Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φωτα του σχετικά με το παρακάτω ερώτημα.

Είμαι κάτοχος ΜΕΚ 'Α ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ, ζήτησε το πτυχίο μου φυσικό πρόσωπο, ο οπόιος δεν έχει σχέση επαγγελματική με το χωρο αλλά και καμία ιδιότητα Μηχανικού Π.Ε. ή Τ.Ε. όπου θέλει να συστήσει ατομική επιχείρηση και να εκδόσει ΜΕΕΠ βάσει του δικού μου ΜΕΚ. Είναι αυτό εφικτό? Μπορεί ο οποισδήποτε ασχέτως επαγγέλματος να κάνει ατομική επιχείρηση για ανάληψης δημοσίων έργων ?

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος θα  μπορούσε άμεσα να με κατατοπίσει .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως εννοεί προσωπική και όχι ατομική.
Μπορεί σε γενικές γραμμές αυτός να έχει μια εταιρεία χωρίς ο ίδιος να έχει εργοληπτικό πτυχίο (ή τελοσπάντων όπως τον περιγράφεις) και να είναι π.χ. διαχειριστής και εκπρόσωπος της με βάση το καταστατικό της εταιρείας και η στελέχωση της (ως εργοληπτική) εταιρείας να γίνεται από αλλά πτυχία π.χ. το δικό σου ΜΕΚ, ενώ το ΜΕΕΠ να έχει βγει στην επωνυμία της προσωπικής και όχι στο όνομά σου. Δηλαδή η βεβαίωση του ΜΕΕΠ να έχει εκδοθεί στην επωνυμία της προσωπικής εταιρείας και όχι σε εσένα (ως π.χ. εταίρου).
Τα παραπάνω στην λογική του ότι μπορεί κάποια εταιρεία μεταξύ άλλων δραστηριοτήτων να αναλαμβάνει και δημόσια έργα, αφού υπάρχουν
εταιρείες που π.χ. είναι ταυτόχρονα "και εμπορική και ναυτιλιακή και οικοδομική και ... και εργοληπτική και ..." ... με βάση το καταστατικό της.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nadespe said:

Καλημέρα και καλό μήνα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φωτα του σχετικά με το παρακάτω ερώτημα.

Είμαι κάτοχος ΜΕΚ 'Α ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ, ζήτησε το πτυχίο μου φυσικό πρόσωπο, ο οπόιος δεν έχει σχέση επαγγελματική με το χωρο αλλά και καμία ιδιότητα Μηχανικού Π.Ε. ή Τ.Ε. όπου θέλει να συστήσει ατομική επιχείρηση και να εκδόσει ΜΕΕΠ βάσει του δικού μου ΜΕΚ. Είναι αυτό εφικτό? Μπορεί ο οποισδήποτε ασχέτως επαγγέλματος να κάνει ατομική επιχείρηση για ανάληψης δημοσίων έργων ?

Ναι μπορεί. Και δυστυχώς υπάρχουν συνάδελφοι που δίνουν το ΜΕΚ τους χωρίς να συμμετέχουν καθόλου στην επίβλεψη ή τη διαχείριση τεχνικών έργων των εταιρειών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, SIGIO said:

Ναι μπορεί. Και δυστυχώς υπάρχουν συνάδελφοι που δίνουν το ΜΕΚ τους χωρίς να συμμετέχουν καθόλου στην επίβλεψη ή τη διαχείριση τεχνικών έργων των εταιρειών αυτών.

Καλημέρα και ευχαριστω για την απάντηση. Θα ήθελα να παραθέσω πιο κάτω το αποτέλεσμα για το αρχικό μου ερώτημα έπειτα απο επικοινωνία μου με Δ15 και Νομαρχία Αθηνών .

Σε κάθε περίπτωση (είτε αφορά εκδοση ΜΕΕΠ είτε αφορά ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΟ ΠΤΥΧΙΟ) το φυσικό πρόσωπο για να έχει τη δυνατότητα ανάληψης δημοσίων έργων θα πρέπει τουλάχιστον να έχει προηγούμενη αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία.Ασχετα με το αν κατέχει τίτλο Π.Ε. , Τ. Ε. 

Δε μπορεί δηλ. π.χ. ο φούρναρης να βγάλει ΜΕΕΠ με στελέχωση οποιουδήποτε ΜΕΚ . Πρέπει να είναι τουλάχιστον εμπειροτέχνης για να καταθέσει τα πιστοποιητικά εμπειρίας δικά του άσχετα με του μηχανικού που θα στελεχώσει το ΜΕΕΠ. Παρόμοια διαδικασία είναι και για απόκτηση Νομαρχιακού πτυχίου. 

Αυτά έμαθα απο χθες ως σημερα :-)  

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgegaleos said:

Μήπως εννοεί προσωπική και όχι ατομική.
Μπορεί σε γενικές γραμμές αυτός να έχει μια εταιρεία χωρίς ο ίδιος να έχει εργοληπτικό πτυχίο (ή τελοσπάντων όπως τον περιγράφεις) και να είναι π.χ. διαχειριστής και εκπρόσωπος της με βάση το καταστατικό της εταιρείας και η στελέχωση της (ως εργοληπτική) εταιρείας να γίνεται από αλλά πτυχία π.χ. το δικό σου ΜΕΚ, ενώ το ΜΕΕΠ να έχει βγει στην επωνυμία της προσωπικής και όχι στο όνομά σου. Δηλαδή η βεβαίωση του ΜΕΕΠ να έχει εκδοθεί στην επωνυμία της προσωπικής εταιρείας και όχι σε εσένα (ως π.χ. εταίρου).
Τα παραπάνω στην λογική του ότι μπορεί κάποια εταιρεία μεταξύ άλλων δραστηριοτήτων να αναλαμβάνει και δημόσια έργα, αφού υπάρχουν
εταιρείες που π.χ. είναι ταυτόχρονα "και εμπορική και ναυτιλιακή και οικοδομική και ... και εργοληπτική και ..." ... με βάση το καταστατικό της.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Είμαι μισθωτός υπάλληλος σε εταιρεία, και παράλληλα διατηρώ και ατομική επιχείρηση (τεχνικό γραφείο). Μπορώ να εγγραφώ στο ΜΕΕΠ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι εξαρτάται από την φύση της σχέσης με την άλλη εταιρεία.

Εισαι "μισθωτός" με μπλοκακι ώστε παραλλήλα να έχεις και ατομική επιχειρηση? Σε αυτή τη περίπτωση ναι, μπορείς να γραφτεις στο ΜΕΕΠ

Εαν εισαι κανονικά μισθωτός, δηλαδή εαν σε ασφαλίζει η εταιρεία, δεν νομίζω οτι μπορεις να γραφτεις στο ΜΕΕΠ. Αλλα σε αυτή τη περίπτωση, μπορεί κάποιος μισθωτός να έχει και ατομική επιχείρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σας, 

θα ήθελα την βοηθεια σας σχετικα με τα ΜΕΚ (κατασκευαστων-μελετητων)

ε'ιμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. απο το 2007  σαν εργοληπτικά κατέχω εργα: βιομηχανικά ¨678.259,1 ευρώ , ηλεκτρολογικά 242.595,93 ευρώ ,  και υδραυλικά 166.466,45 ευρω. Συνολικά 1.087.321 ευρω και θέλω να γραφτώ στο μητρώο ΜΕΚ . Αν τα παραδώσω όλα θα με δεχτούν στην κατηγορία Γ η θα πρέπει να κάνω σιγα σιγά (ΑΠΟ Α σε Β και μετά Γ ) , αν θαμπορώ να δώσω όλα τα εργοήπτικά θα μου κράτήσουν κάβα για τι επόμενες βαθμίδες ή θα πρέπει να τα δίνω σιγά σιγά  και αν χρειάζεται ξεχωριστά άιτηση για μελετικό και ξεχωριστά για κατασκευαστικό.

υπόψην απο το 2014 δεν εργάζομαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας αλλα σαν μισθωτός σε επιχείρηση . 

απο το γραφείο δεν μου έδωσαν σαφές απαντήσεις με την δικαιολογία οτι δεν ξερουν λόγω του καινουριου νόμου .

 

εγώ σκέφτομαι να κάνω αίτηση απευθείας για Γ και ότι γίνει.

 

 

     
Link to comment
Share on other sites

οι ΤΕ στα πεντε χρονια περνουν ΜΕΚ Α και μονο 

νομιζω οτι αυτα που γραφεις ειναι απο εμπειρεια καποιας τεχνικης που δουλευεις .

Μετα το μεκ Α για να παρεις Β πρεπει να εχεις κατασκευαει εργα στο πτυχιο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για αναβάθμιση απο ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β ΄θα πρέπει να έχεις στελεχώσει το ΜΕΚ ? Κ επίσης μετράει και η συντήρηση η μόνο η κατασκευή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.