Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

5 ώρες πριν, theofm28 said:

Καλησπέρα σας. Είμαι γεωπόνος και επιθυμώ να λάβω το μεκ για εργασίες πρασινου ωστε να λάβει συμμετόχη σε διαγωνισμό μια εταιρία που το αναφέρει ως προυπόθεση. Εγώ έχω πλήρη απασχόληση ικα σε αλλη εταιρία. Τι σχέση εργασίας πρέπει να έχω με την εταίρια που θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό???

αν ο διαγωνισμός είναι σε κοντινό χρονικό διάστημα ξέχασε το. 

Πρέπει πρώτα να βγάλεις ΜΕΚ και μετά να στελεχωσεις κάποιο ΜΕΕΠ .

Χρόνος για όλα αυτά πάνω από έξι μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έχω την άδεια ασκήσεως αρκετό καιρό αλλά χρειάζεται αρκετό χρονικό διάστημα με βάση αυτά που αναφέρετε. Είχα και Ο.Α.Ε.Ε. και αγανάκτησα να τερματίσω  τα βιβλία. Γνωρίζετε αν μπορώ να έχω μερική απασχόληση ικα στην ΜΕΕΠ που θα δώσω το ΜΕΚ ?

Edited by theofm28
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιο γραφείο στην Αθήνα που αναλαμβάνει την γραφειοκρατία για το ΜΕΚ και ΜΕΕΠ και εξυπηρετεί μηχανικούς της επαρχίας ? Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ηθελα σας παρακαλω να σας ρωτήσω...

Δημιούργησα πολύ προσφατα μία εργοληπτική εταιρεία 1ης ταξης, διαβασα αρκετές διακηρύξεις και δεν βρήκα πουθενα να ειναι απαραιτητη η εγγραφη σε ΠΕΣΕΔΕ ή ΠΕΔΜΕΔΕ.

Πρεπει να εγγραφώ απαραίτητα σε μία απο αυτές δια την ηλεκτρονική συμμετοχη σε διαγωνισμό?

Γνωρίζω πως για τις ταξεις 3ης και πανω για ενημεροτητα πτυχιου, θελει η Δ24 χαρτί απο την εργοληπτική ενωση .... αλλα γι αυτο και μονο τον λογο, οχι για την συμμετοχη στον διαγωνισμο

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχει κάποιος εικόνα για τον χρόνο αναμονής αυτή τη στιγμή για αναβάθμιση ΜΕΚ από Α σε Β και ταυτόχρονη στελέχωση ΜΕΕΠ Α2; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι μηχανικός ΑΕΙ, δουλεύω εξωτερικό σε δημόσια έργα σε ξένη εταιρεία και πρόκειται να επιστρέψω στην Ελλάδα. Πως μπορώ να πιστοποίησω την εμπειρία μου για να αποκτήσω ΜΕΚ Β; Τηλεφώνησα στην Δ15 και μου είπαν ότι αυτό που χρειάζεται είναι πιστοποιητικα αντίστοιχα με τα ελληνικά. Εδώ όμως δεν εκδίδεται κάτι αντίστοιχο από ο,τι γνωρίζω. Μήπως έχει κάνει κάποιος άλλος την αντίστοιχη διαδικασία και να γνωρίζει τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει (δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο) αλλά δες στο συνημμένο το α/α 3.

Eggrafi_MEK_AEI.pdf

 

Μεκ_Αλλοδαπή.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος ξέρει, να με βοηθήσει στο παρακάτω.

Είμαι πολιτικός μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας με ΜΕΚ με το οποίο μετέχω ως στέλεχος σε ένα ΜΕΕΠ (όχι δικό μου). Στη βεβαίωση που παίρνω από το ΤΕΕ αναφέρει ότι δεν είμαι εργολήπτης . Σωστό είναι αυτό? Μήπως η εταιρία θα έπρεπε να δηλώσει κάτι στο ΤΕΕ και δεν το έχει κάνει? Η βεβαίωση του πειθαρχικού που θα πάρω από το ΤΕΕ καλύπτει τα δικαιολογητικά κατακύρωσης? ή θα έχω θέμα καθώς για το ΤΕΕ δεν είμαι εργολήπτης (βάσει της βεβαίωσης)?

Επίσης, μπορώ να εργάζομαι ως ¨μπλοκάκι" με το άρθρο 39 παρ. 9 Ν4387 σε άλλη εταιρία μεγάλη που έχει και αυτή ΜΕΕΠ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.