Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS...


Recommended Posts

Καλησπερα.....

Εχω ηδη εναν γεωδαιτικο σταθμο της Topcon και σκεφτομαι να αγορασω ενα GPS.

Οι εργασιες που κανω ειναι τοπογραφικα διαγραμματα ειτε για συμβολαια ειτε πραξεις χαρακτηρισμου δασαρχειου.

Δεν εχω δουλεψει ποτε με επαγγελματικο GPS ειτε μονοσυχνο ειτε διπλοσυχνο και θελω τη γνωμη σας για να μην πεταξω ετσι τα λεφτουδακια μου.

Επισης θελω να ρωτησω οσους δουλευουν με GPS, αν μετατρεποντας τις συντεταγμενες που τους δινει το GPS τους σε ΕΓΣΑ 87 παρουσιαζετε σφαλμα σε συγκρισει με αλλη μεθοδο.

Ρωταω γιατι θα με βοηθουσε σε πραξεις χαρακτηρισμου. Αλλα και τοπογραφικα για φωτοβολταικες εγκαταστασεις.

Τι προτεινετε αληθεια..?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως χρειάζεται λίγο υπομονή ακόμα, όσο ελκυστικό κι αν σου φαίνεται το GPS. Γνώμη μου είναι να περιμένεις τη δουλειά που θα σου το πληρώσει ...

 

Περίμενε ... ;)

 

Και γω το ίδιο κάνω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο thomas, και εγώ έτσι κάνω γιατί φαντάσου να αποφασίσεις να δώσεις 20 χιλιάρικα για ένα διπλόσυχνο gps και να έχεις αναδουλειές μετά και να ξεκινήσεις να κάνεις απόσβεση μετά από πολύ καιρό. Για μονόσυχνο που είναι πιο προσιτό και σε καλύπτει θεωρώ, μπορείς να το σκεφτείς σε κάποια φάση που θα έχεις κάμποσες δουλίτσες, καθώς μερικά διαγράμματα δασαρχείων θα σου βγάλουν την αξία του περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά gps πιστεύω ότι συμφέρει μόνο σε περιπτώσεις που είτε έχεις κλείσει μια μεγάλη ή σχετικά μεγάλη δουλειά είτε είσαι κοντά να την κλείσεις και χωρίς τη χρήση gps δεν μπορεί να γίνει. Για απλά τοπογραφικά ακόμα και για δασαρχείο δε νομίζω οτι συμφέρει. Σκέψου πόσα τοπογραφικά πρέπει να κάνεις για να το αποσβέσεις? Άσε που η χρήση του gps δεν είναι πανάκεια γιατί μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να μην μπορεί να μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προηγούμενους.

Βρέθηκα σε επίδηξη της Leica για διπλόσυχνο και απογοητεύτηκα. Ασε που το πεδίου σου πρέπει να είναι καλό, η δορυφόροι σε καλή μέρα, να στήσεις τον ένα σταθμό υποχρεωτικά σε τριγωνομετρικό και πολά άλλα.

Πιστεύω ότι όταν θα γεμίσει η Ελλάδα με μονιμους σταθμούς HEPOS τότε θα αξίζει γιατί θα χρειάζεσαι για διπλόσυχνο GPS έναν σταθμό άρα τα μισά χρήματα και όχι τρεχάλα σε τριγωνομετρικά.

Link to comment
Share on other sites

To gps μετράει απευθείας σε ΕΓΣΑ. Εμένα η συμβούλή μου είναι , αν σου περισσεύουν τα λεφτά να το πάρεις. (εγώ το πήρα με επιδότηση 60% οπότε ειναι μικρότερο το κόστος).....Θα κάνεις ευκολη τη ζωή σου. Σε οτιδήποτε χωράφι και να πάω το χρησιμοποιώ και όπου δεν βλέπει δορυφόρους κατεβάζω 2 στάσεις και με αυτές εξαρτώ τα σημέια που θα πάρω με το όργανο.

 

 

Επισης θελω να ρωτησω οσους δουλευουν με GPS, αν μετατρεποντας τις συντεταγμενες που τους δινει το GPS τους σε ΕΓΣΑ 87 παρουσιαζετε σφαλμα σε συγκρισει με αλλη μεθοδο.

Ρωταω γιατι θα με βοηθουσε σε πραξεις χαρακτηρισμου. Αλλα και τοπογραφικα για φωτοβολταικες εγκαταστασεις.

Τι προτεινετε αληθεια..?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπει σε ένα πρόγραμμα που λέγεται Ολοκληρωμένα Αστικα κλπ....Αλλα αυτό ισχύει για ορισμένες περιοχές της Ελλάδας. Τώρα θα βγέι προκύρηξη για τα ΠΕΠ που θα ισχύει σε όλη την Ελλάδα. Θα έιναι η τελευταία του Γ ΚΠΣ και απευθύνεται σε μικρομεσαίες επιχειρήρησεις και ιδώτες. Λογικά θα το διαφημίσουν και στην τηλεόραση. Πληροφορίες στις τράπεζες καθώς αυτές θα τα διαχειρίζονται (επίσης ο έλεγχος είναι χαλαρός και σηκώνει αρκετή υπερτιμολογηση, ). Τα γνωρίζω γιατί ειμαι συνεργατης σε τράπεζα και παραλαμβάνω τις επενδύσεις, και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχουν δει τα ματια μου......

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτομαι να μπω σε καποιο τετοιο προγραμμα και να μη χρειαστει να πληρωσω ολο το ποσο απο την τσεπη μου.

Ηδη εχω παρει τα 12000 απο την επιδοτηση του ΟΑΕΔ , και βλεπω και ενα αλλο προγραμμα μεσω ΤΕΜΠΜΕ που ειναι ουσιαστικα δανειο αλλα με επιδοτηση επιτοκιου.

Ετσι πιστευω οτι θα ηταν καλη ευκαιρια να κανω τη δουλεια μου ευκολοτερη με ενα GPS.

Η αγορα θα γινει απλα δε ξερω ακομα πιο να διαλεξω...!!

Εχει δουλεψει κανεις..?...και αν ναι πιο μου προτεινετε....?

ευχαριστω για τις απαντησεις σας...βοηθανε πραγματικα....

Link to comment
Share on other sites

Το ΗΕΡΟΣ λειτουργεί ήδη και θα είναι μια καλή λύση αν και εφόσον υπάρχει σήμα στην περιοχή που θα μετράς. Αν λειτούργήση και με ένα μονόσυχνο δέκτη θεωρητικά θα μπορείς να κάνεις static μέτρηση και ίσως και αποτύπωση με δεδομένο τον ανοικτό ορίζοντα. Όσοι έχουν πάρει δύο μονόσυχνους δέκτες θα μπορούν να τους κάνουν ROVER και να αυξήσουν την παραγωγικότητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.