Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Μπορείς να συνδυάσεις εμπειρία από κατασκευή και από επίβλεψη για να αναβαθμίσεις το ΜΕΚ; Αν ναι πόσα χρόνια απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δώσεις το ΜΕΚ σου να το στελεχωσσει αλλος εργολήπτης στο δικο του πτυχιο, με τη λήξη της στελεχωσης, την εμπειρια που εχει αποκτηθεί απο τον αλλο εργολήπτη, που όμως για να την αποκτησει χρησιμοποιησε και το δικο σου πτυχιο, μπορεις να την χρησιμοποιησεις και εσυ?

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εννοείται βέβαια ότι στις βεβαιώσεις εμπειρίας που θα πάρεις από τις υπηρεσίες θα αναφέρεται και το δικό σου ΜΕΚ με τα ποσά στις διάφορες κατηγορίες και αυτά θα σου καλύπτουν τα ποσά που "απαιτούνται" από την Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ καθώς και απαιτούμενα χρονικά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση εμπειρίας βγαίνει στο όνομα της εταιρείας την βεβαίωση αυτήν μπορεί να την χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε στέλεχος που στελεχώνει το ΜΕ .Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένοι να σου την διαθέσουν ίσως να πρέπει να το γράψεις στην σύμβαση που θα υπογράψεις ότι τα έργα που είσαι επί τόπου μηχανικός την εμπειρία την καρπώνεσαι εσύ 

Γιατί κάθε βεβαίωση εμπειρίας χρησιμοποιείται μονό μια φορά σε αναβάθμιση ΜΕΚ

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση εμπειρίας βγαίνει στο όνομα της εταιρείας την βεβαίωση αυτήν μπορεί να την χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε στέλεχος που στελεχώνει το ΜΕ .Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένοι να σου την διαθέσουν ίσως να πρέπει να το γράψεις στην σύμβαση που θα υπογράψεις ότι τα έργα που είσαι επί τόπου μηχανικός την εμπειρία την καρπώνεσαι εσύ 

Γιατί κάθε βεβαίωση εμπειρίας χρησιμοποιείται μονό μια φορά σε αναβάθμιση ΜΕΚ

 

Αν ήταν να συμβαινει αυτο τοτε δεν θα μπορουσε ποτε κανεις νεος να βγαλει ΜΕΚ Β.

Αυτό που λες δεν αναφερεται καπου επισημα και οτι εμπειρια παιρνουν μονο τα ήδη ΜΕΚ που χρησιμοποιούνται

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για Β είναι γελοίο πιστεύω αλλά για Γ και περισσότερο για Δ αν πιστεύεις ότι έχω λάθος γνώμη σου

Επίσημο δεν υπάρχει πουθενά εκτός αν με διαφεύγει γι αυτό είπα ότι για να είσαι καλυμμένος πρέπει να έχεις δηλωθεί επί τόπου μηχανικός ώστε να μην μπορεί να αμφισβητηθεί η εμπειρία σου 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει το εξης:
Για την αναβαθμιση του ΜΕΚ (ανεξαρτητου βαθμιδος) χρειαζονται βεβαιωσεις εμπειριας εκτέλεσης εργων και η πάροδος 2 ή 3 χρονων ανάλογα. Τα χρόνια αυτά ειναι ημερολογιακά ή πρέπει να αθροίζονται απο τις βεβαιώσης εμπειρίας?
Για να γινω πιο συγκεκριμένος έχω 3 χρόνια ΜΕΚ Α και έχω βεβαιώσεις εμπειρίας περίπου 500.000€ ανα κατηγορία που αντιστοιχούν σε διάρκεια 1 χρονου.Θα μπορέσω να κάνω αναβάθμηση?

Ελπίζω να είμαι κατανοητός

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για Β είναι γελοίο πιστεύω αλλά για Γ και περισσότερο για Δ αν πιστεύεις ότι έχω λάθος γνώμη σου

Επίσημο δεν υπάρχει πουθενά εκτός αν με διαφεύγει γι αυτό είπα ότι για να είσαι καλυμμένος πρέπει να έχεις δηλωθεί επί τόπου μηχανικός ώστε να μην μπορεί να αμφισβητηθεί η εμπειρία σου 

Ετσι είναι. Τυπικά (και λέω ΤΥΠΙΚΑ) τις βεβαιώσεις αυτές τις εκδίδουν οι Υπηρεσίες και ΤΥΠΙΚΑ πάλι για να μπείς πρέπει να έχεις δηλωθεί ως επιβλέπων μηχανικός. Βέβαια στην πράξη δεν γίνεται ακριβώς έτσι αλλά και η Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν ζητάει δηλώσεις  ορισμού και αποδοχής (του μηχανικού αλλά και της Υπηρεσίας ότι αποδέχονται τον διορισμό αυτό που αφορούν στον επιβλέποντα) οπότε .....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει το εξης:

Για την αναβαθμιση του ΜΕΚ (ανεξαρτητου βαθμιδος) χρειαζονται βεβαιωσεις εμπειριας εκτέλεσης εργων και η πάροδος 2 ή 3 χρονων ανάλογα. Τα χρόνια αυτά ειναι ημερολογιακά ή πρέπει να αθροίζονται απο τις βεβαιώσης εμπειρίας?

Για να γινω πιο συγκεκριμένος έχω 3 χρόνια ΜΕΚ Α και έχω βεβαιώσεις εμπειρίας περίπου 500.000€ ανα κατηγορία που αντιστοιχούν σε διάρκεια 1 χρονου.Θα μπορέσω να κάνω αναβάθμηση?

Ελπίζω να είμαι κατανοητός

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Δες εδώ:

http://www.sate.gr/html/mek.aspx?&menuID=32&pID=12

 

Αλλά ξέρω ότι πλέον στην Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ για τις περισσότερες κατηγορίες θέλουν την εμπειρία (ποσό) ανηγμένο στην τριετία. Δηλαδή ακόμα και αν έχεις καλύψει το ποσό σε κάποια κατηγορία από ένα έτος μόνο δεν αρκεί να περάσει η τριετία αλλά πρέπει να έχεις και ποσά σε όλα τα έτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη georgegaleos αν για παραδειγμα  εχω απο 100.000€/ετος που αντιστοιχουν σε 4 μηνες ανα ετος επι 3 χρόνια άρα συνολικα 300.000€ και 1 χρονο ειμαι καλυμενος για να παω απο την ΜΕΚ Α στην ΜΕΚ Β?
ευχαριστω και πάλι :)

Edited by al
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.