Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ περί δικαιώματος υπογραφής εξαρτημένων τοπογραφικών διαγρ/των


GRTOPO

Recommended Posts

Νομίζω πως πάλι μούτι παμε να τα κάνουμε. Εν πάση περιπτώση μπορούμε όλοι με ηρεμία να περιμένουμε και να δούμε τι θα γίνει με ολα τα θέματα διοτι προσωπικά πιστεύω πως οι εξελίξεις είναι πιο κοντά απο οτι δείχνουν. Τώρα αυτά περι αποκλειστικών επιβλέψεων και μελετών είναι χαζά και κρύβουν μεγάλα προβλήματα. Δηλαδή αν κάποιος κουλός κάνει μια κουλή στατική μελέτη θα πρέπει να την εφαρμόσω εγώ! Και αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι ποιος θα ευθύνεται? Ο μελετητής ή ο επιβλέπων? Δεν γίνονται αυτά ρε παιδιά. Αμα είναι έτσι να καταργήσουν και οτι θεωρητικό μάθημα υπάρχει στα ΤΕΙ και να κάνουν μόνο εργαστήρια και πρακτικές. Μην τρελαθούμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο ότι θα έπρεπε να ντρέπομαι επειδή ανάρτησα το θέμα..... ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ Κ Α Μ Ι Α ΣΥΓΝΩΜΗ.

Είμαι αρκετά σοβαρός και ΔΕΝ θα αναρτούσα ένα τόσο σοβαρό θέμα αν δεν είχα ΔΕΙ το "σώμα του εγκλήματος".

 

Θα περιμένετε λίγο ακόμα και μόλις έχω το ΟΚ θα την αναρτήσω.

 

Τότε θα απαιτήσω εγώ της δημόσιας συγνώμης όλων όσων με αμφισβήτησαν.

 

Επίσης,.... τοπογραφικό ΔΕΝ είναι μόνο το εξαρτημένο!!! Η απόφαση αφορά ΜΟΝΟ αυτή τη συγκεκριμένη κατηγορία!!!

 

Και για να μη ξεχνιόμαστε συνάδελφοι ΜΗ τοπογράφοι.... ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ GPS ΚΑΙ ΤΟ HEPOS και ότι τα έχετε στη κατοχή σας .... ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΑΤΕ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΙ !!!!!!!!!!! Για σας το εξαρτημένο τοπογραφικό είναι απλά το Χ & Υ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΕΑ του τι ακριβώς σημαίνει και με τι αλλά σχετίζεται.

 

Εκτός αυτού το εξαρτημένο είναι από τις κορωνίδες της επιστήμης του τοπογράφου μηχανικού. Είναι σαν να μου λέτε ότι ένας Τ.Ε μπορεί να συντάξει μελέτη γεφυροποιίας χωρίς να διδαχθεί προεντεταμένο σκυρόδεμα...... απλά επειδή έχει στη κατοχή του το αντίστοιχο software.

Αυτή είναι η επιχειρηματολογία σας!!!!!!!!!!

Επιχειρείτε το αντίστοιχο: Νοσηλευτής Τ.Ε, επειδή είναι στο χειρουργικό τμήμα και έχει επικουρήσει αρκετές εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς και ξέρει ακριβώς τι γίνεται .... να θέλει να κάνει εγχείρηση ΚΑΙ αυτός!!! ΈΕΕΕ όχι!

 

Επίσης .... για μένα (υποκειμενικώς) εκτός από τους συναδέλφους του "μικρού Πολυτεχνείου" δικαίωμα έχουν ΣΑΦΩΣ (άσχετα αν δεν τεκμαίρεται από τα σχετικά Ε.Δ και ΠΔ) έχουν οι τοπογράφοι ΤΕ και αυτό γιατί ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΘΕΙ και (αντικειμενικώς) ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ οι δομικών & έργων υποδομής!

 

Δεχθείτε το, ειτε σας αρέσει είτε όχι, αυτό θα εφαρμοσθεί .-

 

Δηλαδή ο νοσηλευτής Τ.Ε δεν κάνει εγχειρήσεις επειδή δεν έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα;Το ίδιο είναι μια εγχείρηση με ένα τοπογραφικό;Μήπως οι μηχανικοί έχουμε καβαλήσει το καλάμι και θα ζητάμε σε λίγο και φακελάκι;

Αυτό που κανείς δεν λέει είναι οτι άσχετα με επαγγελματικά δικαιώματα αυτοί που έκαναν τα τοπογραφικά διαγράμματα θα συνεχίσουν να τα κάνουν απλά θα ψάχνουν κάποιον να τα υπογράψει.Και το μεγάλο θέμα είναι οτι θα βρει πολλούς που χωρίς να ξέρουν τι υπογράφουν θα το κάνουν, είτε μας αρέσει είτε όχι.Και όσοι ξέρουν από προγράμματα σπουδών των σχολών ξέρουν οτι προβολικά συστήματα ούτε οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν διδαχθεί αλλά λόγω δύναμης και επιρροής δεν χάνουν κανένα δικαίωμα.Το ΠΔ διάταγμα του 1928 που αναφέρει οτι ο ΠΜ είναι και τοπογράφος δεν είχε λάβει υπόψη του των δορυφορικών συστημάτων.Αλλά πως να θέσεις τέτοιο θέμα οταν είσαι σύλλογος αδύναμος με 6000 περίπου μέλη έναντι 28500 των ΠΜ με τεράστια δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,.... τοπογραφικό ΔΕΝ είναι μόνο το εξαρτημένο!!![/size][/size] Η απόφαση αφορά ΜΟΝΟ αυτή τη συγκεκριμένη κατηγορία!!!

 

Δυστυχώς όμως (τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία) είναι πολύ μεγάλο "κομμάτι" (κτηματολόγια, δασαρχία και άλλες υπηρεσίες....)

 

Τέλος πάντων. GRTOPO, προσωπικά σε πιστεύω ότι υπάρχει η σχετική απόφαση, το θέμα όμως είναι οτι σε τέτοιους καιρούς, τέτοιες στάσεις (δε μιλάω για τη δική σου, αλλά για την στάση του ΝΣΚ), δημιουργεί προϋποθέσεις για "κανιβαλισμούς", αυτοδικείες κλπ. όπως οι τοιχοκολλήσεις έξω από υπηρεσίες μόνο και μόνο από copy paste της "απόφασης" στο διαδίκτυο. Τα εισαγωγικά τα έβαλα γιατι ακόμα και αν έχεις δίκιο, το ανεπίσημο είναι και ανύπαρκτο. Οι μεσοβέζικες καταστάσεις οδηγούν σε πανικό και αλληλοσπαραγμούς.

 

GRTOPO Σε καμία περίπτωση δε θέλω να λάβεις τα γραφόμενά μου ως αιχμή ή ως κάτι άλλο κακο. Πιστεύω οτι συμφωνείς.

 

Επιβεβαιώνω τον GRTOPO, (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) καθώς μου έχουν διαβάσει την γνωμοδότηση (αλλά δεν μου την έδωσαν). Μιλάει για εξαρτημένα τοπογραφικά από το κρατικο δικτύο. Αρα μήπως εννοεί ΕΓΣΑ 87.

Πάντως και μένα μου έκανε τρομερή εντύπωση η μυστικότητα.

 

Ποιος σου τη διάβασε; και τι σημαινει κρατικό δίκτυο; Αλλο εξαρτημένο γενικά και αλλο απο το κρατικό δίκτυο. Γιατί αν πάμε "κατα γράμμα" κρατικό ειναι μόνο αυτό της ΓΥΣ διοτι το HEPOS είναι της κτηματολόγιο Α.Ε. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον συντονιστή Achille που έκανε ευσυνειδήτως τη δουλειά του καθαρίζοντας το παρόν νήμα από περιττά, εκτός θέματος και υποτιμητικά πόστς-βολές, αλλά επειδή κάποιες μομφές εκτοξεύονται κατ' ευθείαν στο πρόσωπό μου.... θα ανοίξω τα πόστς ώστε να μη νιώθουν φιμωμένοι οι συμμετέχοντες.

 

Όσον αφορά στο αν εκτέθηκα ή όχι αυτό είναι άλλη ιστορία. Θεωρώ ότι μετά από πόστ του συναδέλφου Alexios ο οποίος άφησε αιχμές επί προσωπικού, ότι έπρεπε να απαντήσω. Αν τώρα το ύφος μου ήταν κάπως οξύ... με συγχωρείτε αλλά πέρα από το χαρακτήρα του υπερσυντονιστή υπάρχει και ο επαγγελματίας τοπογράφος μηχ. Οπότε όπως βλήθηκα ... απάντησα σε τόνο ο οποίος συνάδει με τα υπερσυντονιστικά καθήκοντα, χωρίς να παρεκτραπώ νομίζω.

 

Παρακαλώ όπως μείνετε από δω και στο εξής ΕΝΤΟΣ θέματος κι όχι να γίνει άλλη μια από τις αναρίθμητες μάχες για τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλό θα είναι να μετονομαστεί το θέμα σε φημολογούμενη γνωμοδότηση του ΝΣΚ μπλα μπλα μπλα και να κλειδωθεί. Μιλάμε για ένα υποθετικό σενάριο που μόνο αν υπογραφεί από την υπουργό τότε θα έχει κάποια αξία να μιλάμε. Τώρα απλώς αερολογούμε.

 

Αν ποτέ εκδοθεί η απόφαση και υπογραφεί από υπουργό τότε να ανοιχθεί νέο thread.

Link to comment
Share on other sites

δε βγαίνει άκρη έτσι...όλοι έχουν δίκιο...αλλά σε διαφορετικές χρονικές στιγμές...

οι δεκαετίες 80'-90' γράφτηκαν με χρυσά γράμματα στην ιστορία της ρεμούλας και κανείς δε μιλούσε γιατί είχε φαϊ για όλους. και για όσους τα ζήσανε ας τα βάλουνε καλά στο μυαλό τους γιατί οι εποχές αυτές ΧΑΘΗΚΑΝ! ΠΑΕΙ ΤΕΛΟΣ! ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΝΕ για τα επόμενα 40 χρόνια .έτσι είναι η ιστορία. κύκλους κάνει.

 

συγχώνευση - συνεργασίες - αλλαγή επαγγέλματος - αυτοκριτική - αυτογνωσία - και προσαρμοστικότητα θα σώσουν τον καθένα μας.

 

πάρτε παράδειγμα τις μεγάλες πολυεθνικές. ή πτωχεύουν ή συγγωνεύονται ή συνεργάζονται. θα γλυτώσει ο μηχανικός με βιβλία Β' ?

 

πιστεύω ότι μια τέτοια συζήτηση όσο καλοπροαίρετη και αν είναι οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο. εξάλλου οι χιλιάδες και άσχετες "Γνωμοδοτήσεις" είναι που έθαψαν το ίδιο το επάγγελμα...τώρα αναγκαζόμαστε να φιλάμε εκεί που φτύναμε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποιος μου την διάβασε νομιζω δεν έχει σημασία.

Ας πούμε ότι ειναι κάποιος πολύ κοντινός μου άνθρωπος, του οποίου οι διαθέσεις δεν δέχονται αμφισβήτηση.

Αν θυμάμαι καλά καθως επρόκειτο μόνο για μία ανάγνωση στο τίτλο μιλάει για κρατικό δίκτυο ενώ στην ανάλυση αναφέρει εξαρτημένα τοπογραφικά γενικώς.Αλλά μιλάμε για μια απόφαση 7,5 σελίδων. Δεν μπορούσα να τα συγκρατήσω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ας ξεκαθαρίσει το θέμα ...είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός και όλη αυτή η διαδικασία κοστίζει και χρόνο και χρήμα! ...σχετικά τωρα με τα δικαιώματα ...κάποια στιγμή θα τελειωσει το παραμύθι με τις υπόγραφες άλλα τότε δεν θα έχει κάνεις δουλεία ....αφου πλέον κάνεις δεν θα χτίζει η αγοράζει λόγο κρίσης

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.