Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο - Δικηγόροι κατά μηχανικών


anka

Recommended Posts

Δε διαβάζω κάν το κείμενο. Είναι τουλάχιστον αστείο προκαταβολικά.  Εχω δεί με τα μάτια μου τόσα πολλά επί κτηματολογίου που έχω χάσει πάσα ιδέα και για τους
μεν δικηγόρους-συμβολαιογράφους και για τους δε του συναφιού μας.....

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η καταχώρηση δήλωσης στο Κτηματολόγιο θέλει πολλή καλή γνώση του αντικειμένου και της ηλεκτρονικής πλατφόρμας και τίποτα άλλο. Είτε πρόκειται για μηχανικό, συμβολαιογράφο, δικηγόρο, λογιστή ή απλό πολίτη. Δεν την υπογράφει κανείς εξ αυτών εκτός από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη ή τον πληρεξούσιό του. Όλα τα άλλα είναι για να μαλώνουμε μεταξύ μας οι επιστημονικοί κλάδοι για κάτι "ευκαιριακό"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόση αναδουλειά έχουν οι δικηγόροι στη Μυτιλήνη και βλέπουν το κτηματολόγιο ως πίτα που θα την μοιραστούν μεταξύ τους? Η ανακοίνωσή τους είναι για γέλια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν και διεκδικούν τα δικαιώματά τους.

Θα έπρεπε και εμείς να κάνουμε το ίδιο. Είναι απαράδεκτο να γίνεται το 90% των τεχνικών έργων από μη μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ποια δικαιώματά τους συνάδελφε. Δεν τους έκλεψε κανείς δικαιώματα.  Δεν πήγε κανείς να παραστίσει το δικηγόρο ενώ δεν είναι. Μάλλον δεν θέλουν να πιστέψουν ότι οι παχιές αγελάδες αδυνάτησαν πλέον και δεν κατεβάζουν γάλα για όλο το  καλοταισμένο κλαμπ τους. Κόπηκαν οι παραστάσεις στα συμβόλαια κλπ. Έτσι λοιπόν δεν θέλουν να κατανοήσουν ότι ο κάθε ιδιοκτήτης ελεύθερα κρίνει ποιος θα τον  βοήθησει να συμπληρώσει τη δήλωσή του και κυρίως απευθύνεται σε μηχανικό διότι από εμάς ξεκινά η τεχνική ταυτότητα του ακινήτου. Το να καταγράψει κανείς τα στοιχεία του συμβολαίου και του πιστοποιητικού μεταγραφής δεν νομίζω ότι απαιτεί γνώσεις αστροφυσικής. Εξάλλου ο μηχανικός έχει μάθει να διαβάζει άπειρα συμβόλαια στα χρόνια εργασίας του, αφού το ιδιοκτησιακό και το πολεοδομικό συνδέονται.

Αν θες Διάβασε μερικά πόστ πιο πριν που έχω ξεκινήσει την "αποδόμηση" των ψευδοεπιχειρημάτων τους. Κανονικά πρέπει να τους πάρουμε με τα γιαούρτια με αυτά που γράφουν όχι να το αναλύσουμε και σοβαρά.  Η ανακοίνωση το είπα και στην αρχή. Ούτε για χαρτι τουαλέτας δεν κάνει. Επιεικώς κατάπτυστη. Από πλευράς ΤΕΕ θα μπορούσε να υπάρξει απάντηση σε αυστηρό ύφος, για λόγους επιστημονικού κύρους. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου εμπειρία, στα γραφεία κτηματογράφησης το 99% των δικαιωμάτων τα επεξεργάζονται μηχανικοί χωρίς να συμβουλεύονται δικηγόρο διότι αποτελούν συνηθισμένες περιπτώσεις.

Οι δικηγόροι δεν κάνουν καθόλου κτηματογράφηση. Είναι χρησιμότατοι, αλλά για αυτές τις δύσκολες καταστάσεις του 1%  και απέχουν τελείως από το χωρικό στάδιο του έργου.

Το λέω λίγο χοντροκομμένα αλλά νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα.

Edited by ntanos
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Ποια δικαιώματά τους συνάδελφε. Δεν τους έκλεψε κανείς δικαιώματα.  Δεν πήγε κανείς να παραστίσει το δικηγόρο ενώ δεν είναι. Μάλλον δεν θέλουν να πιστέψουν ότι οι παχιές αγελάδες αδυνάτησαν πλέον και δεν κατεβάζουν γάλα για όλο το  καλοταισμένο κλαμπ τους. Κόπηκαν οι παραστάσεις στα συμβόλαια κλπ. Έτσι λοιπόν δεν θέλουν να κατανοήσουν ότι ο κάθε ιδιοκτήτης ελεύθερα κρίνει ποιος θα τον  βοήθησει να συμπληρώσει τη δήλωσή του και κυρίως απευθύνεται σε μηχανικό διότι από εμάς ξεκινά η τεχνική ταυτότητα του ακινήτου. Το να καταγράψει κανείς τα στοιχεία του συμβολαίου και του πιστοποιητικού μεταγραφής δεν νομίζω ότι απαιτεί γνώσεις αστροφυσικής. Εξάλλου ο μηχανικός έχει μάθει να διαβάζει άπειρα συμβόλαια στα χρόνια εργασίας του, αφού το ιδιοκτησιακό και το πολεοδομικό συνδέονται.

Αν θες Διάβασε μερικά πόστ πιο πριν που έχω ξεκινήσει την "αποδόμηση" των ψευδοεπιχειρημάτων τους. Κανονικά πρέπει να τους πάρουμε με τα γιαούρτια με αυτά που γράφουν όχι να το αναλύσουμε και σοβαρά.  Η ανακοίνωση το είπα και στην αρχή. Ούτε για χαρτι τουαλέτας δεν κάνει. Επιεικώς κατάπτυστη. Από πλευράς ΤΕΕ θα μπορούσε να υπάρξει απάντηση σε αυστηρό ύφος, για λόγους επιστημονικού κύρους. 

Συμφωνώ κι επαυξάνω +2 Παύλο αλλά όχι να πετάμε και τα  γιαούρτια.....

αφού ένα γιαούρτι αξίζει περισσότερο από τις αιτιάσεις τους .....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τι είναι ένας δικηγόρος στον πάτο της θάλασσας? μια καλή αρχή

τι είναι χίλιοι δικηγόροι στον πάτο της θάλασσας? μόλυνση

btw

οι δικηγόροι βλέπουν το κτηματολόγιο ως πηγή εισοδήματος εσαεί

γιατί με την προχειρότητα και αοριστία που γίνεται μιλάμε για έτη επί ετών δικαστικών διαμαχών για τις διορθώσεις

στη Βοιωτία (εν όψει και εν γνώσει αυτού) δικηγορικός σύλλογος δήλωσε επισήμως ότι προσφέρει "δωρεάν" από τα μέλη του την σύνταξη των δηλώσεων

 

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

..τσ, τσ, τσ.....!!!

Ψαράς ή Ναυτικός είσαι imhotep που παίρνεις το δικαίωμα να μιλάς για την θάλασσα εσύ ένας Μηχανικός ??....

το πας γυρεύοντας να σου τραβήξουν κι αυτοί ασφαλιστικά μέτρα με το Δικηγόρο τους...?????      :D:D

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, imhotep said:

 

στη Βοιωτία (εν όψει και εν γνώσει αυτού) δικηγορικός σύλλογος δήλωσε επισήμως ότι προσφέρει "δωρεάν" από τα μέλη του την σύνταξη των δηλώσεων

Αυτό και αν αποτελεί είδηση. Ο ένας σύλλογος συνδράμει (φαινομενικά δωρεάν αφού πιθανώς προσβλέπει στην μετέπειτα προσέλκυση πελατών, δηλαδή προανάρτηση και μετέπειτα διορθώσεις) ο άλλος σύλλογος βγάζει ανακοινώσεις της πλάκας. Εντάξει, εκεί που λες τα έχεις δει όλα, πάλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.