Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Καταρχάς να πω ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ κατατοπιστικό για εμάς τους νεότερους, έχω όμως κάποιες επιπλέον απορίες. Όπου να' ναι κλείνω τριετία στο ΤΕΕ (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός) αλλά σκέφτομαι να πάω κατευθείαν για Β' Κατηγορία ΜΕΚ σε δύο χρόνια από τώρα. Στην εταιρία που δουλεύω γενικά πέρα από την κατηγορία Η/Μ δεν χτυπάμε άλλης κατηγορίας έργα από τα οποία θα μπορούσα να πάρω εμπειρία. Ήδη έχω συμπληρώσει τα έργα που απαιτούνται για να μπω στην Β' Κατηγορία αλλά μόνο σε ότι αφορά την κατηγορία των Ηλεκτρομηχανολογικών. Αν πάω λοιπόν σε δύο χρονάκια να γραφτώ στο ΜΕΚ, πώς πάει η δουλειά? Γράφομαι στη Β' κατηγορία στα Η/Μ και στην Α' σε δύο άλλες κατηγορίες (σε τρείς συνολικά μπορείς να γραφτείς ή κάνω λάθος?)? Από την εμπειρία σας ποιές άλλες κατηγορίες θα προτείνατε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει τηλέφωνα το Δ15.

 

Αναγράφονται πάνω στην αίτηση.

 

αν σηκωναν και τα τηλέφωνα καλά θα ήταν. πηρα ποσα τηλεφωνα και μετα πηρα σε καποιο τηλεφωνο προισταμενου και μου απανταει οτι δεν μπορει να τους αναγκασει να είναι στα γραφεια τους.. ακουσον ακουσον.

θελω να ρωτήσω 2 κατηγορίες στο ΜΕΚ επιλέγουμε οι 3? οσον αφορα τις εξιδικεύμένες εργασίες τι δηλώνουμε? π.χ εγω που ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός μπορω να επιλεξω τις κατηγοριες που δικαιούμε και την υποκατηγορία εργα ηλεκτρονικού εξοπλισμού η ειναι για ηλεκτρονικούς μηχ.??αν ειναι 2 για 2η προτείνεται ενεργειακα-βιομηχανικα η υδραυλικά υπο πίεση?

Η εισφορά γίνεται (εγγραφη) σε καταστημα της αγροτικης τράπεζας οπως λεει η με παραβολο??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε παρακαλώ διάβασε τα έντυπα που σήκωσα και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Είναι περίπου 15 ποστς πίσω. Δες και τον πίνακα των κατηγοριών. Εκεί λέει τι δικαιούσαι και ναι είναι αθροιστικά .

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις απορίες που είναι ήδη απαντημένες ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Αν και έψαξα,δν βρηκα τις πληροφορίες που ηθελα.

 

Θελω να "νοικιασω" ένα πτυχιο ΜΕΚ Β (300.000ε) για να συμμετασω σε μια δημοπρασία.

 

Επειδή ομως δν γνωρίζω την "πιατσα" θα ηθελα να μου "ανοιξετε" τα μάτια αν γινεται...

 

Πως ακριβως γινεται η συμφωνια με τον συναδελφο? δηλ μου "νοικιαζει" το πτυχιο του για καποια συμφωνημένη τιμη? για καποιο ποσοστό επι του έργου?

Προφανως θα συμμετάσχει στη δημοπρασια αυτος,μιας καιτο δικο του πτυχιο θα λαβει μερος.

Αφου παρει το εργο,στο ονομα του οπως ειναι λογικο, πως σιγουρευω εγω οτι δν θα κανει το εργο αυτος, ωστε εγω "σαν να μην υπηρξα ποτε"?

 

Επισης,αφου συμφωνησουμε οτι συμφωνησουμε,οταν ερθει η ωρα για πληρωμη,θα κοψει αυτος το ΤΠΥ προς τα 300.000+ΦΠΑ.(παραδειγμα τα 300.000,μιας και θα υπαρχει καποιο ποσοστο εκπτωσης).

Τι στιγμή ομως που θα εχω αναλαβει εγω το εργο,ως υπεργολαβία, τι τιμολογιο κοβω σε τουτον? το ιδιο πλην καποιου ποσοστου? (ωστε να φαινεται οτι εχει βγαλει κατι ετουτος.

 

Το επομενο θεμα ειναι οικονομικής φυσεως.Το τιμολογιο που θα κοψω εγω σε αυτον,θαναι ιδιου τιτλου (περιγραφης) με το δικο του? πως θα φορολογηθω εγω?

 

Πολυ θα με βοηθουσατε,εαν καποιος εχει απαντησεις στα ανωτερω,ειδικα αν εχει κανει παρομοια συμφωνια.

Θα μου πειτε πως ρωταω καποια πραγματα αυτονοητα,αλλα οπως ξερετε και σεις οι καιροι ειναι πονηροι.

Αναμενω τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Συνήθως το ποσοστό είναι 4% επί του συνολικού προϋπολογισμού + πληρωμή ΦΕΜ και λοιπών κρατήσεων.

2) Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε αφήσει απ' έξω εκτός και αν υπογράψετε συμφωνητικό υπεργολαβίας πριν την δημοπρασία.

3) Αυτός κόβει συνολικό ΤΠΥ ενώ εσύ μπορείς να του κόψεις τέτοιο ποσό ώστε το καθαρό κέρδος του να είναι αυτό που του πληρώνεις, δηλαδή το 4%. Εάν αυτός κόψει δηλαδή 300.000 ευρώ εσύ μπορείς να του κόψεις 288.000.

4) Και οι 2 φορολογείστε κανονικά με έσοδα-έξοδα και ΦΕΜ 3%. Ο ΦΕΜ αφορά φυσικά το καθαρό τιμολόγιο που κόβει ο καθένας. Στο δικό σου τιμολόγιο μπορείς να γράψεις: Κατασκευή του έργου "μπλα μπλα μπλα" σύμφωνα με το συμφωνητικό υπεργολαβίας κλπ κλπ.

4) Το συμφωνητικό υπεργολαβίας εφ' όσον υπερβαίνει τις 60.000 ευρώ κατατίθεται στην ΔΟΥ.

5) Μην ξεχάσεις να κόψεις όλα τα υλικά σε εσένα εφ'όσον εκτελείς εσύ το έργο!!!

Link to comment
Share on other sites

τους πηρα τηλ. ειναι 3 κατηγοριες για το ΜΕΚ και ειναι 60 ευρω που τα πληρωνεις σε ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

1) Συνήθως το ποσοστό είναι 4% επί του συνολικού προϋπολογισμού + πληρωμή ΦΕΜ και λοιπών κρατήσεων.

2) Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε αφήσει απ' έξω εκτός και αν υπογράψετε συμφωνητικό υπεργολαβίας πριν την δημοπρασία.

3) Αυτός κόβει συνολικό ΤΠΥ ενώ εσύ μπορείς να του κόψεις τέτοιο ποσό ώστε το καθαρό κέρδος του να είναι αυτό που του πληρώνεις, δηλαδή το 4%. Εάν αυτός κόψει δηλαδή 300.000 ευρώ εσύ μπορείς να του κόψεις 288.000.

4) Και οι 2 φορολογείστε κανονικά με έσοδα-έξοδα και ΦΕΜ 3%. Ο ΦΕΜ αφορά φυσικά το καθαρό τιμολόγιο που κόβει ο καθένας. Στο δικό σου τιμολόγιο μπορείς να γράψεις: Κατασκευή του έργου "μπλα μπλα μπλα" σύμφωνα με το συμφωνητικό υπεργολαβίας κλπ κλπ.

4) Το συμφωνητικό υπεργολαβίας εφ' όσον υπερβαίνει τις 60.000 ευρώ κατατίθεται στην ΔΟΥ.

5) Μην ξεχάσεις να κόψεις όλα τα υλικά σε εσένα εφ'όσον εκτελείς εσύ το έργο!!!

 

eυχαριστω για την ταχιστη απαντηση σου αρχικα,ασχετως εαν το ειδα 2 ημερες μετα.

 

1) 4% ειναι σαν να λεμε η "ταριφα",κατάλαβα...4% + 3% το ΦΕΜ (φόρος εισοδήματος,σωστα?) παμε στο 7%...

Αρκετό μου φαίνεται...Κατευθείαν "μειωνω" το ποσοστό κερδους,μιας και χανεις ενα σημαντικο ποσοστό για την εκπτωση.

Υπεθετα οτι θα ηταν ενα 5% ολα,το μεγιστο.Προφανως θα ποικιλλει απο μηχανικο σε μηχανικο.

2) το συμφωνητικο αυτο θα πρεπει προφανως να ειναι επικυρωμενο απο συμβολαιογραφο,ή αρκουν 2 σφραγιδες των συμβαλλομένων?

3) οκ,πολυ λογικο

4) σημαντικο,μιας και δν το γνωριζα

5) εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παραπάνω που αρκετοί αναφέρετε για 3 μόνο κατηγορίες. Πως όμως είναι δυνατόν να υπάρχουν πχ Πολιτικοί Μηχανικοί (βρήκα αναζητώντας από τη σελίδα http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=127 ) οι οποίοι είναι γραμμένοι σε 4 και 5 κατηγορίες;

Link to comment
Share on other sites

civeng υπάρχει στη σελίδα του ΤΕΕ www.tee.gr στο section Νέοι Μηχανικοί οδηγός που εξηγεί αναλυτικά τα πάντα.

Κάνε ένα κόπο εσύ και οι υπόλοιποι να του ρίξετε μια ματιά.......

Θα λύσει πολλές απορίες.......

 

@Kane

 

Φυσικά καταλαβαίνεις ότι αυτό που ζητάς δημοσίως είναι παράνομο............

 

Αν δεν είσαι πιστοποιημένος υπεργολάβος=ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ με ΜΕΕΠ,δεν έχεις δικαιώματα σε δημόσια έργα.

Ο εργολάβος=μηχανικός ΜΕΕΠ δεν μπορεί βάσει του νόμου να σου αναθέσει εσένα την εργολαβία ως υπεργολαβία,οπότε οποιοδήποτε συμφωνητικό-συμβόλαιο συνάψεις δεν έχει ΚΑΜΙΑ ισχύ και δεν μπορείς να έχεις ΚΑΝΕΝΑ claim σε δικαστήριο.ΤΙΠΟΤΑ δεν σε καλύπτει νομικά με λίγα λόγια......

Καλή καρδιά χρειάζονται τέτοιες δουλειές......και τα χαρτιά στην άκρη......

Link to comment
Share on other sites

Παρανομο θα ηταν εαν ημουν καποιος "ασχετος".

 

Εξηγουμαι: ειμαι κατοχος του νομαρχιακου εργοληπτικου,κανονικα εναρξη στην εφορια ως μηχανικος εργων υποδομης τε - εδε.

Απλα εκδιδω το προσωπικο μου πτυχιο (μεκΑ) μεσα στο ετος.Απλα επειδη το εργο αυτο ειναι μεγαλυτερο χρειαζομαι να "νοικιασω" ενα μεκ Β.

 

Εαν παλι ειμαι "παρανομος" οπως λες...καλη καρδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.