Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο - Δικηγόροι κατά μηχανικών


anka

Recommended Posts

Αυτοι δεν ειναι σαν κι εμας τους μηχανικους , κατ' ευφημισμον συντεχνια (μην μας χαρακτηρισω αλλιως ) . Αυτοι ριχνουν στ' αυτια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τι 80 και 150 βρε συνάδελφοι?

Από δευτέρα βάζω τραπεζάκι έξω από το κτηματολογικό και θα χτυπήσω και μία διαφήμιση στην εφημερίδα, τιμή 50euro

Μιλάμε για πολλές χιλιάδες δικαιώματα. (5 μηδενικά)

Αν πάρω τα 1000, να 50 χιλιαρικάκια σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια , χασαμε με γκολ απο τα αποδυτηρια

 

:(

 

Διαβαστε εδω

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=43868768

 

οποτε ...... ξεχαστε τα τραπεζακια εξω.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω επειδή διάγουμε περίοδο κρίσης για όλα τα επαγγέλματα, πέσαν όλοι στη χρυσοτόκο όρνιθα του κτηματολογίου. Δεν ξέρω, στις περιοχές όπου έχει γίνει ήδη κτηματολόγιο, υπήρχαν ανάλογες προστριβές;

Εκείνο που με εκπλήσσει είναι αυτό που λέει ο erling, η ανασφάλεια του μέσου πολίτη που θεωρεί το εαυτό του ανίκανο να συμπληρώσει μια απλή δήλωση. Με πήραν κι εμένα τηλέφωνο γνωστοί μου και με ρώτησαν αν ασχολούμαι με το κτηματολόγιο. Όταν απάντησα αρνητικά, προθυμοποιούμενος πάντως να τους βοηθήσω αν έχουν κάποια απορία, τους είδα να μην ικανοποιούνται. Προφανώς, έψαξαν κάποιον πιο "ειδικό"...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφονται είναι η μίση αλήθεια.

Όλα πάντως προβάλλονται από την πλευρά των δικηγόρων.

Η υπόθεση που πήρε αναβολή είναι και αυτή μηχανικού τ.ε..

Την Πέμπτη λοιπόν στο ακροατήριο. - αυτοί ετοιμάζονται με sms κλπ

όποιος βρίσκεται κοντά να σπεύσει.

Στο θέμα αυτό υπάρχει και συνέχεια.............

Αργότερα να έχω χρόνο μπορώ να σας πω περισσότερες λεπτομερές για το τι παίχτηκε στο ακροατήριο !

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι, και μόλις παράγγειλα το τραπεζάκι και τις καρεκλίτσες.. και είχα βρει μια μούρλια θέση έξω από το κτηματολογικό γραφείο!!!!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως το δικαστήριο... αφού κανένας άλλος δεν βάζει υπογραφή πλην του ιδιοκτήτη, ποιος είναι αυτός που θα αφαιρέσει το δικαίωμα σε κάποιον πολίτη να δώσει συμβουλές σε έναν άλλο πολίτη!!!!! από πότε το "συμβουλεύειν", χωρίς ταυτόχρονη ανάληψη της τυχούσας ευθύνης που προκύπτει από τις συμβουλές, είναι δικαίωμα κάποιων????

 

υ.γ. Θυμάμαι παλιά (1-2 χρόνια πριν) σε δικαστήριο που είδε ο δικαστής την πραγματογνωμοσύνη μέσω ΤΕΕ και επειδή ο αιτηθής την πραγματογνωμοσύνη ήταν μηχανικός την έκρινε ως μη αντικειμενική και ζήτησε άλλη από ανεξάρτητο.... άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στο έλεος των παντοδύναμων κυκλωμάτων.

Όχι μονό κεντρικά πολιτικά, αλλά και στην καθημερινότητα.

Η συντεχνία των δικηγόρων, και δικηγόροι που συνεργαζόμασταν και δουλεύαμε χρόνια μαζί -φίλοι- μας άφησαν χωρίς εκπροσώπηση στο δικαστήριο.

Έτσι πήραμε την αναβολή αλλά την Πέμπτη δεν θα τους περάσει........

απορώ πως συνάδελφοι συμβιβαστήκαν...........

αν και υποψιάζομαι κάτω από ποιές συνθήκες έγινε αυτό.

Μάλλον εξαπατήθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε όλα για το θεαθήναι.

Χτες άκουσα και από κάποιν του συλλόγου λογιστών να λέει ότι αυτοί είναι που πρέπει να κάνουν τις δηλώσεις.

 

Βάζει κανένας άλλος πλην του αιτούντα υπογραφή στην αίτηση/δήλωση?

Αρα γιατί πρέπει να είναι μόνο δικηγόρος ή λογιστής ή μηχανικός?

 

Οποιος ξέρει γραφή και ανάγνωση μπορεί να κάνει την δήλωση.

Αν δεν ξέρει ας πάει σε κάποιον που γνωρίζει όποιος και αν είναι αυτός.

Σιγά τις γνώσεις που θέλει μια δήλωση στο κτηματολόγιο.

Άποψή μου.

 

υ.γ. Υπάρχουν και δύσκολες περιπτώσεις αλλά όποιος ασχολήθηκε με το θέμα (ότι και αν είναι αυτός) γνωρίζει πως θα τις επιλύσει.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!

 

Καλά εάν θέλω να συμπληρώσω μόνος μου τις αιτήσεις για τα δικά μου ακίνητα θα μου κάνει ασφαλιστικά μέτρα κάποιος δικηγόρος? Είμαστε σοβαροί? Άρα το θέμα είναι το εμπόριο των δηλώσεων . Αναρωτιέμαι αν κάναμε μια αγωγή για αθέμιτο ανταγωνισμό τι θα γινόταν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.