Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν νέος πολιτικός μηχανικός το δικαιούμαι?

Ποια τα δικαιώματα του πτυχίου?

Είναι το ίδιο πτυχίο που έχουν οι εμπειροτέχνες? :shock:

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Το Α μπορείς να το πάρεις ανεξαρτήτως εμπειρίας 3 χρόνια μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος, μετά από άλλα 3 + εμπειρία παίρνεις Β ή 5 χρόνια μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος + κάποια εμπειρία παίρνεις κατευθείαν Β. Δεν παίζει ρόλο ποιο πολυτεχνείο τελείωσες.

 

Στην περίπτωση που κάποιος μηχανικός έχει κλείσει πάνω από 5 χρόνια από τη λήψη της άδειας άσκησης επαγγέλματος, πώς μπορεί να πάρει απευθείας ΜΕΚ Β' τάξης (δηλαδή χωρίς να έχει προηγούμένως εγγραφεί στο ΜΕΚ Α' τάξης);

 

Ποια είναι η ζητούμενη εμπειρία; Ισχύει η εμπειρία από ιδιωτικά έργα ή απαιτείται εμπειρία από δημόσια έργα και μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις τα δικαιολογητικά σου στο ΥΠΕΧΩΔΕ μαζί με την αντίστοιχη εισφορά της μεγαλύτερης τάξης που αιτείσαι και σου απαντούν εκείνοι (σε 4 μήνες περίπου).

 

Ισχύει η εμπειρία από δημόσια έργα.

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ:

όπως και με μια αναζήτηση στο φορουμ θα βρεις κι άλλες σχετικές διευθύνσεις και πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος να μου πει τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για εγγραφή στο μεεπ α1? είμαι πτυχιούχος μηχανικός έργων υποδομής.περιμένω να βγεί το μεκ που κατέθεσα και θέλω να ετοιμάσω τα χαρτιά για το μεεπ , αλλά δυσκολεύομαι με τα δικαιολογητικά . ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο ΜΕΚ δηλώνεις όσες κατηγορίες δικαιούσαι από την ειδικοτητα σου π.χ.

Πολιτικός Μηχανικός --> Οδοποία, Οικοδομικά, Υδραυλικά, Λιμενικά, Βιομηχανικά - ενεργειακά.

Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος-->Η/Μ εργασίες, Υδραυλικά υπό πίεση, Β.Ε.

Μεταλλειολόγος--> Ειδικά έργα (ΕΡΓΑ ΣΗΡΑΓΓΩΝ, ΕΡΓΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΝ ΜΕΤΑΛΛΕΙΩΝ)

Αρχιτέκτονας --> Οικοδομικά, Έργα Πρασίνου κ.τ.λ.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τηλεφωνήσει στο ΜΕΚ (2106411870) για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω.. Υπάρχει λόγος να πάρεις ΜΕΚ αν δεν έχεις σκοπό ποτέ να εγγραφείς στο ΜΕΕΠ? Είμαι Τεχνολόγος με 5 χρόνια εμπειρία. Μπορώ να πάρω κατευθείαν Β' ΜΕΚ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.