Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελετητικό Εταιρείας και Σφραγίδα


George78

Recommended Posts

Το θέμα έχει συζητηθεί σε παρεμφερή μορφή, αλλά τώρα δημοσιεύεται διαφορετικά.

 

Έχω μία εταιρεία Ε.Ε στην οποία είμαι διαχειριστής. Στην εταιρεία συμμετέχουν 3 ετερρόρυθμα μέλη ΑΤΜ ο ένας (με μελετητικό Γ'), ΑΤΜ ο δεύτερος (με μελετητικό Α') και πτυχιούχος Τοπογράφος Μηχανικός ο τρίτος.

 

1) Μπορεί στην εταιρεία μου να μπεί μόνο το μελετητικό Α' του ενός ουτως ώστε να γίνει Μελετητική;

2) θα πρέπει μετά να γραφτεί η εταιρεία στο ΤΕΕ αναγκαστικά;

3) Σε περίπτωση δημοσίου έργου, μπορεί μετά η εταιρεία να είναι ανάδοχος;

4) Ο μελετητής θα συνεχίζει να αναφέρεται στις μελέτες εφόσον έχει "δώσει" το μελετητικό του;

5) Η εταιρεία εγγραφεται στο ΤΣΜΕΔΕ;

6) Η εγγυητικές βγαίνουν πλέον στο όνομα της εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

1) Ρώτα στη ΓΕΜ να είσαι σίγουρος.

2)Ναι.

3) Αν εννοείς μελέτη δημοσίου προφανώς ναι. Αν εννοείς κατασκευή προφανώς όχι.

4) Δεν είναι ξεκάθαρο τί ρωτάς αλλά πάντως δε θα μπορεί να πάρει "δικές" του μελέτες εφόσον το πτυχίο του είναι δεσμευμένο στην εταιρεία (μάλιστα το πρωτότυπο το κρατάει η ΓΕΜ).

5) Μάλλον ναι αλλά δεν είμαι σίγουος.

6) Ναι.

Link to comment
Share on other sites

4) Δεν είναι ξεκάθαρο τί ρωτάς αλλά πάντως δε θα μπορεί να πάρει "δικές" του μελέτες εφόσον το πτυχίο του είναι δεσμευμένο στην εταιρεία (μάλιστα το πρωτότυπο το κρατάει η ΓΕΜ).

 

Δεν εννοώ τις δικές του μελέτες, αλλά σε μελέτη της εταιρείας. Πρέπει ο μηχανικός που καταθέτει στην εταιρεία το πτυχίο του να φαίνεται ως μελετητής στα παραδοτέα μιας δημόσιας μελέτης; Δηλαδή Σφραγίζεται το έργο με την εταιρική σφραγίδα και αναφέρεται ονομαστικά ο μελετητής;

 

Agios, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, είσαι ήδη κατατοπιστικότατος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία εταιρεία Ε.Ε στην οποία είμαι διαχειριστής. Στην εταιρεία συμμετέχουν 3 ετερρόρυθμα μέλη ΑΤΜ ο ένας (με μελετητικό Γ'), ΑΤΜ ο δεύτερος (με μελετητικό Α') και πτυχιούχος Τοπογράφος Μηχανικός ο τρίτος.

 

1) Μπορεί στην εταιρεία μου να μπεί μόνο το μελετητικό Α' του ενός ουτως ώστε να γίνει Μελετητική;

2) θα πρέπει μετά να γραφτεί η εταιρεία στο ΤΕΕ αναγκαστικά;

3) Σε περίπτωση δημοσίου έργου, μπορεί μετά η εταιρεία να είναι ανάδοχος;

4) Ο μελετητής θα συνεχίζει να αναφέρεται στις μελέτες εφόσον έχει "δώσει" το μελετητικό του;

5) Η εταιρεία εγγραφεται στο ΤΣΜΕΔΕ;

6) Η εγγυητικές βγαίνουν πλέον στο όνομα της εταιρείας;

 

1) Ναι

2) Ναι

3) Ναι για μελέτη μιλάμε πάντα, έτσι;

4) Ναι, αλλά ο μελετητής που έχει δεσμεύσει το πτυχίο του στην Εταιρεία ΔΕΝ μπορεί να κατεβαίνει μεμονωμένα σε διαγωνισμούς με το πτυχίο του.

5) Όχι

6) Για τα έργα στα όποια καταθέτει εκδήλωση ενδιαφέροντος, ναι

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ανφέρεσαι στο πινακάκι των σχεδίων.

Εκεί μπαίνει ο ανάδοχος (δηλαδή η εταιρεία) και ο (ή οι) συντάξας (ή συντάξαντες). Συντάξας μπορεί να μπεί προφανώς και αυτός αλλά και μηχανικοί που δεν ανήκουν στην εταιρεία (ειδικά αν σου κόβουν ΔΠΥ δεν έχεις πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην παραπάνω περίπτωση που η εταιρεία αναλαμβάνει π.χ. ένα τοπογραφικό, το υπογράφει η εταιρεία? πρέπει να αναφέρει κάποιον? αυτόν που έβαλε το πτυχίο? άλλον τοπογράφο? κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπογράφει όποιος κόψει το ΔΠΥ.

Αν είναι η εταιρεία τότε υπογράφει ο νόμιμος εκπρόσωπος της.

Αν φυσικό πρόσωπο το φυσικό πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Προς επιβεβαίωση των ανωτέρω, σε περίπτωση εταιρείας που αναλαμβάνει μόνο την κατασκευή ενός έργου και όχι τη μελέτη :

  1. Θα πρέπει η εταιρεία να είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ;
  2. Τι θα πρέπει να αναγράφεται στη σφραγίδας της;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να θέσω ένα (συν ένα) ερωτήμα εδώ για να μην ανοίξω νέο ποστ.

2 Μηχανικοί έχουν στήσει μια Ο.Ε. χωρίς να έχουν κρατήσει τις ατομικές τους.

Ο ένας έχει μελετητικό πτυχίο στο όνομα του. κατάλοιπο της εποχής που εργαζόταν με ατομική.

Μπορεί η εταιρία να καταθέσει προσφορά σε δημόσιο διαγωνισμό που απαιτείται μελετητικό πτυχίο και να πάρει τη δουλειά; Στην πράξη η εταιρία θα υπογράψει τη σύμβαση και η εταιρία θα τιμολογήσει. Αλλά το μελετητικό πτυχίο είναι στον ένα εταίρο. Στην εκπόνηση της μελέτης (όχι οτι έχει σημασία ο τρόπος που θα γραφτεί στο εξώφυλλο-πινακάκι) θα γραφτεί η ονομασία της εταιρίας και θα υπογραφεί από τον εταίρο-μελετητή. Είναι δυνατό κάτι τέτοιο? Θα δημιουργηθεί κόλλημα από την εκάστοτε υπηρεσία στην υπογραφή σύμβασης και τιμολόγηση? πρέπει αναγκαστικά να μπει το πτυχίο στην εταιρία και να φαίνεται η εταιρία ως μελετήτρια?

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Παρόμοιο ζήτημα αν και άσχετο με το συγκεκριμένο πόστ αντιμετωπίζεται στην υπηρεσία του Τ.Α. Με τις ατομικές τους παλιότερα οι 2 μηχανικοί παίρναν διαγωνισμούς για υπηρεσίες Τεχνικού ασφαλείας σε ΝΠΔΔ κτλ. με την αντίστοιχη εγγραφή στο μητρώο του ΣΕΠΕ. Τώρα με την Ο.Ε. αρνούνται από τις Υπηρεσίες να υπογράψουν σύμβαση όπου τη δουλειά την παίρνει εταιρία (που προφανώς δεν είναι ΕΞΥΠ) και στο σύστημα δηλώνεται ο ένας μηχανικός ο οποίος και υποχρεούται να τηρεί το πρόγραμμα επισκέψεων ή/και είναι υπεύθυνος ενώπιον του νόμου σε περίπτωση ατυχήματος. Σύμφωνα με την κρίση μου το κομμάτι της ευθύνης/ ικανότητας του μηχανικού οφείλει να είναι αποκομμένο από το κομμάτι της τιμολόγησης.

 

Δυστυχώς από το ΤΕΕ που το πληρώνουμε για το λόγο αυτό δεν υπάρχει απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.