Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Ψάχνω εδώ και ώρα το παρακάτω:

 

"Γ. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΕΤΙΑ

 

Ανεξαρτήτως από τον τίτλο σπουδών των ενδιαφερομένων τεχνικών, αναβάθμιση στην διετία γίνεται σύμφωνα με την οικεία διάταξη περί πλεονάζουσας προϋπηρεσίας"

 

Ουσιαστικά την...οικεία διάταξη περί πλεονάζουσας, προϋπηρεσίας, η οποία όπως φαίνεται δεν είναι και τόσο,οικεία!

Εάν κάποιος την έχει πρόχειρη,θα παρακαλούσα να κάνει ένα ποστ.

 

Υ.Γ. πόση εμπειρία χρειάζεται για επέκταση Α1 σε Α2;

Υ.Γ.2. ψάχνω και την διάταξη για να δώ πόση είναι αυτή η πλεονάζουσα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υ.Γ. πόση εμπειρία χρειάζεται για επέκταση Α1 σε Α2;

 

A1 στο ΜΕΕΠ μπορείς να πάρεις είτε με ένα ΜΕΚ Β, είτε με δύο ΜΕΚ Α.

Α2 στο ΜΕΕΠ μπορείς να πάρεις είτε με ένα ΜΕΚ Γ, είτε με ενα συνδυασμό ΜΕΚ Α και Β (δες στη σελιδα του Δ15 για λεπτομερειες).

 

Υ.Γ.2. ψάχνω και την διάταξη για να δώ πόση είναι αυτή η πλεονάζουσα...

Πλεονάζουσα εμπειρία είναι τουλάχιστον το διπλάσιο από όσα χρειάζεται για αναβάθμιση:

Στο ΜΕΚ Α γράφεσαι αμέσως (αναλογα αν είσαι ΠΕ ή ΤΕ)

Στο ΜΕΚ Β αναβαθμίζεις με εμπειρία από 90.000 ευρώ και πάνω (άρα πλεονάζουσα είναι τα 180.000 ευρώ και πάνω)

Στο ΜΕΚ Γ αναβαθμίζεις με εμπειρία από 300.000 ευρώ και πάνω (άρα πλεονάζουσα είναι τα 600.000 ευρώ και πάνω)

Στο ΜΕΚ Δ αναβαθμίζεις με εμπειρία από 900.000 ευρώ και πάνω (άρα πλεονάζουσα είναι τα 1.800.000 ευρώ και πάνω).

 

Σχετική διάταξη δεν υπάρρχει, ακόμα και στο Δ15 δεν είναι σίγουροι... Τα παραπάνω όρια τα βρήκα σε ενα βιβλίο που δυστυχώς δεν το θυμάμαι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@chrysiida

 

Εννοείς ΜΕΕΠ ή ΜΕΚ?

 

Στο ΜΕΕΠ μέχρι και 2ης τάξης νομίζω ότι μπορείς να γραφτείς και σαν ατομική επιχείρηση, από εκεί και πάνω πρέπει να είσαι ΑΕ.

Το λέει και εδώ.

 

Εκτός και αν εννοείς ΜΕΚ...

Link to comment
Share on other sites

Kane,

για αναβάθμιση από Α1 σε Α2 χρείαζεται να αναβαθμίσεις το πτυχίο (που στελεχώνει την επιχείρηση) ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β καθώς για στελέχωση Α2 αρκεί ένα ΜΕΚ Β. Για ΜΕΚ Β χρειάζεται 90.000+ κατασκευαστική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

@topap

 

Έχω ανοίξει γραφείο (ατομική επιχείρηση) κ παράλληλα δούλευα σε ΤΕΙ σαν ωρομίσθια. Έβγαλα το ΜΕΚ Α1 τάξη και τώρα θέλω να βγάλω το ΜΕΕΠ. Με το ΜΕΚ όλα καλά, το έβγαλα. Απλά δεν ξέρω αν πορώ να βγάλω το ΜΕΕΠ Α1 τάξη κ παράλληλα να δουλεύω κ στο ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

@chrysiida,

 

Από ότι βλέπω τα έχεις μπερδεψει λιγό. Σου προτείνω να ξανα-ριξεις μια ματια στο site της Δ15.

 

Εν τάχει:

ΜΕΚ υπάρχει τάξη Α, Β, Γ και Δ και αναφέρεται στο μηχανικό

ΜΕΕΠ υπάρχει τάξη Α1, Α2, 1, 2, 3, 4, 5, 6 και 7 και αναφερεται ειτε σε ατομική επιχείτηση μηχανικού είτε σε εταιρία (ΑΕ, ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ).

 

Από εκεί και πέρα, εφόσον έχει δικό σου γραφειο και έχεις ΜΕΚ Α τάξης (υποθέτω, καθότι ΜΕΚ Α1 δεν υπάρχει...) μπορείς να βγάλεις ΜΕΕΠ Α1 τάξης σαν ατομική επιχείρηση στο ονομά σου. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να στελεχώσεις κάποια άλλη ατομική επιχείρηση ή εταιρία με το ΜΕΚ σου.

 

Εφόσον είσαι ωρομίσθια στο ΤΕΙ, αρα υποθέτω ότι έχεις σύμβαση έργου με το ΤΕΙ και τους κόβεις ΑΠΥ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα καθότι δεν έχει γίνει πρόσληψη.

 

 

Εργολήπτης Δημοσίων Έργων

Για να είναι κανείς εργολήπτης έργων του δημοσίου, πρέπει να είναι εγγεγραμμένος στο Μητρώο Εμπειρίας Κατασκευαστών (ΜΕΚ) του ΥΠΕΧΩΔΕ, και στη συνέχεια να στελεχώνει εργοληπτική επιχείρηση, η οποία είναι εγγεγραμμένη στο Μητρώο Εργοληπτικών Επιχειρήσεων (ΜΕΕΠ) του ΥΠΕΧΩΔΕ. Για την εγγραφή στο ΜΕΚ και ΜΕΕΠ πρέπει ο μηχανικός να έχει συμπληρώσει τρία (3) χρόνια από την εγγραφή στο ΤΕΕ, να μην είναι μισθωτός υπάλληλος και να μην είναι μελετητής έργων του Δημοσίου.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου δώσει μερικά ονόματα και τηλέφωνα δικηγόρων κλπ που είναι καλοί γνώστες της νομοθεσίας και ασχολούνται με την υποβολή και γρήγορη διεκπεραίωση εγγραφών και αναβαθμίσεων ΜΕΚ & ΜΕΕΠ στο υπουργείο? Μένω στη Λάρισα και δεν υπάρχει χρόνος για "τρέξιμο" στην Αθήνα.

Με προσωπικό μήνυμα ή email παρακαλώ οι απαντήσεις..

ευχαριστώ.......

Link to comment
Share on other sites

@Sigio,Τopap, ευχαριστώ πολύ. (topap, μπέρδεψες λίγο τα ΜΕΚ με τα ΜΕΕΠ)

 

Δυστυχώς αυτά δεν υπάρχουν γραμμένα κι απ'οτι θυμάμαι απο την εγγραφή μου σε ΜΕΚΑ,ΜΕΕΠΑ1, άλλα μου έλεγε ο ένας υπάλληλος για ποσά κατασκευαστικής εμπειρίας και άλλα ο άλλος.

Προφανώς χρειάζεται 90.000 εμπειρία όπως λές για κάθε κατηγορία που θέλεις να αναβαθμίσεις.

Κάπου αναφέρθηκε στο φόρουμ,πως πλέον αυτή η εμπειρία, πρέπει να εμφανιστεί σε ένα έτος και όχι προσθετικά όπως παλιότερα. Αυτό ισχύει εντέλει;

 

@Sap, εάν ψάξεις στο google, κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάνα 2 τέτοια γραφεία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.