Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικός αρμός σε ανωδομή και θεμελίωση


 
Skeptikos

Recommended Posts

έδεσε το γλυκό! Διαλέξτε και πάρτε!

Διαλέχτε!!! (με φωνη λαϊκης)

 

Προσεξτε ομως, ο τυπος μιλαει για αρμους εργασιας και διαστολής!

Αλλο αυτο (για εμένα).

Δε λέω αυτό, απλά λέω ότι ό,τι μελετήσεις πρέπει και να κατασκευάσεις.

Αν μελετήσεις με το χέρι ενιαία θεμελίωση και ανεξάρτητη ανωδομή (ή αν έχεις το κατάλληλο λογισμικό) φυσικά και μπορείς να το κάνεις με ασφάλεια διότι έχεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι

'Αλλο πρεπει να δουμε... Τα διγράμματα ροπων κατά πόσο έχουν διαφορά στην μία και στην άλλη περίπτωση...

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπόν...

Κατάφερα να κοροϊδεψω το Fepla και να του βαλω 2 οικοδομες ταυτοχρονα...

Πρέπει να έχει κάποια λαθάκια η όλη διαδικασία, αλλά προς το παρόν, βολεύει για την συζήτηση μας.

 

Ας δουμε τι γινεται σε κτιριο με αρμο και ραντιε, οταν ρίχνουμε την θεμελίωση με αρμό (αρα επιλυουμε 2 φορες) και οταν εχουμε μια ενιαια θεμελιωση για τα 2 κτιρια.

 

To Πρωτο κτίριο (το αριστερα μισο)

 

66687347.png

 

 

 

Το δευτερο (το δεξια μισο) ...

 

42601883.png

 

 

Και η συνολικη θεμελίωση.

 

58375573.png

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα είναι σχεδόν ίδια ή μου φαίνεται?

 

Πάντως αν για τον οποιοδήποτε λόγο το μισό μου κτίριο καθιζάνει θα αχρηστευθεί όλο ενώ αν καθιζάνει όλο μαζί μπορεί να μην αχρηστευθεί η λειτουργία του και ίσως να επιδέχεται επισκευής (βλ. πύργο της πίζας) . Μιλαω για εκατοστά έτσι μην παρεξηγηθώ.

 

Εγώ κλείνω προς την συνολική θεμελίωση αλλά δεν είμαι παντογνώστης.

Κάποιος άλλος υπερ της άλλης άποψης? (αρμός και στη θεμελίωση)

Link to comment
Share on other sites

Ιδια δεν ειναι...

 

Ειναι ευμενεστερη η ενιαια θεμελιωση...

 

Παντως θεματακια κατασκευαστικα εχουν λυθει για τους αρμους σε υπογεια και θεμελιωση... (βλ Sika waterbars, sika swell etc)

Link to comment
Share on other sites

Γτ δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα??????

Πρεπει να εχω κανει καμια βλακεια εγω...

Πως είναι ευμενέστερη η κοινη;;

Βλέπω οτι στις 2 πρωτες περιπτωσεις, τα max (οι 2 κιτρινες περιοχες) παιρνουν τιμές απο ~150-127kNm/m ενώ τα min κοντα στην περιοχή του "αρμού" κινούνται από ~44-6,7kNm/m.

Στην ενιαία οι τιμές γίνονται 151-137 και έως και ~67kNm/m αντίστοιχα...

 

Πάντως πέρα των αριθμητικων αποτελεσμάτων και των λαθων που πρώτος είπα οτι σίγουρα υπάρχουν, βλέπω οτι το load pattern είναι σωστό και πως στην κοινή θεμελίωση υπάρχει ελαυρά αύξηση των εντατικών μεγεθών.

 

Αν μπορει κάποιος με άλλο πρόγραμμα, ας κάνει ενα ανάλογο πείραμα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας αγαπητοί συνάδελφοι.

Ξεκίνησα αυτό το νήμα με αφορμή κάποιους προβληματισμούς που έχω στο μυαλό μου σε σχέση με το Fespa.Επειδή αυτό το διάστημα δουλέυω εκτός γραφείου δεν έχω τη δυνατότητα να είμαι μπροστά στο περιβάλλον του ΦΕΣΠΑ.

@saltapida ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο και στο ΦΕΣΠΑ όπως έκανες για το FEPLA σήμερα κι αν έχεις ψάξει ότι μπορεί να υποστηρίξει δύο ενιαία κτίρια με αντισεισμικό αρμό και κοινή θεμελίωση.

Πάντως αμέσως - αμέσως βλέπω ότι πολλοί συνάδελφοι στηρίζουν και τους δύο τρόπους θεμελίωσης. Θα πρέπει όμως να βγάλουμε ένα συμπέρασμα με τα "+" και "-" της κάθε διάταξης. Ο διάλογος και οι απόψεις βοηθάνε πρός τη κατεύθυνση αυτή και χαίρομαι για το πνεύμα με το οποίο εκφράζονται όσοι συμμετέχουν μέχρι τώρα στην κουβέντα αυτή. Τέτοιες συζητήσεις τιμούν το κλάδο μας μακρυά από ότι απαξιώνει και μετριάζει το ρόλο μας.

Link to comment
Share on other sites

@saltapida ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο και στο ΦΕΣΠΑ όπως έκανες για το FEPLA σήμερα κι αν έχεις ψάξει ότι μπορεί να υποστηρίξει δύο ενιαία κτίρια με αντισεισμικό αρμό και κοινή θεμελίωση.

Φιλε, το δοκίμασα...

Εβαλα κολώνες, εκανα το υπόγειο, ΔΕΝ εστησα θεμελίωση, αλλά είχα όλους τους κόμβους στο -2 πακτωμένους. Έλυσα με 2 διαφορετικά κτίρια και -αν εχεις τον Θεό σου- μου εβγαλε μηνυμα λαθους οτι -και καλα- ενας κομβος της θεμελίωσης ανηκει σε ασυνδετο τμημα του κτιρίου!!!!:lol:

 

Άρα, όχι, δεν γίνεται...

Μπορεις όμως να κάνεις ταρζανιές και να ενωσεις τα 2 κτίρια με ενα στοιχειο με τις κατάλληλες ελευθεριες ωστε να μην μεταφέρει δυνάμεις... Μια σκεψη κανω τωρα...

 

Όμως, η ενιαία θεμελίωση που βλέπεις πάνω, εχει "διαβάσει" φορτία από ένα αρχειο .tek και τα φορτία είναι σωστά, είναι τα ίδια με αυτα που θα λάμβανε το πρόγραμμα αν έλυνες με ξεχωριστη θεμελιωση τα 2 κτιρια.

 

... χαίρομαι για το πνεύμα με το οποίο εκφράζονται όσοι συμμετέχουν μέχρι τώρα στην κουβέντα αυτή.

Ειναι μέχρι να αρχισω να τρωγομαι με τον alfpac!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο διάλογος και οι απόψεις βοηθάνε πρός τη κατεύθυνση αυτή και χαίρομαι για το πνεύμα με το οποίο εκφράζονται όσοι συμμετέχουν μέχρι τώρα στην κουβέντα αυτή. Τέτοιες συζητήσεις τιμούν το κλάδο μας μακρυά από ότι απαξιώνει και μετριάζει το ρόλο μας.
ΠΑΟΚ. Κοντά στον πολιτισμό τον αθλητισμό αλλά και την επιστήμη.

Το πρόβλημα και οι προβληματισμοί σας μπορεί να λυθεί εύκολα στο περίπου με κανονικές πλάκες. Δηλαδή αντί για θεμελίωση να έχετε κανονικές πλάκες.

Η διαφορά θα είναι στις ροπές παράλληλα στον υποτιθέμενο αρμό.

Οι μενονωμένες πλάκες θα έχουν μεγαλύτερη αρνητική τιμή στις στηρίξεις εκεί που θα κατασκευαζότανε ο αρμός και μικρότερη τιμή στο άνοιγμα της πλάκας. Στην εννιαία πλάκα η τιμή σον αρμό θα είναι μικρότερη από ότι στις στηρίξεις της μενονωμένης πλάκας και γενικά μικρότερες τιμές θα βγάλει και στο άνοιγμα λόγο συνεργασίας των πλακών σε αντίθετη περίπτωση με τις μεμονωμένες πλάκες.

 

Για την θεμελίωση δεν ξεχνάμε και ιδιότητες εδαφών ή στρώσεις εδαφών ή διαφορετικές στρώσεις εδαφών στο ίδιο επίπεδο...

 

Τέλος μπορεί να γίνει μια επίλυση και με το SAFE ή κάποιο ίδιο πρόγραμμα και όχι με προγράμματα τύπου FEPLA MEPLA KEKLA.

 

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον οι ΝΕΧΤάκηδες να το λύνανε με τα πεπερασμένα της πλάκας για να βλέπαμε διαφορές.

 

ΠΑΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.