Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντισεισμικός αρμός σε ανωδομή και θεμελίωση


 

Recommended Posts

Δεν ξέρω συν. αν βοηθάω στην συζήτηση,αλλά αντιγράφω από [Αναστασιάδης]: "Δεν απαιτείται επέκταση του αντισ. αρμού στη θεμελίωση,η οποία θα πρέπει να είναι μονολιθική" (σελ.89)."Μόνο σε περίπτωση διαφορετικού εδάφους θεμελίωσης(π.χ βράχος-μαλακό έδαφος),συνιστάται ο πλήρης διαχωρισμός με αρμό.." (σελ.134).

Γνωρίζει κάποιος συν. αν ο ΕΚ 8 λέει κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Τέλος μπορεί να γίνει μια επίλυση και με το SAFE ή κάποιο ίδιο πρόγραμμα και όχι με προγράμματα τύπου FEPLA MEPLA KEKLA.
Γιατι βρε συ, δεν σου αρεσει το πρόγραμμα μου; :lol:

Μια χαρα ειναι το Φεπλα...

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Δεν ειχα προσεξει τη θεση του αρμου, εχει δικιο για τα εντατικα μεγεθη

Αλλα δες οτι στην περιπτωση ενιαιας θεμελιωσης εχει μικροτερη μεγιστη ροπη και αυτη εμφανιζεται στα "ματια" της θεμελιωσης..

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δες οτι στην περιπτωση ενιαιας θεμελιωσης εχει μικροτερη μεγιστη ροπη και αυτη εμφανιζεται στα "ματια" της θεμελιωσης..

Μισο λεπτακι...

Ναι, η μέγιστη ροπή είναι μικρότερη...

Στις 2 πρώτες περιπτωσεις η max ροπη εμφανιζεται σε απειροελάχιστες περιοχες κοντα στους στυλους (λογικο). Το θεμα ειναι, τις θεωρουμε αμελιτέες ή όχι;;; Εγω θεωρω πως ναι και θα ήθελα να ακουσω και αλλες αποψεις.

 

Αν κοιταξουμε τωρα τα κεντρα των 3 περιπτωσεων (τα "ματια" που λες κι εσυ), οι max ροπες ειναι ελαφρως αυξημένες στην ενιαια θεμελίωση, αλλά, αν προσέξεις, οι μεγάλες τιμές ροπων διπλα απο τα υποστυλώματα, μειώνονται σημαντικα.

 

Τι σημαίνει αυτο;

Ίσως οικονομια, ευκολότερη οπλιση, απαλλαγη από διάτμηση/διάτρηση, μικρότερο απαιτούμενο πάχος πλάκας...

Link to comment
Share on other sites

Για κουβεντα.... :smile:

 

Κανονικα θα επρεπε να κανεις το εξης..

1. Δυο ιδια κτηριο με κοιτοστρωση

2. Το ιδιος και με εσχαρα πεδιλοδοκων..

3. Το ιδιο και με εσχαρα πεδιλοδοκων

4. Το ιδος και με πεδιλα

 

Φυσικα και στα 4 θεμελιωση +ανωδομη μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε Τερρυ, εγω πηρα πρωτα στο φεσπα 2 κτιρια 5Χ5 με υπόγειο +3, με το υπογειο να έχει:

α) αριστερα, πανω, κατω τοιχεια υπογειου και δεξια δοκο ανωδομης και

β) δεξια, πάνω, κάτω τοιχεια υπογειου και αριστερα δικο ανωδομης.

 

Τα έλυσα στο φεσπα με πακτωσεις. Μετα για το καθενα χωριστα έλυσα κοιτοστρωση στο φεπλα και τελος εκανα και μια ενιαια κοιτοστρωση εισάγωντας τα αποτελεσματα που ειχα λαβει απο το φεσπα απο τις 2 ξεχωριστες επιλυσεις.

 

Νομιζω πως η μεθοδολογια μου ειναι απολυτως σωστη.

 

Εσχάρα και πεδιλα, ειναι άλλο πράγμα.

Νομιζω πως μιλαμε για το αν θα πρέπει η θεμελίωση (η όποια θεμελιωση) να εχει αρμο ή όχι.

Στα πεδιλοδοκαρια, η κατασταση είναι πολυ δυσκολη για να αναλυθει με το φεσπα, διότι αν κανεις ενιαία πεδιλοδοκό, θα εχεις ενα στοιχειο π/δ μηκους 0,10μ το οποιο δεν θα αναλυθει θεωρω, σωστα.

 

Επίσης θεωρω πως η περίπτωση πεδίλων καλύπτεται απο την κοιτόστωση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη ειναι αλλα αν θελουμε να συγκρινουμε τα 3κνμ ροπη δεν ειναι αρκετη..

 

Τα φορτια απο το φεσπα πως τα περασες??

Με το χερι???

Για ποιο συνδυασμο φορτισης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.