεί να ξανα-σχεδιαστεί (σίγουρα όχι από εμένα).

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Σε υποθετική περίπτωση που αποσύρει την άδεια, δεν γνωρίζω τι ισχύει...

 

οπότε (εν ολίγης) λόγω των χαρτιών, εγώ θέτω τους όρους από εδώ και πέρα, ναι?

 

Μάλλον έχω δύο επιλογές:

1) ζητώ την πλήρη αμοιβή για ότι έχω καταθέσει ως τώρα και υπογράφω δήλωση παραίτησης.

2) συνεχίζω να είμαι ο αρχιτέκτων (μελέτη) του έργου, ζητώ την πλήρη αμοιβή για ότι έχω καταθέσει ως τώρα και ζητώ επιπρόσθετη αμοιβή στην περίπτωση που ο εργολάβος (ή ο μηχανικός του) αλλάξουν τα σχέδια και χρειάζεται να ξανα-σχεδιαστεί η αρχιτεκτονική μελέτη.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Δεν μπορούμε να κατηγορούμε συναδέλφους χωρίς να γνωρίζουμε! Πιστεύω ότι ο εργολάβος απλά προσπαθεί να πάρει τη δουλειά... Προφανώς η έκπτωση της μελέτης συμψηφίζεται με την κατασκευή!

Προτείνω να εξηγήσετε στους πελάτες σας ότι θα υπάρχουν αμφιβολίες για την ποιότητα της κατασκευής και ότι η μεγάλη έκπτωση θα καλυφθεί από την κατασκευή. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει κατανόηση ακολουθήστε αυτό που λέει ο συνάδελφος παραπάνω!

 

"Προφανώς η έκπτωση της μελέτης συμψηφίζεται με την κατασκευή!"...

ακριβώς έτσι είναι συνάδελφε...

 

"αμφιβολίες για την ποιότητα της κατασκευής και ότι η μεγάλη έκπτωση θα καλυφθεί από την κατασκευή"...

Δυστυχώς τα εξήγησα, αλλά θεωρούν ότι απλά θέλω να δικαιολογήσω την ελάχιστη αμοιβή που ζητώ (ακόμη και αν δεν αναφέρθηκα ποτέ σε "εκπτώσεις"... αυτό προσβάλει κάθε μηχανικό που έκατσε να διαβάσει για να πάρει πτυχίο...)

 

 

Συνάδελφε, μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποίησε την επεξεργασία να θέλεις να προσθέσεις κάτι σε ένα μήνυμά σου. Επίσης, απέφευγε να κάνεις άσκοπες παραθέσεις προηγούμενων μηνυμάτων. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

angelo_balto το 2 που λες είναι αυτό που είπα και εγώ.

 

achille ακόμα και ένα ζευγάρι μπορεί να χωρίσει ή ένας συνεταιρισμός διαλύεται και δεν μπορεί να αλλάξει την ανάθεση ο ιδιοκτήτης; Μνημόνιο με το ΔΝΤ υπέγραψε ή μέλος στο ΤΕΕ έγινε;

Τέλος πάντων, αυτή είναι η άποψή μου και η πρακτική μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.