Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

On 15/5/2021 at 10:38 ΠΜ, SIGIO said:

Είναι από τα νέα τεύχη δημοπράτησης που κυκλοφορούν τον τελευταίο χρόνο και έχουν γίνει για να καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις. Είναι ουσιαστικά οι απαιτήσεις εγγραφής στην αντίστοιχη τάξη. Στην περίπτωση που δεν ζητείται κάτι άλλο οι επιτροπές διαγωνισμού εξετάζουν μόνο το ΜΕΕΠ.

 

Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις που κάποιος γράφεται σε μια κατηγορία ΜΕΕΠ με μικρότερο ΜΕΚ, όταν αυτή η κατηγορία δεν είναι η κύρια. Πχ για την 1η τάξη για κύρια κατηγορία απαιτείται ΜΕΚ Γ' , ενώ για την 1η τάξη στις υπόλοιπες κατηγορίες αρκεί το ΜΕΚ Β'.

On 15/5/2021 at 1:13 ΜΜ, KF said:

Υποσημειωση ΟΛΩΝ των τυποποιημενων διακηρυξεων οπως εκδοθηκαν απο την ΕΑΑΔΗΣΥ

"84 Επισημαίνεται ότι οι αναθέτουσες αρχές δεν μπορούν να καλούν συγκεκριμένες τάξεις/ πτυχία του ΜΕΕΠ. Πρβλ. άρθρα 76 παρ. 1, 3 και 4, όπως ισχύουν δυνάμει του άρθρου 119 παρ. 5 περ. α' έως δ' του ν. 4472/2017, σε συνδυασμό με το άρθρο 75 παρ. 2 & 5 του ν. 4412/2016 (πρβ. και άρθρο 80 παρ. 1 του ν. 3669/2008, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 119 παρ. 5 περ. η' του ν. 4472/2017)."

 

δεν μπορούν να καλούν συγκεκριμένες τάξεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω?

Εαν στην Διακήρυξη στο 22.Δ ζητούν ΜΕΚ Γ' και για τις δυό κατηγορίες, τότε κάποιος που έχει 1η τάξη για την κύρια κατηγορία (με ΜΕΚ Γ') και 1η τάξη για την δεύτερη κατηγορία (με ΜΕΚ Β') δεν μπορεί να συμμετέχει?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Paul_Mix said:

Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις που κάποιος γράφεται σε μια κατηγορία ΜΕΕΠ με μικρότερο ΜΕΚ, όταν αυτή η κατηγορία δεν είναι η κύρια. Πχ για την 1η τάξη για κύρια κατηγορία απαιτείται ΜΕΚ Γ' , ενώ για την 1η τάξη στις υπόλοιπες κατηγορίες αρκεί το ΜΕΚ Β'.

Το ξέρω. Αυτό που λέω είναι ότι ενδιαφέρει μόνο το ΜΕΕΠ. Δεν εξετάζονται τα ΜΕΚ των στελεχών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σας, ξερει καποιος τι κανουμε  με την ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΡΓΟΛΗΠΤΙΚΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ
Εως 01-09-2021 (άρθ.144, ν.4764/23-12-2020, Α’ 256)
?...θα δοθει και αλλη παραταση? δεν βλεπω να ξεκινησε η αναθεωρηση με βαση το νεο νομο..εχουμε κατι νεοτερο? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

θέλω να κάνω αναβάθμιση κάποιες κατηγορίες του ΜΕΚ μου και έχω πιστοποιητικά από τις χρονιές 2017,2018,2019,2020.

Ξέρει κάποιος εαν μπορώ να χρησιμοποιήσω τώρα τα πιστοποιητικά του 2017,2018,2020 και να κρατήσω του 2019 για μελλοντική αναβάθμιση ή πρέπει να είναι συνεχόμενες η χρονιές?

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μετράει από την προηγούμενη αναβάθμιση, και συνεχώς, έως την επόμενη. Αν παραλείψεις κάποια χρονιά, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αργότερα. Η μόνη ελπίδα σου (αφού δηλώσεις όλες τις χρονιές) είναι μήπως θεωρηθεί ως πλεονάζουσα για την επόμεη αναβάθμιση. Ρώτα την αρμόδια δ/νση του υπουργείου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εστω ότι κάποιος με το ΜΕΚ του στελεχώνει το ΜΕΕΠ κάποιας άλλης επιχείρησης.

Πώς γίνεται η διαδικασία αποδέσμευσης. Αρκεί μόνο η αίτηση αποδέσμευσης της εταιρείας ή πρέπει να κάνει αίτηση αποδέσμευσης και το στέλεχος που έχει το ΜΕΚ? Γίνεται μονομερώς?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το ΜΕΚ. Η εταιρεία που εργάζομαι έχει κατασκευάσει έργα υδραυλικά και οδοποιίας. Ο εργοδότης μου ανέφερε ότι μπορεί να με βοηθήσει στην εγγραφή μου στο ΜΕΚ και να μου δώσει την εμπειρία από τα έργα μιας και δεν υπάρχει άλλος μηχανικός στην εταιρεία που  να τα έχει εκμεταλλευτεί. Μπορεί η εταιρεία να μου χορηγήσει εμπειρία από τα έργα αυτά στα οποία όμως εγώ δεν εργαζόμουν τότε σε αυτήν; Μπορεί ο φορέας του έργου να υπογράψει κάτι τέτοιο (έντυπο Α κ Β); Μιλάμε για την εγγραφή στην βαθμίδα Α' ή και να παρουσιάσω πλεονάζουσα εμπειρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.