Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΓΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ Ο.Ε. ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΚ ΜΟΥ. ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΩ ΣΑΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΜΕ ΤΟ ΜΕΕΠ ΜΟΥ) ΣΕ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΕ Ο.Ε. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Όποιον ενδιαφέρει, είχα βρει πριν 2 χρόνια ένα άρθρο πάνω στο θέμα ΜΕΚ και πως αποκτάτε..

Σας επισυνάπτω το έγγραφο και αντιγράφω το κείμενο.

Ευχαριστώ για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε όλοι σας.

 

Περί πλεονάζουσας εμπειρίας

 

"ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΣΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Με την πάροδο δύο ετών από την εγγραφή στην Α ή την Β τάξη ΜΕΚ οι μηχανικοί

(ανεξαρτήτου τίτλου σπουδών) μπορούν να κάνουν χρήση της ευνοϊκής διάταξης περί πλεονάζουσας εμπειρίας με

την προϋπόθεση ότι κατά την εγγραφή στην Α ή στη Β τάξη είχαν καταθέσει εμπειρία που κάλυπτε και την

εμπειρία της επόμενης βαθμίδας π.χ.: εγγραφή στη Β τάξη = 90.000€ + 300.000€ που απαιτείται για ΜΕΚ Γ."

 

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 4ΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ

 

1. Πτυχίο σχολής επικυρωμένο. Αν το Πτυχίο είναι εξωτερικού θέλει επίσημη μετάφραση και βεβαίωση από ΔΙΚΑΤΣΑ

2. Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος από ΤΕΕ επικυρωμένη (μόνο για ΑΕΙ)

3. Φωτοτυπία Αστυνομικής ταυτότητας επικυρωμένη

4. Βιογραφικό σημείωμα

5. Πιστοποιητικά έργων (Έντυπα Α, Β, Γ)

6. Διπλότυπο από Δ.Ο.Υ. στον κωδικό 3438 ανάλογα τη βαθμίδα

Για Α’ 60€

Για Β’ 75€

Για Γ’ 105€

Για %’ 205€

4. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΡΓΩΝ ΔΗΜΟΣΊΟΥ

1. Διαβιβαστικό του Φορέα με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης του ενδιαφερόμενου και συνημμένα έντυπα Α και Β

Edited by pplap
Link to comment
Share on other sites

Όποιον ενδιαφέρει, είχα βρει πριν 2 χρόνια ένα άρθρο πάνω στο θέμα ΜΕΚ και πως αποκτάτε..

Σας επισυνάπτω το έγγραφο και αντιγράφω το κείμενο.

Ευχαριστώ για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε όλοι σας.

 

Περί πλεονάζουσας εμπειρίας

 

"ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΣΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Με την πάροδο δύο ετών από την εγγραφή στην Α ή την Β τάξη ΜΕΚ οι μηχανικοί

(ανεξαρτήτου τίτλου σπουδών) μπορούν να κάνουν χρήση της ευνοϊκής διάταξης περί πλεονάζουσας εμπειρίας με

την προϋπόθεση ότι κατά την εγγραφή στην Α ή στη Β τάξη είχαν καταθέσει εμπειρία που κάλυπτε και την

εμπειρία της επόμενης βαθμίδας π.χ.: εγγραφή στη Β τάξη = 90.000€ + 300.000€ που απαιτείται για ΜΕΚ Γ."

 

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 4ΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ

 

1. Πτυχίο σχολής επικυρωμένο. Αν το Πτυχίο είναι εξωτερικού θέλει επίσημη μετάφραση και βεβαίωση από ΔΙΚΑΤΣΑ

2. Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος από ΤΕΕ επικυρωμένη (μόνο για ΑΕΙ)

3. Φωτοτυπία Αστυνομικής ταυτότητας επικυρωμένη

4. Βιογραφικό σημείωμα

5. Πιστοποιητικά έργων (Έντυπα Α, Β, Γ)

6. Διπλότυπο από Δ.Ο.Υ. στον κωδικό 3438 ανάλογα τη βαθμίδα

Για Α’ 60€

Για Β’ 75€

Για Γ’ 105€

Για %’ 205€

4. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΡΓΩΝ ΔΗΜΟΣΊΟΥ

1. Διαβιβαστικό του Φορέα με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης του ενδιαφερόμενου και συνημμένα έντυπα Α και Β

κανοντας χρηση του ευνοϊκου ξυπνηματος της επιτροπης μεκ θα επρεπε να λεει η ανακοινωση..γιατι αποφασιζουν με αδιαφανη κριτηρια και οπως γουσταρουν
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου, δίχως να έχω χειροπιαστά παραδείγματα, παρά μόνο τις απόψεις διαφόρων υπαλλήλων που έτυχε να σηκώσουν το τηλέφωνο περί ποσού εμπειρίας πχ.

 

Μια άλλη ερώτηση έχω εγώ. Σε περίπτωση που στη τριετία, δεν εκτελέσω κανένα έργο προχωρώ κανονικά στην αναθεώρηση;

 

Επίσης, πόσο καιρό παίρνει η διαδικασία αυτή; Κάποιοι ανέφεραν πως στέλνεις το πρωτότυπο ΜΕΕΠ στο Δ15 μέχρι να ολοκληρωθεί η αναθεώρηση. Μα πως θα συμμετέχεις στους διαγωνισμούς για εκείνο το διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εκτελέσεις κανένα έργο προχωράς στην ανανέωση λόγω λήξης..το πόσο καιρό παίρνει εξαρτάται από την κατάσταση του κρατικού μηχανισμού εκείνη την περίοδο..απλή ανανέωση περίπου στο μήνα..το πρωτότυπο ΜΕΕΠ αν είσαι λίγο ξύπνιος το κρατάς και το επιστρέφεις με την παραλαβή του νέου..αρκεί να είναι σε ισχύ..υπάρχει και σχετική εγκύκλιος που το παρατείνει για 2 μήνες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Εργάζομαι σε ένα τεχνικό γραφείο που είναι ατομική επιχείρηση και θέλουμε να πάρουμε βεβαίωση ΜΕΕΠ για τον εργοδότη μου για να συμμετάσχει σε διαγωνισμό για δημόσια έργα. Στη σελίδα του ypexd15 βλέπω στις πληροφορίες ότι θέλει βεβαίωση τραπέζης για ύψος καταθέσεων 140.866 ευρώ.

Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί μου φαίνεται φοβερό ποσό?

Επίσης ζητάει τιμολόγια αγοράς μηχανολογικού εξοπλισμού πράγμα που μας είναι αδύνατον να βρούμε μιας και τα μηχανήματα έχουν αγοραστεί πάρα πολύ παλιά. Κάποιος να με διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.