Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

μετράει και η συντήρηση, αλλά μάλλον τότε απαιτούνται 6 χρόνια αντί για 3 χρονια με την κατασκευή, στο Π.Δ. 71/2019 το διευκρινίζει.

Εχει αναβαθμίσει κάποιος μετά την εφαρμογή του Π.Δ.71/2019 ?

Εκεί γράφει αναλυτικά τα όρια για την αναβάθμιση σε κάθε ΜΕΚ. Για το ΜΕΚ Β απαιτείται 70.000. Εχω μαζειψει απο παλιότερα έργα 75.000 με έντυπα Α-Β. Να στείλω την αίτηση για αναβάθμιση ή τα νεα όρια (πχ 70.000) αφορούν την εμπειρία που θα αποκτηθεί μετα την εφαρμογη του ΠΔ 71 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Καλησπέρα 

 

Ειμαι Διπλ. Ηλεκτρολογος μηχανικος και ενδιαφερομαι για συμμετοχη σε δημοσια εργα.Εχω καταλαβει οτι πρεπει να κανω εγγραφη σε ΜΕΕΠ και ΜΕΚ αλλα στην προκηρυξη ενος δημοσιου εργου διαβασα οτι μπορω να εχω και νομαρχιακο πτυχιο.Γνωριζει καποιος τι ειναι αυτο?Το προεδρικο διαταγμα 71/2019 αλλαζει κατι οσον αφορα το ΜΕΕΠ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το νομαρχιακό πτυχίο αφορά τους εμπειροτέχνες. Από εκεί κι έπειτα διαβάζεις εδώ για εγγραφή σε μεκ, μεεπ και συγκεντρώνεις τα δικαιολογητικά που έχει αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι δικαιωματα η περιορισμους εχει ο εμπειροτεχνης σε σχεση με αυτον που εχει κανει εγγραφη στο ΜΕΕΠ ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Είχα βγάλει πτυχίο ΜΕΚ το 2016 και το 2018 στελέχωσε το πτυχίο μου για ένα μόλις μήνα το ΜΕΕΠ μιας εταιρείας.

To TEE από το 2018 μου βάζει συνδρομές εργοληπτών-κατασκευαστών, παρόλο που το 2019 και το 2020 το ΜΕΚ μου δεν στελεχώνει κάποια εταιρεία.

Σήμερα το πρωί επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι πρέπει να ακυρώσω το πτυχίο μου στο ΥΠΕΧΩΔΕ για να σταματήσω να πληρώνω τις συνδρομές του ΤΕΕ.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Ξέρετε βάσει ποιου νόμου ισχύει αυτό;

Δηλαδή όσο το είχα το πτυχίο και "καθότανε", δεν είχα συνδρομές. Άπαξ όμως και το έβαλα μία φορά σε εταιρεία, πρέπει να πληρώνω παρόλο που μετά μπορεί να μην στελεχώνει κανένα ΜΕΕΠ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

οι βεβαιώσεις ΜΕΕΠ έχουν πάρει παράταση μέχρι τέλους του χρόνου .Γνωρίζει κανεις τι θα ισχύει απο το νέο έτος με τις αναθεωρήσεις τι δικαιολογητικα θα απαιτούνται κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με τη Δ15 πριν 10 ημερες και τους ρωτησα τι γινεται μετα την παραταση και δεν ειχανε ιδεα για το τι προκειται να ισχυσει απο τις αρχες του 2021.....

Μου ειπανε να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους σε κανα μηνα μηπως και ξερουν τι θα γινει με τα παλια πτυχια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.