Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργητική πυροπροστασία - Κλειστή θέση στάθμευσης


ikolaxis

Recommended Posts

Σε μελέτη πυροπροστασίας 4όροφης πολυκατοικίας, με 2 θέσεις στάθμευσης στην πυλωτή (1 ανοιχτή + 1 κλειστή) μου ζητήθηκε ως διόρθωση να δείξω στην κλειστή θέση στάθμευσης πυροσβεστική φωλιά.

 

Παρόλαυτα, δε μπορώ να βρω από ποιο σημείο του κανονισμού πυροπροστασίας προκύπτει κάτι τέτοιο, καθώς η κύρια χρήση του κτιρίου είναι κατοικίες και άρα από πλευράς πυροπροστασίας εξετάζεται σύμφωνα με το Άρθρο 5 που αφορά στις κατοικίες.

 

Υπάρχει όντως τέτοια απαίτηση που επιβάλλεται από κάποιο κανονισμό ή είναι κάτι που έχει καθιερωθεί στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα στις κλειστές θέσεις σταθμευσης ζητανε κανονικά παθητική αλλά όχι ενεργητική (αν είναι μόνο μία ή δύο) και πάντα θέλουν ΠΦ εχιτ και 2 πυροσβεστήρες.δες το καφάλαιο 13 της 71/88.άρα εξετάζεις την θέση στάθμευσης ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι ζήτησαν απλή πυροσβεστική φωλιά έτσι; Δηλαδή λάστιχο που παίρνει από το δίκτυο ύδρευσης.

 

Και μένα μου το ζητάνε αυτό αλλά δεν ξέρω γιατί. Μια απάντηση που πήρα είναι ότι έτσι ζητούσε παλιά η πυροσβεστική.....

Link to comment
Share on other sites

θέση στάθμευσης πάει ξεχωριστά αν είναι πάνω από δέκα. τώρα τι και γιατί το ζητάνε μην το ψάχνεις ρώτα εκείνη την στιγμή που στο λένε μπας και το γλυτώσεις αλλιώς πας με τα νερά τους.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έκανα και γω.....

 

Αλλά δε μου πολυαρέσει κιόλας να φορτώνω τη μελέτη με πράγματα που δε θα κατασκευαστούν, ούτε να επιβάλλουν οι πολεοδόμοι να κατασκευαστούν πράγματα που δεν απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.