Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικός αρμός σε ανωδομή και θεμελίωση


 
Skeptikos

Recommended Posts

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω την εντύπωση ότι δε μπορούν να λυθούν δύο κτίρια μαζί σε κοινή θεμελίωση με αντισεισμικό αρμό μεταξύ τους. Πείτε μου αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι θα πρέπει να μελετηθούν σαν δύο ανεξάρτητα κτίρια, άρα δεν θα έχουν κοινή θεμελίωση, ούτε στο μοντέλο ούτε και στην πράξη.

Διαφωνείς επ΄αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Eγω στη πραξη ενωνω...

Στο μοντελο οχι.

Δεν ξερω ποιο ειναι πιο σωστο.

Παντως σε βιβλιογραφια εχω δει κτιριο με αρμο σε μια θεμελιωση.

Θυμισε το μου να το σκαναρω αυριο...

Μαλλον ειναι πιο σωστο διοτι αν αρχισει να καθεται το καθε κτιριο διαφορετικα... Αστα...

Link to comment
Share on other sites

.......... διοτι αν αρχισει να καθεται το καθε κτιριο διαφορετικα... Αστα...

Αυτό γιατί να είναι πρόβλημα;

Ουσιαστικά αυτό επιζητάς με τον αρμό, να ανεξαρτητοποιήσεις τη λειτουργία του ενός από το άλλο.

Εάν λειτουργήσει το ένα "κάπως" να μην παρασύρει και το άλλο.

Σκέψου δύο όμορες, ξένες η μία προς την άλλη, οικοδομές σε κέντρο πόλεως. Είναι σε επαφή μεταξύ τους με αρμό, έχουν ανεξάρτητη θεμελίωση και η μία έχει ανεξάρτητη λειτουργία από την άλλη. Το ίδιο πράγμα είναι.

Για να λειτουργήσουν διαφορετικά λοιπόν πρέπει να είναι παντού ασύνδετα, αλλιώς υπάρχει αλληλεπίδραση.

Και πέρα από αυτό η γνώμη μου είναι ότι κατασκευάζεις ό,τι προσομοιώνεις και προσομοιώνεις ό,τι κατασκευάζεις.

Και πως να κάνεις σωστή προσομοίωση έτσι π.χ. στο Fespa;

Link to comment
Share on other sites

και η ύπαρξη διαφορικών καθιζήσεων με τα όποια προβλήματα βγάλει στην διεπιφάνεια των δαπέδων του ισογείου ή υπογείου (ό,τι έχεις τέλος πάντων) πώς θα αντιμετωπιστεί?

καλό είναι τα κτίρια να αναλύονται ξεχωριστά (αυτό για την ακρίβεια επιβάλλεται σε αυτή την περίπτωση) και η θεμελίωση τους να κατασκευάζεται κοινή με πεπλατυσμένο κοινό συνδετήριο δοκάρι ή πδιλοδοκάρι ή ό,τι έχεις. ο κανονισμός δεν προβλέπει κάτι νομίζω, βιβλιογραφικές αναφορές νομίζω υπάρχουν- με επιφύλαξη επειδή δεν το έχω μπροστά μου, πρέπει να το αναφέρουν πενέλης-κάππος στο γνωστό βιβλίο.εξάλλου σεισμικές παραμορφώσεις και μετακινήσεις υπάρχουν από το έδαφος και πάνω (ή το υπόγειο και πάνω), άρα διασφαλίζεται το ανεξάρτητο των δύο κτιρίων. η κοινή έδραση διασφαλίζει το να μην καθιζάνουν τα κτίρια διαφορετικά.Σε περίπτωση υπογείων τώρα, αν και ο κανονισμός δεν επιβάλλει την τοποθέτηση αρμού, εγώ είμαι υπέρ της τοποθέτησης αρμού μεταξύ των τοιχίων των δύο κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

@ ilias

Οχι φιλε, οχι ακριβως. Με τον αρμο επιζητας την ανεξαρτητοποιηση μεν, στην ανοδομη δε!

Δεν μιλαμε απλα για 2 ομορα κτιρια, αλλα για 2 ομορα που λειτουργικα ειναι ενιαια! Σαφως και δεν θες να εχουν διαφορετικη συμπεριφορα στη θεμελιωση...

 

Αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος για τον οποιο ο αρμος δεν απαιτειται να κατασκευαζεται στο υπόγειο. Ουτως η αλλως, θεμελιωση και υπογειο δεν θεωρουνται αμεταθετα;

 

noutsaki γραφαμε μαζι...

Το ποιο απλο-χαζο παραδειγμα για να καταλαβουμε αυτη την κατασταση, ειναι ενα πιατο με 2 φρουι ζελε. Αν κουνησεις το πιατο(=κοινη θεμελιωση), τα 2 φρουι ζελε(=κτιρια με αρμο) θα κινηθουν ανεξαρτητα.

Link to comment
Share on other sites

noutsaki, ακριβως τα ιδια κι εγω...

Για να λειτουργήσουν διαφορετικά λοιπόν πρέπει να είναι παντού ασύνδετα, αλλιώς υπάρχει αλληλεπίδραση.

Και πως να κάνεις σωστή προσομοίωση έτσι στο Fespa;

Βρε φιλε, πρωι-πρωι...

Βαλθηκες να μου χαλασεις το mojo μου...

Τι ψαχνεις τωρα;; Τα σφαλματα των προγραμματων που ακριβοπληρωνουμε;;;

Τι θελεις, να σου πω ποσο απαραδεκτο ειναι το Χ προγραμμα που δεν μπορει να λυσει 2 φορεις; Ή το Ψ προγραμμα που δεν μπορει να εισαγει αποτελεσματα απο 2 φορεις για να βγαλει μια, κοινη, ραντιε;;;

Ναι, στις κοιτοστρωσεις υπαρχει ζητημα. Στις εσχαρες π/δ, οχι και τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.