Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή inverter (προσανατολισμός Ανατολή - Δύση)


d_nodas

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα εκτιμούσα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μου τυχαίνει πρώτη φορά, είναι μια μελέτη για οικιακό σε δίριχτη κεραμοσκεπή της οποίας ο προσανατολισμός είναι ανατολικός-δυτικός. Η κλίση θα έλεγα οτι είναι ικανοποιητική στις 25 μοίρες, απο τη χωροθέτηση που έχω κάνει βγαίνουν 23 πάνελ στη κάθε πλευρά. το σύστημα βγαίνει συνολικα στα 9,430kWp, το πρόβλημα μου είναι οτι ο τριφασικός inverter της SMA 10000TL είναι λιγο υπερδιαστασιολογημένος για την περίπτωση αυτή! Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω? Να έβαζα 3 μονοφασικούς η μια φάση αναγκαστικά δεν θα είχε πάνελ και απο τις 2 πλευρες?

 

Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τον SMA που έχει 2 εισόδους mpp δεν θα έχεις πρόβλημα. Γιατί δεν βάζει πάνελ των 215 W ώστε είσαι πιο κοντά στα 10kW;

 

Σε δική μου περίπτωση που έχω πάνελ σε ανατολή, σε δύση και σε νότο, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει inverter με 3 εισόδους mpp; προτείνετε κάποια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Με τον SMA που έχει 2 εισόδους mpp δεν θα έχεις πρόβλημα. Γιατί δεν βάζει πάνελ των 215 W ώστε είσαι πιο κοντά στα 10kW;

 

Σε δική μου περίπτωση που έχω πάνελ σε ανατολή, σε δύση και σε νότο, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει inverter με 3 εισόδους mpp; προτείνετε κάποια άλλη λύση;

 

 

1) τα πάνελ έχουν υψηλή ζήτηση , δεν τα διαλέγεις σε διαλέγουν . Όταν πέσει η ζήτηση να πάτε να ζητήσετε ότι ισχύ θέλετε. Α π λ ο ί κ α ν ό ν ε ς τ η ς α γ ο ρ ά ς. Δεν υπάρχει ο γνωστός κανόνας 'ο πελάτης έχει πάντα δίκιο' , η ζήτηση-προσφορά έχει πάντα δίκιο

 

2) 12άρης DANFOSS, SOLARMAX ή 10άρης KOSTAL

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις τον SMA Tripower 8000TL και θα σου κοστίσει και φθηνότερα!

Η κλίση των 25 μοιρών μόνο ικανοποιητική δεν είναι. Θα σου προκαλεί απώλεια στην ισχύ γύρω στο 14%.

Αν μπορείς μείωσέ τη στις 10 μοίρες για να κερδίσεις ένα 3-4% παραπάνω απόδοση.

Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα έχεις περίπου 9.43 kW * 0.9 = 8.50 kWp το οποίο είναι μια χαρά για τον 8άρι.

Link to comment
Share on other sites

Να`σαι καλά pv-t solar.

Τώρα θα κάνω την πρώτη μου εγκατάσταση στην πράξη, οπότε τώρα θα τα μάθω τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

aiche το λες για την δική μου περίπτωση ή για του d_nodas;

Αν το λες για του d_nodas, πως θα μοιράσεις τα 46 πάνελ (23 σε ανατολή και 23 σε δύση) σε 3 Inverters;

Link to comment
Share on other sites

@el_goofy : είναι ανάλογα τον προμηθευτή

@aiche : δεν έχει καμία λογική αυτό εκτός από το ότι είναι δοκιμασμένοι αρκετά περισσότερο οι μονοφασικοί και δεν ξέρουμε (ή μάλλον ξέρουμε) ότι οι τριφασικοί έχουν ακόμη 'θέματα'

@tsx : πχ για SMA (και για άλλους όμως κάπως αντίστοιχα) υποδιαστασιολογείς λίγο 2 X 3000 έναν για κάθε πλευρά και μοιράζεις λίγο υπερδιαστασιολογημένα τα υπόλοιπα σε έναν 4000 που είναι multistring με 2 mpp tracker

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.