Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτηματολόγιο - Δικηγόροι κατά μηχανικών


anka

Recommended Posts

Εγώ άκουσα ότι υπήρχαν τέσσερις δικηγόροι εκεί που συμμετείχαν στη δίκη υπέρ των μηχανικών και λογιστών. Και είπε και ο πρόεδρος των δικηγόρων ότι όποιος δικηγόρος θέλει να τους αναλάβει εναντίον του δικηγορικού συλλόγου, έχει απόλυτη κάλυψη από το σύλλογό τους.

 

Πάντως ο ισχυρισμός των δικηγόρων ότι πρόκειται στην ουσία για νομική συμβουλή, εμένα με βρίσκει σύμφωνο. Είναι πάρα πολλά αυτά που δεν μπορούν να κάνουν οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι χωρίς μηχανικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η δουλειά της συμπλήρωσης της δήλωσης κτηματολογίου είναι δουλειά μηχανικού. Μιλάω βέβαια για το τμήμα της δήλωσης που αφορά τη δήλωση του δικαιώματος, γιατί η πίσω σελίδα είναι σαφώς δουλειά μηχανικού. Θα έλεγα μάλιστα, η πίσω σελίδα είναι δουλειά μόνον μηχανικού και κανενός άλλου.

 

Δεν συμφωνώ πάντως ότι είναι δουλειά οποιουδήποτε τα ξέρει κάπως. Το θέμα είναι ότι το κάνεις μόνος σου, αν θέλεις και μπορείς, σύμφωνοι. Αλλά αν θέλεις να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια, δεν πηγαίνεις σε όποιον θέλεις αλλά στον αρμόδιο, σε αυτόν που είναι η δουλειά του. Αυτό είναι που λένε οι δικηγόροι. Λένε, αν δεν μπορείς μόνος σου, τότε δεν είναι δουλειά του οποιουδήποτε, αλλά δουλειά μας. Εμένα με βρίσκει σύμφωνο αυτό. Νομίζω ότι το να πούμε στον κόσμο "πάτε όπου θέλετε, αρκεί να δηλώνει ότι ξέρει" είναι ανεύθυνο. Για τη μπροστά σελίδα πας σε δικηγόρο, για την πίσω σε μηχανικό. Αυτό είναι το σωστό που πρέπει να πούμε στον κόσμο, έτσι νομίζω εγώ. Αν ο πολίτης νομίζει ότι μπορεί να κάνει το σκαρίφημα μόνος του, εντάξει. Αλλά αν δεν μπορεί, θα το κάνει δικηγόρος; Δε νομίζω. Εκεί μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει αποκλειστικότητα του μηχανικού.

 

Και εκεί που βγαίνω από τα ρούχα μου είναι τελικά με τους λογιστές. Γιατί αυτοί δεν έχουν καμιά σχέση με το αντικείμενο. Τι είναι αυτοί βρε παιδιά! Αυτοί θα κάψουν κόσμο και κοσμάκη... Τι δουλειά έχουν με αυτά, τι σχέση έχουν με το κτηματολόγιο, δεν μπορώ να καταλάβω. Και από ό,τι μου είπαν εμένα, και οι δικηγόροι με τους λογιστές έχουν περισσότερο πρόβλημα και όχι με τους μηχανικούς.

 

Βλέπω και μεσίτες και ασφαλιστές και τον κάθε καημένο να λέει "συμπληρώνω δηλώσεις κτηματολογίου". Όταν είδα έξω από ένα ασφαλιστικό γραφείο να έχει βάλει ένα χαρτί Α4 και να λέει ότι συμπληρώνει δηλώσεις κτηματολογίου, ψιλοτρελάθηκα. Λέω ρε παιδί μου, τι μπανανία είμαστε τέλος πάντων. Πού να πάει μπροστά έτσι αυτή η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κοντά στη δουλειά μου υπάρχει ένα μικρό υπόγειο κατάστημα που βγάζει φωτοαντίγραφα.

Προχθές περνώντας, παρατήρησα την εξής επιγραφή έξω ακριβώς, στο πεζοδρόμιο σε ξύλινο ταμπλό με μεγάλα γράμματα:

"ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ"

 

Ελλάδα, με τα ωραία σου!!! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ΤΕΕ Θεσσαλονίκης έκανε στην έδρα του γραφείο πληροφοριών για σύνταξη των αιτήσεων.

Πολύ σωστή κίνηση για να κλείσει μερικά στόματα.

post-437-131887204972_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κινηση. Το κακο ειναι οτι καποιοι παππουδες/γιαγιαδες καθως και αλλοι ανθρωποι που δεν ξερουν "πολλα γραμματα" θα πανε σε δικηγορους/μηχανικους να τους συνταξουν την δηλωση. Με δεδομενο οτι υπαρχει αναδουλεια γενικα και παρεισφρυση παπατζηδων και στους 2 κλαδους προβλεπω λιγος(;;) κοσμος να πεσει θυμα γδαρσιματος και εξαπατησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φρένο στους δικηγόρους για το Κτηματολόγιο

Απορρίφθηκαν πέντε από τις αιτήσεις ασφαλιστικών μέτρων κατά μηχανικών, λογιστών και φοροτεχνικών που αναλαμβάνουν τη συμπλήρωση δηλώσεων ιδιοκτησίας

 

Φρένο στους δικηγόρους έβαλε η... Δικαιοσύνη και στην απαίτησή τους να καρπωθούν μόνο αυτοί το «φιλέτο» του Εθνικού Κτηματολογίου, θεωρώντας πως η συμπλήρωση των δηλώσεων είναι αποκλειστικά δική τους υπόθεση και πως όσοι το επιχειρούν διαπράττουν το αδίκημα της αντιποίησης δικηγορικού έργου.

 

Από το Ειρηνοδικείο Θεσσαλονίκης απορρίφθηκαν πέντε από τις αιτήσεις ασφαλιστικών μέτρων που είχαν καταθέσει οι εκπρόσωποι του Δικηγορικού Συλλόγου κατά μηχανικών, λογιστών και φοροτεχνικών, οι οποίοι είχαν προχωρήσει σε διαφημιστικές καταχωρίσεις σύμφωνα με τις οποίες αναλαμβάνουν τη συμπλήρωση δηλώσεων ιδιοκτησίας για το Εθνικό Κτηματολόγιο. Να σημειωθεί ότι ήδη κάποιοι επαγγελματίες των παραπάνω κλάδων, εναντίον των οποίων είχε στραφεί ο Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης με ασφαλιστικά μέτρα κατηγορώντας τους «για σφετερισμό δικηγορικής ύλης», όπως είχε δηλώσει ο πρόεδρος τους Μανόλης Λαμτζίδης, είχαν υποχρεωθεί να κάνουν πίσω και να συμβιβαστούν, δηλώνοντας στα δικαστήρια πως θα σταματήσουν τη συμπλήρωση δηλώσεων, ενώ από τους δικηγόρους αυτό είχε παρουσιαστεί ως «πρώτη νίκη».

 

Ο Δικηγορικός Σύλλογος, μάλιστα, έχει βάλει στα μέλη του και κατώτατη ταρίφα για κάθε δήλωση ακινήτου που είναι στα 65 ευρώ. Ομως οι αποφάσεις της Δικαιοσύνης ανατρέπουν πλέον το τοπίο γύρω από το Εθνικό Κτηματολόγιο που είχαν επιχειρήσει να επιβάλουν οι δικηγορικοί σύλλογοι της χώρας και βάζουν κι άλλους στη διεκδίκηση μεριδίου από τη μεγάλη «πίτα» -υπολογίζεται σε πάνω από 150 εκατομ. ευρώ - δεδομένου ότι μέχρι τώρα οι δηλώσεις δεν έχουν ξεπεράσει το 10% πανελλαδικά. Οι αποφάσεις που εκδόθηκαν από το Ειρηνοδικείο Θεσσαλονίκης βρίσκονται ακόμη στο στάδιο της καθαρογράφησης και σ' αυτές αποφαίνεται πως «η συμπλήρωση των δηλώσεων δεν αποτελεί αποκλειστικό έργο των δικηγόρων». Ακόμη υπογραμμίζεται πως δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα η συμπλήρωση δηλώσεων από επαγγελματίες άλλων κλάδων.

 

«Από καμία διάταξη της σχετικής κοινής υπουργικής απόφασης δεν προκύπτει ότι ανατίθεται κατ αποκλειστικότητα στους δικηγόρους η επιμέλεια των εργασιών συμπλήρωσης και υποβολής των δηλώσεων στο Κτηματολόγιο κατά τη διάταξη 1 του ν. 2308/1995», αναφέρεται σε μία από τις αποφάσεις, ενώ προστίθεται πως η συμπλήρωση δηλώσεων από μέλη άλλων επαγγελματικών κλάδων δεν συνιστά την αξιόποινη πράξη της αντιποίησης δικηγορικού έργου, καθώς «απαιτείται δραστηριότητα η οποία ασκείται αποκλειστικά από δικηγόρους και την οποία αντιποιείται ο τρίτος μη δικηγόρος».

 

Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΠΙΤΑ»

 

Η υπόθεση των δηλώσεων για το Εθνικό Κτηματολόγιο έχει εξελιχθεί πανελλαδικά σε έναν «πόλεμο» μεταξύ δικηγόρων, μηχανικών, φοροτεχνικών και κτηματομεσιτών σχετικά με το ποιος έχει τη δικαιοδοσία να τις συμπληρώνει.

 

«Αυτό που δεν αποδεχόμαστε είναι το "μπάτε σκύλοι αλέστε" με τους άλλους κλάδους», είχε δηλώσει ο πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, Μ. Λαμτζίδης, ενώ από την πλευρά του το Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας του ΤΕΕ με μία αιχμηρή ανακοίνωση είχε καταγγείλει τον Δικηγορικό Σύλλογο για άσκηση ψυχολογικής βίας στους μηχανικούς, με αποτέλεσμα την απόσπαση ακόμα και άτυπων... δηλώσεων μετανοίας. Ακόμη είχε καταγγείλει τον ΔΣΘ ότι ασκεί τρομοκρατία σε πολίτες -προειδοποιώντας τους για λάθη σε περίπτωση που συμπληρώσουν μόνοι τους τη δήλωση- και ψυχολογική βία στους μηχανικούς.

 

Με μία κίνηση μάλιστα «ρελάνς» το Επιμελητήριο προχώρησε στο άνοιγμα γραφείου δωρεάν εξυπηρέτησης των πολιτών για τη συμπλήρωση δηλώσεων κτηματολογίου, που θα λειτουργήσει από τις 20 Αυγούστου στην οδό Μ. Αλεξάνδρου 49 και θα είναι στελεχωμένο με δύο αγρονόμους - τοπογράφους μηχανικούς.

 

 

Πηγή ΕΘΝΟΣ

 

 

 

ΟΡΜΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε να κάνουμε με "Κτηματολόγιο" σε αυτή τη φάση συνάδελφοι. Συνεπώς μην ανησυχείτε. "Συλλογή Ενεργών Τίτλων" κάνουμε. Το "ψωμί" βρίσκεται στη συνέχεια στην πραγματική κτηματογράφηση και εκεί ο ρόλος των δικηγόρων ήταν, είναι και θα είναι διακοσμητικός έως ανύπαρκτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Το κείμενο της παρέμβασης δεν κάνει ούτε για χαρτί τουαλέτας. Ξεφεύγει δε από τα όρια της γελοιότητας και της γελοιοποίησης του συλλόγου τους. Σε κάποιο σημείο αναφέρουν περί "αντιποιήσης ιδιότητας δικηγόρου".  Δεν πήγε ποτέ κανείς να πει ότι είναι δικηγόρος ενώ δεν είναι.  Ξεχνούν επίσης, ότι τις δηλώσεις δεν τις υπογράφει κανείς "διεκπεραιωτής" (ούτε και δικηγόρος) αλλά μόνο ο υποβάλλων την αίτηση, εκτός και αν έχει διορίσει ειδικό πληρεξούσιο (πχ κάτοικος εξωτερικού) οπότε υπογράφει ο πληρεξούσιος.

Ένα άλλο θέμα που πρέπει να σχολιαστεί, είναι ότι σύμφωνα με το δημοσίευμα, δήθεν οι μηχανικοί δεν πρέπει λέει να κάνουν δηλώσεις (ουσιαστικά να συνδράμουν στην συμπλήρωση των δηλώσεων). Έχουν καταλάβει τα άτομα ότι αναφέρονται σε μηχανικούς των οποίων το αντικείμενο τούς είναι τα ακίνητα; (δηλαδή κτίρια, οικόπεδα, αγροτεμάχια κλπ).

Αν αντιστρέψουμε τα ανόητα και αίολα επιχειρήματα που αναφέρουν,  με ποια αρμοδιότητα και ιδιότητα ο νομικός συμπληρώνει στοιχεία (όπως εμβαδόν) ακινήτων και χρήσεις κτιρίων στις δηλώσεις;  Με ποια ιδιότητα θα συντάξει απόσπασμα από τον ορθοφωτοχάρτη της ΕΚΧΑ στις περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης δεν διαθέτει και δεν θέλει σε πρώτη φάση να συντάξει τοπογραφικό; Μήπως να πούμε και μεις με τη σειρά μας ότι ασκούν αντιποίηση ιδιότητας μηχανικού;

Κύριοι σοβαρευτείτε γιατί γελάνε και τα τσιμέντα με όσα γράφετε στο δημοσίευμα.

 

  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλτ σκηνικό που μου συνέβη ήταν κατά τη διάρκεια της προανάρτησης του Δήμου Αθηναίων, τον Ιούνιο. Μπαίνει λοιπόν, μες τον χαμό μια κυρία και εμφανίζοντας την υπηρεσιακή της ταυτότητα (δικηγόρος), σχεδόν απαίτησε να παρακάμψει την ουρά (αναμονή περίπου 2 ώρες), προκειμένου να εξυπηρετηθεί άμεσα, καθώς όπως έλεγε, έχει και άλλες δουλειές (κάτι για δικαστήρια ανέφερε, ήμουν και σε απόσταση και δεν άκουγα ακριβώς τον διάλογο). Προς τιμήν τους οι υπάλληλοι της είπαν ότι δεν υπάρχει κάποια τέτοια ενημέρωση και αν θέλει, μπορεί να πάρει χαρτάκι προτεραιότητας και να εξυπηρετηθεί όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, όταν έρθει η σειρά της. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.