Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο Ηλεκτρολογου ΤΕ, γινεται;


Recommended Posts

Καλημερα,

 

Ειμαι νεος στο forum, φοιτητης ηλεκτρολογιας στο ΤΕΙ Καβαλας.

 

Αν και μου εχει μεινει αρκετος καιρος για το πτυχιο, αρχιζω να σκεφτομαι τι θα μπορουσα να κανω μετα ωστε να ανεβω ας το πω σε ανωτερο "επιπεδο" αν ειναι φυσικα εντος των δυνατοτητων μου.

 

Η πρωτη μου σκεψη ειναι το μεταπτυχιακο. Ψαχνωντας λιγο δεν βρηκα ικανοποιητικο ογκο πληροφοριων ωστε να ξερω που να βαδισω για να ακολουθησω αργοτερα αυτη την οδο.

 

Μερικες αποριες που μου ερχονται ειναι... που μπορω να κανω μεταπτυχιακο; Τα μεταπτυχιακα αφορουν συγκεκριμενο τομεα απο τους τομεις που ασχολειται ηδη το πτυχιο μου; Ειναι ευκολο; Ποσο θα κοστισει; Εχει απαιτησεις σε βαθμο πτυχιου;

 

Γενικα δεν εχω ιδεα. Διαβασα πολλα και μου φανηκε μπερδεμα. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει ...

 

 

Με την ευκαιρια, ωραιο το forum σας. Εχει ωραιο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σύμφωνα με το νόμο μπορείς αλλά δυστυχώς για να κάνεις κάτι καλό θα πρέπει να βγεις έξω.

 

Στην Ελλάδα τα μεταπτυχιακά στα πανεπιστήμια αν και στην προκήρυξη είναι υποχρεωμένα να λένε πως δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ στην πράξη σε κόβουν ότι βαθμό πτυχίου και να έχεις.

 

Στα μεταπτυχιακά σε ΤΕΙ τώρα σε δέχονται αλλά είναι σε συνεργασία με αγγλικά πανεπιστήμια και έχουν τσουχτερά δίδακτρα.

 

Το κόστος είναι ανάλογα με το που θα πας. Αν πας Αγγλία θες πολλά λεφτά. Εγώ προτείνω να κοιτάξεις σκανδιναβικές χώρες και Γερμανία που δεν έχουν δίδακτρα. Όσο αναφορά για το κόστος ζωής κάθε χώρα είναι διαφορετική πρέπει να μπεις στην σελίδα του κάθε πανεπιστημίου για να δεις. Εγώ μπορώ να σου πω για Γερμανία αν είσαι σε μικρή πόλη το κόστος διαβίωσης είναι μικρότερο από Ελλάδα κατά πολύ.

 

Όσο για τον ελάχιστο βαθμό πρακτικά χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα 7 τουλάχιστον και πριν πάρεις πτυχίο να έχει δουλέψει σαν βοηθός κάποιού καθηγητή ώστε να πάρεις συστατική που να μετράει.

 

Καλό θα ήταν πριν πάρεις πτυχίο να έχει δουλέψει σαν βοηθός σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα ακόμα και χωρίς μισθό και να προσπαθήσεις με την πτυχιακή σου να κάνεις κάτι καλό κι όχι κάτι απλά για να ξεμπλέξεις.Μια δημοσίευση προπτυχιακά σίγουρα σου ανοίγει το δρόμο αλλά είναι αρκετά δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακό στην Ελλάδα που να μην χρειάζεται παρακολούθηση και να μην χρειάζεται ένα κάρο προαπαιτούμενα υπάρχει;

 

Εκτός βέβαια το ΕΑΠ που είναι μια απάτη, ειδικά για τους απόφοιτους των ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακό στην Ελλάδα που να μην χρειάζεται παρακολούθηση και να μην χρειάζεται ένα κάρο προαπαιτούμενα υπάρχει;

 

Εκτός βέβαια το ΕΑΠ που είναι μια απάτη, ειδικά για τους απόφοιτους των ΤΕΙ.

 

Πως το προτιμάς με Spedex η ACS να στο στειλούν σπίτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως το προτιμάς με Spedex η ACS να στο στειλούν σπίτι!!!

όπως να ναι, άλλωστε πιο πολύ για το βιογραφικό μου το θέλω.

 

ΤΕΙ Κρήτης έχεις τελειώσει; Κάτι μου λέει τι nikc σου;

Link to comment
Share on other sites

όπως να ναι, άλλωστε πιο πολύ για το βιογραφικό μου το θέλω.

 

ΤΕΙ Κρήτης έχεις τελειώσει; Κάτι μου λέει τι nikc σου;

 

Ναι ΤΕΙ Κρήτης

Link to comment
Share on other sites

"Μεταπτυχιακό στην Ελλάδα που να μην χρειάζεται παρακολούθηση και να μην χρειάζεται ένα κάρο προαπαιτούμενα υπάρχει;"

 

Ακομη και κατι μετρια μεταπτυχιακα εχουν τρεξιμο οποτε ξεχνα το

εκτος κι αν κανονισεις να το αγορασεις απο κανα πανεπιστημιο

της πλακας αλλα τοτε μαλλον αντι-προσον θα ειναι παρα προσον...

Link to comment
Share on other sites

"Μεταπτυχιακό στην Ελλάδα που να μην χρειάζεται παρακολούθηση και να μην χρειάζεται ένα κάρο προαπαιτούμενα υπάρχει;"

 

Ακομη και κατι μετρια μεταπτυχιακα εχουν τρεξιμο οποτε ξεχνα το

εκτος κι αν κανονισεις να το αγορασεις απο κανα πανεπιστημιο

της πλακας αλλα τοτε μαλλον αντι-προσον θα ειναι παρα προσον...

 

Συμφωνώ μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα λογω ωραριου εργασιας σε βαρδιες δεν εχω τη δυνατοτητα να παρακολουθω, αυτο ειναι ολο. Δεν εχω προβλημα να χωσω τα μουτρα μου στα βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.