Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυροπροστασία για εμπορικό κατάστημα


eretzoum

Recommended Posts

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Μπορείτε να μου ξεχωρίσετε για κατάστημα σε κτίριο με άδεια το 2008 με ποια θα πάω; Με την 8γ ή με το άρθρο 9;

 

Για μετά το 89 ισχύει πάντα το άρθρο 9;;; Είτε είναι υφιστάμενο είτε όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

<<ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ’ (του Π.Δ. 71/88 - ΦΕΚ 32Α/1988)

ΕΝΑΡΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ - ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

.......................

 

Άρθρο 24

[Όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 374/1988 (ΦΕΚ 168 τ. Α’)

 

     Η έναρξη εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος π. δ/τος καθορίζεται ως εξής:

 

1.  Για τα νέα κτίρια όλων των χρήσεων πλην των ξενοδοχείων σε 12 μήνες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

2. Για τα νέα ξενοδοχεία καθώς και για τα υφιστάμενα ξενοδοχεία σε ένα μήνα από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

     Στον Αναπληρωτή Υπουργό Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων, αναθέτουμε τη δημοσίευση και εκτέλεση του παρόντος διατάγματος.

 

Αθήνα 15 - 2 - 1988>>

 

Οπότε, ότι έχει οικοδομική άδεια μετά την 15/02/1988 εξετάζεται με το Π.Δ. 71/1988.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε σχέση με προηγούμενο ερώτημα για το αν συνυπολογίζεται το εμβαδό υπογείου να αναφέρω τι ζητήσανε στην δική μου περίπτωση.

Υφιστάμενο εμπορικό κατάστημα με ισόγειο 110μ2, πατάρι 30μ2 και υπόγειο (που λειτουργεί μόνο ως αποθηκευτικός χώρος) 140μ2, ζητήσανε μελέτη πυροπροστασίας βάσει 8γ/2007 και αυτό γιατί το συνολικό εμβαδό >250μ2 (δηλ χώρος υπογείου συνυπολογίζεται).

Επίσης επειδή είμαι κατηγορία Ζ2, συνολικό εμβαδό >250μ2 και υπάρχουν υπερκείμενοι όροφοι=> επιβάλλεται αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης.

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

Για την ανωτέρω περίπτωση 1 ερωτήση αν γνωρίζει κάποιος:

Στο χώρο του παταριού υπάρχουν κολλητά με το χώρο έκθεσης προϊόντων, 2 ξεχωριστοί χώροι γραφείων (επικοινωνία εξωτερικά μέσω μπαλκονιού, δηλ. δεν υπάρχει εσωτερική πόρτα). Οι χώροι αυτοί θα είναι της επιχείρησης αλλά δεν φαίνονται στο συμφωνητικό μίσθωσης... Όσον αφορά πυρασφάλεια έχει γίνει ήδη πρόβλεψη για πυρανίχνευση και στους χώρους αυτούς. Το ερώτημα είναι θα υπάρχει πρόβλημα με Πυροσβεστική που δεν θα αναφέρονται στο συμφωνητικό καθώς εγώ μάλλον πρέπει να τους δείξω στο σχέδιο, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στο αιγάλεο έχω δει μετά από αυτοψία της Πυροσβεστικης, να στέλνει σήμα στην πολεοδομία για τα αυθαιρετα πατάρια που βρήκε προκειμένου να γράψουν τους αυθαιρετους χωρους.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ισόγειο κατάστημα με βάθος 19μ. και πλάτος 7,5μ. (Ε=142,5μ.) άδεια του 2000, τι απαιτήσεις έχει σε ενεργητική πυροπροστασία? Έξοδοι μία ή υποχρεωτικά 2? Με το Π.Δ.71 πάω αλλά δεν βρίσκω ποια  είναι η απαραίτητη απαίτηση. Πυροπροστατευόμενη όδευση θεωρείται αυτή που έχει μόνιμο σύστημα πυροπροστασίας? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καταρχήν χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!! Προχωράω στην ερώτησή μου. Κατάστημα 50,00 τ.μ. πώλησης πυροτεχνημάτων, το κτίριο είναι νέο. Πρέπει να κάνω υπολογισμό του πυροθερμικού φορτίου νομίζω γα να καταλήξω στο αν υπάγεται στους επικίνδυνους χώρους και να πάρω τα κατάλληλα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας. Έχει κανείς στοιχεία για το πως γίνεται ο υπολογισμός του πυροθερμικού φορτίου; Επίσης πιο είναι το πυροθερμικό φορτίο των πυροτεχνημάτων; μπήκα στο internet αλλά τζίφος. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάγεται στους επικίνδυνους χώρους.

Θα κάνεις πυροδιαμέρισμα με πυράντοχη πόρτα και θα βάλεις ανιχνευτή και έναν πυροσβεστήρα στο χώρο αποθήκευσης πυροτεχνημάτων

Θα κάνει αυτοψία η Πυροσβεστική για το πιστοποιητικό και η Αστυνομία για να πάρει άδεια γι αυτό να τα υλοποιήσεις τα μέτρα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για υφιστάμενα καταστήματα γιατί τα κατατάσσει σε κατηγορίες, το κτίριο όμως είναι νέο και το άρθρο για τα καταστήματα, λέει ότι αν είναι επικίνδυνος χώρος (κάτι που έχει να κάνει με το πυροθερμικό φορτίο) έτσι λέει στις γενικές διατάξεις! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.