Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλωδιώσεις Panel-Inverter ?


slainatorer

Recommended Posts

Παιδιά μπορεί αυτή η απορία να φανεί και χαζή αλλά αν δεν την κάνω δεν θα σιγουρευτώ ποτέ για το τι πρέπει να προσέχω.:(:(

 

:confused::confused::confused:

Η απορία μου είναι η εξής ποιά από τις δύο τιμές που αναγράφονται στο Panel θα πρέπει να προσέξω ώστε να γίνεται σωστά η συνδεσμολογία με τα άλλα Panel και εν συνεχεία στα Inverter και όταν λέω δύο τιμές εννοώ τις εξείς δύο περιπτώσεις

 

α)θα πρέπει να προσέξω το ρεύμα βραχυκύκλωσης ή το ρεύμα μέγιστης ισχύος για την συνδεσμολογία ή και τα δύο ?

 

β)θα πρέπει πάλι να δώσω την ανάλογη προσοχή στην τάση μέγιστης ισχύος ή στην ονομαστική τάση ?

 

Γενικός για να σας πω και τις δικές μου προτάσεις εγώ επιλέγω μόνο το ρεύμα μέγιστης ισχύος και την ονομαστική τάση για να κάνω την συνδεσμολογία αυτό είναι σωστό η πρέπει να δώσω μια βάση και στις άλλες τιμές

Link to comment
Share on other sites

Για την συνδεσμολογία των Φ/Β πλαισίων έτσι ώστε να σου δώσουν την ισχύ που θέλεις, σε συνδυασμό με τις επιτρεπόμενες τάσεις εισόδου στον inverter, χρησιμοποιείς την ονομαστική τάση και το ονομαστική ένταση.

 

Οι τιμές τάσης χωρίς φορτίο και της έντασης του ρεύματος βραχυκύκλωσης χρησιμοποιούνται για τους υπολογισμούς διατομής των καλωδίων, των βραχυκυκλωμάτων, των ανάστροφων ρευμάτων και γενικά των εξαρτημάτων προστασίας. ;)

 

Για παράδειγμα η τάση χωρίς φορτίο (Voc) μιας ομάδας Φ/Β πλαισίων, που αποτελείται από 8 πλαίσια SHARP NT-S5E3E συνδεδεμένα εν σειρά, στην θερμοκρασία των -10 C είναι ίση με 410 V. Η ομάδα θα έχει τρεις ίδιες σειρές συνδεδεμένες παράλληλα.

Άρα το μοντέλο Fronius IG 40 που έχει μέγιστη τάση εισόδου 500 V μπορεί να συνδεθεί σε αυτή την ομάδα Φ/Β πλαισίων.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση φίλε μου αλλά η απορία μου ήταν η εξής πως μπορώ να κάνω τους ανάλογους υπολογισμούς για το τι χρειάζεται ένα φωτοβολταικό πλαίσιο και να ρυθμίσω έτσι την διατομή σύμφωνα με την ένταση του ρεύματος ο υπολογισμός που κάνουμε είναι αυτός για την εκάστοτε διατομή:

 

10A-------> 1,5mm2

16A-------> 2,5mm2

20A-------> 4,0mm2

25A-------> 6,0mm2

35A------->10,0mm2

 

αυτό ισχύει παντού αλλά τι ρόλο παίζει το ρεύμα βραχυχύκλωσης και αυτή η διαστασιολόγηση είναι σωστή και για τα φωτοβολταικα ?

 

Επίσης έχω ο βιβλίο του Σταμάτη Πέρδιου "Φωτοβολταικές εγκαταστάσεις" και μου έχει ένα πίνακα με την απόσταση την διατομή και την ένταση του ρεύματος αλλά μου έχει μόνο δύο τιμές 24V και 12V για τα μεγάλα πάνελ της τάξεως δηλαδή των 240W ισχύει το 24V .Εκεί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιεί μόνο αυτές τις τιμές ?

 

Ή αυτές οι τιμές είναι για τον υπολογισμό των συσσωρευτών-Πάνελ

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο αυτό το 410 πως το υπολόγισες σύμφωνα με την θερμοκρασία ?

 

Βρίσκεις το Δθ από τις πρότυπες συνθήκες, στην περίπτωση των -10, Δθ=-35C.

Πολλαπλασιάζεις το Δθ επί τον θερμοκρασιακό συντελεστή (σου δίνεται πάντα από τον κατασκευαστή του πανέλου) και βρίσκεις τη μεταβολή του Voc.

Προσθέτεις αυτό που βρίσκεις στο Voc και έτσι έχεις το διορθωμένο Voc'.

Αν έχεις χ πανέλα συνδεδεμένα σε σειρά πολλαπλαπλασιάζεις χ*Voc'=....410 Volt (εδώ).Ελέγχεις αν αυτή η τάση που βρήκες είναι μικρότερη από τη Vmax εισόδου του inverter σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις το Δθ από τις πρότυπες συνθήκες, στην περίπτωση των -10, Δθ=-35C.

Πολλαπλασιάζεις το Δθ επί τον θερμοκρασιακό συντελεστή (σου δίνεται πάντα από τον κατασκευαστή του πανέλου) και βρίσκεις τη μεταβολή του Voc.

Προσθέτεις αυτό που βρίσκεις στο Voc και έτσι έχεις το διορθωμένο Voc'.

Αν έχεις χ πανέλα συνδεδεμένα σε σειρά πολλαπλαπλασιάζεις χ*Voc'=....410 Volt (εδώ).Ελέγχεις αν αυτή η τάση που βρήκες είναι μικρότερη από τη Vmax εισόδου του inverter σου.

 

H θερμοκρασία στις STC είναι 25C, άρα εσύ είπες Δθ=-10-25=-35? Επίσης για το συγκεκριμένο πανέλο δεν είδα πουθενά να δινει τον θερμοκρασιακό συντελεστή.Τους δίνουν πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου slainatorer έχω ένα άλλο βιβλίο και για τον υπολογισμό της διατομής των καλωδίων δεν έχει έτοιμο πίνακα. Οι υπολογισμοί γίνονται έτσι ώστε η πτώση τάσης για συγκεκριμένο μήκος καλωδίου να είναι μικρότερη του 2.5% (λαμβάνωντας υπόψη θερμοκρασία περιβάλλοντος 50 C για την διόρθωση της έντασης του ρεύματος).

Η τάση που χρησιμοποιεί για τον υπολογισμό της συνολικής τάσης της Φ/Β εγκατάστασης είναι η ονομαστική των πλαισίων και η τελική τιμή της εξαρτάται από την τοπολογία σύνδεσης των Φ/Β πλαισίων (ομάδες, συστοιχίες κλπ). Όπως ακριβώς κάνεις και εσύ.

 

Σύστημα 10 kW (δύο ομάδες συνδεδεμένες εν σειρά των 50 Φ/Β συνδεδεμένα παράλληλα) και πλαίσια Siemens μοντέλο SM 110 W 24V.

Ονομαστική τάση πλαισίου Un = 35 V, Τάση πλαισίου χωρίς φορτίο 43.5 V.

Εφόσον έχει δύο συστοιχίες εν σειρά για τον υπολογισμό της διατομής του καλωδίου panels-inverter χρησιμοποιεί τάση U = 2xUn = 2x35 = 70 V

Επιτρεπόμενη πτώση τάσης = 2.5x70/100 = 1.75 V

Αν l = 25 m βρίσκει διατομή καλωδίου 120 mm2.

Η τάση των 24 V είναι για την περίπτωση των συσσωρευτών.

 

Όσο για την τάση των 410 V που προανέφερα ο υπολογισμός γίνεται ακριβώς όπως στο εξήγησε ο el_goofy.

Link to comment
Share on other sites

H θερμοκρασία στις STC είναι 25C, άρα εσύ είπες Δθ=-10-25=-35? Επίσης για το συγκεκριμένο πανέλο δεν είδα πουθενά να δινει τον θερμοκρασιακό συντελεστή.Τους δίνουν πάντα;

 

Συντελεστής θερμοκρασίας = -156 mV/C http://www.per-energie.fr/app/56,ntsee%20wc.pdf

 

Επομένως: ΔU = (-35) * (-156 / 1000) = 5.46 V

 

U' = Uoc + ΔU = 44.9 + 5.46 = 50.36 V

 

Συνολική τάση μιας σειράς: U = 8 * 50.36 = 402.88 V

 

Όταν δεν γνωρίζουμε τον συντελεστή.

Για μονοκρυσταλλικά και πολυκρυσταλλικά πλαίσια δίνονται συντελεστές διόρθωσης από τον NEC 2005, USA. Συνήθως χρησιμοποιείται το 1.15.

 

Άρα U = 1.15 * 44.9 * 8 = 413.8 V

 

Έτσι είναι σωστοί οι υπολογισμοί;

Link to comment
Share on other sites

Συντελεστής θερμοκρασίας = -156 mV/C http://www.per-energie.fr/app/56,ntsee%20wc.pdf

 

Επομένως: ΔU = (-35) * (-156 / 1000) = 5.46 V

 

U' = Uoc + ΔU = 44.9 + 5.46 = 50.36 V

 

Συνολική τάση μιας σειράς: U = 8 * 50.36 = 402.88 V

 

Όταν δεν γνωρίζουμε τον συντελεστή.

Για μονοκρυσταλλικά και πολυκρυσταλλικά πλαίσια δίνονται συντελεστές διόρθωσης από τον NEC 2005, USA. Συνήθως χρησιμοποιείται το 1.15.

 

Άρα U = 1.15 * 44.9 * 8 = 413.8 V

 

Έτσι είναι σωστοί οι υπολογισμοί;

 

Ευχαριστώ,είχα ανοίξει ένα φυλλάδιο και δεν τους έδινε. Προγράμματα όπως το PVSYST που κάνουν διαστασιολόγηση υποθέτω οτι λαμβάνουν υπόψιν τους θερμ.συντελεστές,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το PVsyst λαμβάνει υπόψη του το σύνολο των παραμέτρων για κάθε συνδυασμό πάνελ-inverter που θέλεις να χρησιμοποιήσεις αφού έχει database πολλών συσκευών με έτοιμα περασμένα τα κατασκευαστικά τους στοιχεία.Εάν κάποιο μοντέλο δεν είναι περασμένο στη λίστα θα πρέπει να ανατρέξεις στα επίσημα datasheets της κατασκευάστριας και να περάσεις χειροκίνητα τις σχετικές παραμέτρους.Σε κάθε περίπτωση,το πρόγραμμα βγάζει αναλυτικά τα αποτελέσματα συμβατότητας του εξοπλισμού σου και σε ενημερώνει με μήνυμα ώστε να κάνεις όποιες αλλαγές χρειάζονται.

 

Να σου πω την αλήθεια, έχω κ εγώ το βιβλίο του Περδίου το οποίο όμως το συμβουλεύτηκα απλά για να δω τα mechanics της διαστασιολόγησης. Από εκεί και πέρα το να χρησιμοποιείς τα προγράμματα (σχεδόνα πάντα free) των εταιριών inverters για διαστασιολόγηση (SMA,Fronius κλπ.) νομίζω είναι η πιο γρήγορη και ακριβής λύση.Η δυνατότητα να κάνεις on the fly διαφορετικούς συνδυασμούς εξοπλισμού και να βλέπεις τι σου ταιριάζει είναι αναντικατάστατο (σε αντίθεση με τους manual χειρισμούς, λύση ανισώσεων κλπ.)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.