Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Κλείνω σε λίγο καιρό 5 χρόνια από εγγραφή στο ΤΕΕ ως Πολιτικός Μηχ.

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν

και ποια τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ώστε να εγγραφώ στο ΜΕΚ.

 

Μέχρι τώρα εργάζομαι ως επί τόπου Μηχανικός με δελτίο παροχής υπηρεσιών, σε Κατασκευαστική Εταιρία με ιδιωτικά και δημόσια έργα στις 4 κυρίως κατηγορίες (εκτός Βιομηχ/Ενεργ) .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θέλεις βασικά δύο πραγματα

1) πιστοποιητικά εμπειρίας από τις υπηρεσίες που εκτάλεσες τα έργα για την εταίρεία σου (είναι σε μορφή τυποποιημένου πίνακα και πρέπει να έχουν το όνομά σου ώς επιτόπου μηχανικό ή στη γραμμή της επίβλεψης αναδόχου). Ο συνολικός προύπολογισμός ανά κατηγορία πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 εκ. δρχ αν θυμάμαι καλά για το Β

2) μια απλή αίτηση από το ΜΕΚ, πρέπει να υπάρχει και στο δίκτυο στο d16.gr

τα υποβάλεις στο ΥΠΕΧΩΔΕ διευθυνση Δ16 ΜΕΚ-ΜΕΕΠ στην ιπποκράτους, τα εξετάζουν και μετά από περίπου 1 μήνα τους τηλεφωνείς και σου λένε αν εγκρίνεται. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι αν πληρώνεις παράβολο αλλά το ρωτάς κατά τη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

 

από πού παίρνω τον τυποποιημένο πίνακα

που συμπλήρώνουμε στοιχεία δικά μου και του έργου

για το πιστοποιητικό εμπειρίας?

 

Στην εταιρία εδώ που εργάζομαι και ρώτησα, μου είπαν δεν έχουν.

 

Επίσης ποιο είναι ακριβώς το site "d16.gr"?? για να πάρω το έντυπο του ΜΕΚ

Τέτοια σελίδα φαίνεται να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν από τις υπηρεσίες που εκτέλεσες τα έργα με αίτησή σου προς αυτές αλλά βασικός κανόνας είναι οτι οι εταιρείες αιτούνται το πιστοποιητικό από τις υπηρεσείες. υπάρχει και το ενδεχόμενο από την εταιρεία σου να μην θέλουν να σου δώσουν προυπηρεσία ή κάποιος άλλος από την εταιρεία πήρε την προυπηρεσία αυτή αν και το σενάριο είναι λίγο τραβηγμένο γιατί οι προυπολογισμοί που θέλεις είναι μικροί. Δηλαδή πρέπει να έχει την προυπηρεσία η εταιρεία σου αλλιώς μάλλον δεν θα την έχει αιτηθεί οπότε κάντο εσύ για την εταιρεία

η υπηρεσία είναι Δ15 έκανα λάθος πληκτρολόγηση αλλά ό ιστοτοπος είναι εκτός τώρα :( πάρε τηλ

Τμήμα Μητρώου Εμπειρίας Κατασκευαστών (ΜΕΚ) & Εποπτείας Τεχνικών Επαγγελμάτων Ιπποκράτους 196-198, 114 71 Αθήνα 210.6464726

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το κατάλαβα.

Από την εταιρία μου είπαν για ποια έργα μπορώ να πάρω την προϋπηρεσία.

 

Το μόνο που μου λείπει είναι η επίβλεψη ενός Βιομηχανικού/Ενεργειακού έργου, μέχρι όμως το Μάρτη, ελπίζω να βρεθεί κάποιο, γιατί απ' ότι έμαθα είναι σχετικά σπάνια.

 

Από τις υπηρεσίες μου έδωσαν το έντυπο και απ΄ ότι κατάλαβα το συμπληρώνω εγώ και με στοιχεία του έργου και τους το πάω για έλεγχο και υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σας πως ένα καλώς σας βρήκα καθώς αυτό είναι το 1ο μου post

 

Η ερώτηση μου είναι σχετική με το θέμα :

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και παρότι στο παρελθόν έχω εργαστεί σε κατασκευαστικές εταιρείες δημοσίων έργων δεν έχω προβεί σε καμία ενέργεια εγγραφής σμου στο ΜΕΚ.

Έχω κλείσει 5ετία και σήμερα εργάζομαι στο εξωτερικό σε εταιρεία κατασκευής βιομηχανικών έργων (κυρίως ενεργειακών).

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει η δυνατότητα να πιστοποιήσω την εμπειρία μου αυτή (και αν ναι με ποιό τρόπο) για την εγγραφή μου στη Β' τάξη του ΜΕΚ (δεδομένου ότι έχω 5ετία).

Τι έγγραφα πρέπει να προσκομίσω και από που θα πρέπει να φαίνεται η αξία των εργασιών που επιβλέπω ?

Σημειώστε ότι επιβλέπων του έργου από τη μεριά του πελάτη είναι εταιρεία συμβούλων. Ο πελάτης είναι αποκρατικοποιηθήσα πρωην κρατική εταιρεία παραγωγής ρεύματος.

 

ΕΔΩ διαβάζω :

 

>
ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΕΚ 
ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΗΣ ΗΜΕΔΑΠΗΣ Ή ΙΣΟΤΙΜΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ.

Τυπικά προσόντα και προϋποθέσεις εγγραφής στο ΜΕΚ:

....  
·        Για έργα εκτελεσθέντα στην αλλοδαπή: 

1.     Έργα του Δημοσίου τομέα : Πιστοποιητικά της αρμόδιας αρχής ή Οργανισμού της αλλοδαπής που επιβλέπει το έργο, ή πρωτόκολλο παραλαβής, ή κάθε άλλο στοιχείο που να αποδεικνύει την εκτέλεση του έργου. 

2.     Έργα Ιδιωτικών φορέων : Πιστοποιητικά του κυρίου του έργου και του επιβλέποντος μηχανικού, καθώς και οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό στοιχείο. 
...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Μα είμαστε όντως Ελλαδίτσα.

Η Δνση Δ15 έχει email στο yahoo!!!!! [email protected]

Βέβαια μπορείς να πεις παλι καλά που έχει και έστω μία δνση email!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.