Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασία για εμπορικό κατάστημα


eretzoum

Recommended Posts

17 λεπτά πριν, Pyrasfaleia said:

Εννοείς ότι κατέθεσες την μελέτη για έγκριση και σου ζήτησαν αιτιολόγηση για ποιο λόγο ζητάς πιστοποιητικό; Επομένως σου είπαν ότι δεν απαιτείται πιστοποιητικό. Σωστά; Τους ρώτησες τη νομοθεσία που το στηρίζουν αυτό;

μου ζητησαν  συγκεκριμενη αιτιολόγηση βάσει ποιας νομοθεσίας το ζητώ αλλά φυσικά ούτε μου είπαν ότι δε χρειάζεται ούτε διάθεση να βοηθήσουν (εγώ κατάλαβα , σχεδόν μου το είπε δηλαδή , ότι βάσει της τελευταιας διευκρινιστικής είναι πολύ μπερδεμένοι και ψάχνονται).

Link to comment
Share on other sites

Επομένως μια στρατηγική θα ήταν να βασιστείς στην διευκρινιστική 7719 Φ701.2 18/2/2008 που σου ανέφερα παραπάνω και να αναφέρεις ότι δεν απαιτείται πιστοποιητικό αλλά δύναται να ζητηθεί.

Edited by Pyrasfaleia
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Pyrasfaleia said:

Επομένως μια στρατηγική θα ήταν να βασιστείς στην διευκρινιστική 7719 Φ701.2 18/2/2008 που σου ανέφερα παραπάνω και να αναφέρεις ότι δεν απαιτείται πιστοποιητικό αλλά δύναται να ζητηθεί.

πολύ πίσω πάει αυτό .Πρέπει να στηριχτώ στην 70942 Φ.701.2 - 5/11/2019

Link to comment
Share on other sites

προς ενημέρωση για όσους ενδιαφέρονται: ζήτησα να μου δώσουν βεβαίωση ότι δεν απαιτείται πιστοποιητικό (σιγά μην έδιναν) , έγινε ερώτηση στο αρχηγείο και η απάντηση ήταν ότι βάσει 13ης ΠΔ και 8ης ΠΔ υποβάλλω μελέτη και εκδίδεται πιστοποιητικό.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για υφιστάμενο χώρο συνάθροισης-καφετέρια, στον οποίο πωλούνται και συσκευασίες καφέ σε ράφια, θα πάμε με την 3/2015 ή θα λάβουμε και κάπου υπόψιν την 8γ/2007;

Απ' όσο έχω δει για το σύνολο του χώρου τα μέτρα της 3/2015 υπερκαλύπτουν αυτά της 8γ/2007. Μήπως όμως πρέπει κάπως να τις συνδυάσω ή να ορίσω συγκεκριμένους χώρους (περιοχές στην κάτοψη) για την κάθε χρήση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα!!!

Είμαι σε φάση διερεύνησης για το εξής θέμα:

Θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για λειτουργική συνένωση καταστημάτων. Το ένα κατάστημα εμβαδού 135 τμ + πατάρι 35 τμ + ΗΧ 10τμ και το άλλο εμβαδού 100τμ. 

Στο πρώτο κατάστημα έχει κλείσει και έχει τακτοποιηθεί ο ΗΧ.

Το κατάστημα έχει μελέτη ενεργητικής , με τον νόμο του 88.

Διαβάζοντας το 41/2018 παρ2.1 γ:

Στις περιπτώσεις κτιρίων ή τμημάτων αυτών τα οποία ενέπιπταν στο πεδίο
εφαρμογής του κεφ. Α΄ του προϊσχύοντος π.δ. 71/1988
(Α΄ 32), για τα οποία είχε συνταχθεί μελέτη πυροπρο-
στασίας σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού και στα οποία
πραγματοποιείται μετά την ισχύ του παρόντος Κανονι-
σμού αλλαγή της χρήσης τους, συνολικά ή μερικά, ή/και
προσθήκη δόμησης λειτουργικά εξαρτημένη
.

Η επισήμανση αυτή αν καταλαβαίνω καλά σημαίνει ότι αφού έχω προσθήκη δόμησης θα πρέπει να ξαναγίνει η μελέτη ενεργητικής??? 

Και αν ΝΑΙ, τότε σύμφωνα με την ΑΔΑ: ΩΒΤ34653Π8-ΨΜΤ θα εφαρμοστεί το διάταγμα του 88?

(Η μελέτη παθητικής θα γίνει σίγουρα λόγω εσωτερικών διαρρυθμίσεων - πέραν όποιων άλλων μετατροπών, και μόνο η διάνοιξη πόρτας ανάμεσα στα δύο καταστήματα δημιουργεί αλλαγές λογικά...)

 

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους. Για κατάστημα που ασχολείται με την ονυχοτεχνική, υφιστάμενο του 1976 80 τ.μ με πως θα το επιλύσω; Ξεκινώντας σαν κατάστημα ή σαν χώρο συνάθροισης με αριθμό ατόμων μικρότερο του 50; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.