Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Η ερώτηση σου είναι κάπως αόριστη. Αλλά αν είσαι νέος μηχανικός

χωρίς γνωριμίες,κεφάλαιο κτλ. πού να πας για κατασκευαστικό;

Είναι και θέμα εμπειριών . Όσοι μηχανικοί δουλέψανε σε κατασκευαστικές εταιρίες θα προτιμήσουν κατασκευαστικό.

 

Το μελετητικό νομίζω, επειδή και εγώ νέος μηχανικός είμαι . Απρίλιο κάνω τα χαρτιά μου για μελετητής Α τάξης, πως έχει λιγότερα ρίσκα ( και λεφτά ) και μπορείς να καταθέσεις το πτυχίο σου μαζί με άλλους μηχανικούς και να γίνει σύμπραξη.

 

Ας έρθει κάποια παλιά καραβάνα να ξεκαθαρίσει το τοπίο . Με ίσως και μπορεί δεν γίνεται δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη?

 

Εξαρτάται τι ψάχνει κανείς...

Γενικά, οι κατασκευές έχουν περισσότερο χρήμα, αλλά και πολυυυυυυυυυ περισσότερο άγχος & απαιτούν πολύ μεγαλύτερο κεφάλαιο

Αντίθετα, οι μελέτες, έχουν λιγότερο άγχος... & είναι πιο εύκολα ελεγχόμενες.

 

Πάντως και στις δύο περιπτώσεις θες καλές γνωριμίες για να πάρεις καλές δουλειές. :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις που έχω σχετικά με την εγγραφή στο μητρώο εμπειρίας κατασκευαστών;

1. Μπορώ να δηλώσω όλες τις κατηγορίες έργων που αφορούν την ειδικότητά μου; η υπάρχει κάποιος πριορισμός π.χ μέχρι δυο

2. Μέχρι τι ποσά αναλαμβάνει η κατηγορία Α και η Β. Αν έχεις πτυχίο Β μπορείς να πάρεις έργα του Α;

Ευχαριστώ, προσπάθησα και τηλεφωνικώς να μάθω αλλά το τηλέφωνο δεν των σηκώνουν.

Link to comment
Share on other sites

1.Νομίζω πως ναι

2.Α-->90,000€

Β-->~300,00€

Μπορέις να πάρεις έργα μικρότερη κατηγορία αλλα ανάλογα με τον προυπολογισμό προτιμούνται εργολήπτες της αυτής κατηγορίας γιατί οι μικρότερες κατηγορίες δεν έχουν την δυνατότητα να χτυπήσουν μεγαλύτερες δουλειές και έτσι είναι ριγμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον ας το ανοιξουμε το θεματακι αυτο μηπως φωτισουμε και λιγακι τον κλαδο μας.

 

Μεσα στο site αυτο http://www.ypexd15.gr/ θα βρειτε πληροφοριες για την αποκτηση MEK και των υπολοιπων συναφων πτυχιων.

 

Τι σημαινει αυτο? Οτι μπορειτε να αναλαβετε καποια δημοσια εργα συγκεκριμενου προυπολογισμου, κατηγοριας και ευθυνης ή να στελεχωσετε μια τεχνικη εταιρια προσκομιζοντας το ΜΕΚ στο ΜΕΕΠ της.

 

Αν και ειμαι 9 χρονια μηχανικος εχω αρχισει να ασχολουμε με το θεμα τον τελευταιο χρονο (ετεροαπασχοληση δυστυχως για να θρεψουμε την οικογενεια).

 

Μπορει καποιος πιο εμπειρος να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες για την αποκτηση του καθως και τις δυνατοτητες χρησης του?

 

Ευχαριστω

Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για οτι απορίες για το ΜΕΚ θέλεις στο site του ΥΠΕΧΩΔΕ http://www.ypexd15.gr

Εν συντομία μπορείς να γραφτείς σε όλες τις κατηγορίες μπορείς σύμφωνα με την ειδικότητα που έχεις τελειώσει.

Για την κατηγορία Α εργοληπτικου είναι μέχρι 90.000 ευρώ, κατηγορία Β 300.000 για την κατηγορία Γ 750.000 και τελος για την κατηγορία Δ μέχρι του ποσού 1.500.000 για προύπολογισμους υπηρεσίας μέχρι τα Γ.Ε. & Ο.Ε. δεν συμπεριλαμβάνονται απρόβλεπτα - αναθεώρηση και ΦΠΑ του προυπολογισμού υπηρεσίας που θα δημοπρατήσει το έργο. Σε περίπτωση κοινοπραξίας με εταιρεία ίδιας κατηγορίας τα παραπάνω ποσά αυξάνονται κατά 25% Το βασικότερο είναι ότι πρέπει να έχεις εμπειρία από έργα για την κατηγορία Α τουλάχιστον 60.000 και για την κατηγορία Β 100.000 ευρώ για τις κατηγορίες που θέλεις να εγγραφείς (αν είσαι ΕΜΠ αυτοδίκαια πέρνεις το Α) Υπολόγιζε να κάνεις την αίτηση τουλάχιστον ένα τρίμηνο νωρίτερα μέχρι να περάσει από την επιτροπή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.