Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
eretzoum

Πυροπροστασία για εμπορικό κατάστημα

Recommended Posts

καλησπέρα 

για κυλικείο σχολείου που εχει νομιμοποίηση με Ν.4178/13 προ του 88

βρισκεται εκτός του χώρου του σχολείου ξεχωριστός όγκος με ανεξάρτητη είσοδο.

 

με ποια νομοθεσια βγαίνει πιστοποιητικο? υπάρχει νομοθεσια 8α/2008???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή είμαι καινούριος στη δουλειά ήθελα λίγη βοήθεια από τους πιο έμπειρους.

Νέο υποκατάστημα εταιρείας Γ΄ Κατηγορίας (βιβλία, περιοδικά κ.λπ.), ισόγειο 80 τ.μ. και πατάρι για αποθηκευτικός χώρος 30 τ.μ.

Τι κινήσεις χρειάζεται να κάνω για να είναι καλυμμένος νομοθετικά στα θέματα πυρασφάλειας;

Share this post


Link to post
Share on other sites

να εφαρμόσεις τις διατάξεις που αντιστοιχούν στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Δε δίνεις επαρκή δεδομένα για το κτίριο (έτος κατασκευής κλπ)

Edited by maneni

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 22/4/2019 at 3:19 ΜΜ, Sotiris_19 said:

Καλησπέρα.

Επειδή είμαι καινούριος στη δουλειά ήθελα λίγη βοήθεια από τους πιο έμπειρους.

Νέο υποκατάστημα εταιρείας Γ΄ Κατηγορίας (βιβλία, περιοδικά κ.λπ.), ισόγειο 80 τ.μ. και πατάρι για αποθηκευτικός χώρος 30 τ.μ.

Τι κινήσεις χρειάζεται να κάνω για να είναι καλυμμένος νομοθετικά στα θέματα πυρασφάλειας;

Πότε έχει Οικοδομική Άδεια το κτίριο; Τί χρήσεις έχει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, 

μικρό εμπορικό κατάστημα (προ 1989) , χωρις αδειοδοτουσα αρχη και χωρις μόνιμα μέσα , απαιτεί πάντα πιστοποιητικό πυροπροστασίας?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

όχι δεν απαιτείται σε κάθε περίπτωση. Απαιτείται όμως να τηρείς τα μέτρα πυρασφάλειας σύμφωνα με ΠΔ 8/2016

Διάβασε συγκεκριμένα άρθρο 11

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/11/2019 at 5:19 ΜΜ, spapako said:

όχι δεν απαιτείται σε κάθε περίπτωση. Απαιτείται όμως να τηρείς τα μέτρα πυρασφάλειας σύμφωνα με ΠΔ 8/2016

Διάβασε συγκεκριμένα άρθρο 11

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το αρθρο 11 της 8ης ΠΔ κάνει αναφορές στο πότε απαιτείται μελέτη κλπ αλλά όχι για την απαίτηση η μή πιστοποιητικού. Χρόνια ολόκληρα γύρω-γύρω όλοι, εγκυκλιοι,διευκρινιστικές και ακόμη δεν ξεκαθαρίσαμε τα βασικά. Εγώ καταλαβαίνω ότι μη απαίτηση πιστοποιητικού έχουν πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που αναφέρονται ρητά στις αντίστοιχες ΚΥΑ όπως υγειονομικού ενδιαφέροντος και βιομηχανίες . Για τα υπόλοιπα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διευκρινιστική 7719 Φ701.2 18/2/2008 της Πυροσβεστικής αναφέρει ότι η Πυροσβεστική Υπηρεσία ύστερα από έκτακτο έλεγχο σε μικρό εμπορικό υφιστάμενο κατάστημα, και εφόσον διαπιστώσει ότι τηρούνται όλα τα απαιτούμενα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας, δύναται  να συστήσει στον ενδιαφερόμενο την υποβολή εκ μέρους του αίτηση για την χορήγηση πιστοποιητικού πυροπροστασίας, χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό από μέρους του. Βέβαια η διευκρινιστική αυτή στηρίζεται στην παλιά Πυροσβεστική Διάταξη 8γ/2007. Σε κάθε περίπτωση η διευκρινιστική που μόλις ανέφερα αφορά μικρά εμπορικά καταστήματα που κάλλιστα μπορεί να σου πει η Πυροσβεστική Υπηρεσία ότι δεν υπάρχει ως κατηγορία σήμερα (παρόλο που η διευκρινιστική αυτή δεν έχει καταργηθεί). Εσύ ακολούθησε αυτό που είπες, δηλαδή ότι μη απαίτηση πιστοποιητικού έχουν κάποιες περιπτώσεις που αναφέρονται ρητά όπως υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Edited by Pyrasfaleia

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/11/2019 at 2:21 ΜΜ, zafsko said:

Καλησπέρα, 

μικρό εμπορικό κατάστημα (προ 1989) , χωρις αδειοδοτουσα αρχη και χωρις μόνιμα μέσα , απαιτεί πάντα πιστοποιητικό πυροπροστασίας?  

και αφού κατέθεσα τη μελέτη , μου ζητάει η πυροσβεστική αιτιολόγηση , σε σχέση με την τελευταία διευκρινιστική (΄΄καθορισμός της διαδικασίας κλπ....΄΄ ) γιατί ζητάω πιστοποιητικό .  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοείς ότι κατέθεσες την μελέτη για έγκριση και σου ζήτησαν αιτιολόγηση για ποιο λόγο ζητάς πιστοποιητικό; Επομένως σου είπαν ότι δεν απαιτείται πιστοποιητικό. Σωστά; Τους ρώτησες τη νομοθεσία που το στηρίζουν αυτό;

Edited by Pyrasfaleia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.