Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλωδιώσεις Panel-Inverter ?


slainatorer

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις χρήσιμες πληροφορίες αλλά αυτό που έχω να πώ είναι οτι ο υπολογισμός της Voc είναι λάθος ή κάνω εγώ λάθος γιατί αν δείτε τα στατιστικά του πάνελ SHARP NT-S5E3E είναι 44,9 Voc εάν λοιπόν το πολλαπλασιάσω με 8 μου βγαίνει ένα αποτέλεσμα των 359,2Volt . Εντωμεταξύ έχω δοκιμάσει όλους τους υπολογισμούς σε σειρά ή παράλληλα και πάλι δεν μου βγαίνει 410 εκτός αν δεν κάνω σωστά τον υπολογισμό με την θερμοκρασία για να υπολογίσω την σωστή Voc . ....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ξέρω αν βοηθάει αλλα έχω πλήρως το πρόγραμμα της pvsol 4.0.9 Με τρισδιάστατες αποικονήσεις και τα όλες της περιοχές της Ελλάδας. Το μόνο που δεν έχω είναι κάποιες οδηγίες για το πρόγραμμα ότι δώσετε θα είναι καλοδεχούμενο. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ........

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας τα ρωτάω όλα τώρα αλλά πραγματικά αν μπορείτε να μου πείτε σε ποιούς υπολογισμούς χρειάζεται το Ιsc δηλαδή το ρεύμα βραχυκύκλωσης θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. Και κάτι άλλο η διαστασιολόγηση είναι σωστή με την μέθοδο που σας είπα δηλαδή και τον πίνακα που έδωσα......

Link to comment
Share on other sites

Slainatorer, "παρακαλώ" απ'την el_goofy!:)

Λοιπόν σε ό,τι αφορά το ρεύμα βραχυκύκλωσης δε σου χρειάζεται άμεσα για να διαστασιολογήσεις τα strings σου, αλλά για να εκτιμήσεις τις διατάξεις προστασίας.

Και εξηγώ: όταν συμβεί ένα υποθετικό σφάλμα στη φ/β γεννήτρια και κάποια πλαίσια βραχυκυκλώσουν, το string στο οποίο εμφανίστηκε το σφάλμα "αναγκάζεται" να δεχτεί ανάστροφο ρεύμα ίσο με το συνολικό ρεύμα βραχυκύκλωσης των υπόλοιπων strings με αποτέλεσμα την θέρμανση αυτού και ίσως την καταστροφή του..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.