Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Επομένως όλα τα πτυχία έχουν πάρει παράταση μέχρι την 31/12. Τι κάνουμε όμως τώρα?

Αν υποβάλλουμε τώρα αίτηση αναθεώρησης με τα παλιά δικαιολογητικά θα ανανεωθεί για 3 χρόνια μέχρι το 2026 ή δεν έχει νόημα να υποβάλλουμε τώρα αίτηση αναθεώρησης κι απλά να περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν?

Ο προβληματισμός είναι ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα σταματήσουν να δίνουν παρατάσεις. Τότε όσα πτυχία έχουν ήδη λήξει (πχ Απρίλιος 2023), θα βρεθούν ανενεργά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να περιμένετε να δείτε τι θα ανακοινωθεί.

Τίποτα δεν έχει λήξει, αναφέρεται ξεκάθαρα στην ανακοίνωση (όσα ίσχυαν μέχρι και την 3η Ιουλίου 2019, ισχύουν κανονικά μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2023).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε όλoυς

Έχω διαθέσει το πτυχίο μου (ΜΕΚ Γ τάξης) για στελέχωση τεχνικής εταιρείας που αναλαμβάνει δημόσια έργα και η οποία εδρεύει 400χλμ μακριά από την πόλη που δραστηριοποιούμαι, με ιδιωτικό συμφωνητικό αορίστου χρόνου (μη μισθωτή εργασία).

Μπορώ να υποβάλω εμπειρία, που έλαβα από τη δραστηριότητά μου στην πόλη μου (μη μισθωτή εργασία), για να ανεβάσω το πτυχίο μου ή θεωρείται ότι αφού στελεχώνω εταιρεία σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, δεν μπορώ, ταυτόχρονα, να συμμετέχω σε έργο που βρίσκεται σε τόσο μεγάλη απόσταση?

Ευχαριστώ πολύ όποιον αφιερώσει χρόνο να απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Εάν η εμπειρία σου προέρχεται από ιδιωτικά έργα, δεν έχεις πρόβλημα.

Εμπειρία δημ. έργων, με ΜΕΚ να στελεχώνει άλλη εταιρεία, μπορείς να έχεις μόνο από τα έργα που εκτελεί η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή εάν εγώ στελεχώνω την εταιρεία Α (για δημόσια έργα) και, ταυτόχρονα, συμμετείχα σε δημόσιο έργο της εταιρείας Β, τότε μπορώ να πάρω εμπειρία μόνο από τα έργα της εταιρείας Α? Γιατί όμως να υπάρχει αυτός ο περιορισμός, αφού δεν έχω σχέση εξαρτημένης εργασίας με την εταιρεία Α? Αναφέρεται κάπου ρητά?

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Tanasw said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δηλαδή εάν εγώ στελεχώνω την εταιρεία Α (για δημόσια έργα) και, ταυτόχρονα, συμμετείχα σε δημόσιο έργο της εταιρείας Β, τότε μπορώ να πάρω εμπειρία μόνο από τα έργα της εταιρείας Α? Γιατί όμως να υπάρχει αυτός ο περιορισμός, αφού δεν έχω σχέση εξαρτημένης εργασίας με την εταιρεία Α? Αναφέρεται κάπου ρητά?

 

Σημασία έχει η εταιρεία την οποία στελεχώνει το πτυχίο. Εφόσον το πτυχίο αυτό, συμμετέχει στην εκτέλεση του δημοσίου έργου, αυτή την εμπειρία θα λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.