Μετάβαση στο περιεχόμενο
Nick D.

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)

Recommended Posts

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει (δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο) αλλά δες στο συνημμένο το α/α 3.

Eggrafi_MEK_AEI.pdf

 

Μεκ_Αλλοδαπή.jpg

Edited by georgegaleos

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα αν κάποιος ξέρει, να με βοηθήσει στο παρακάτω.

Είμαι πολιτικός μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας με ΜΕΚ με το οποίο μετέχω ως στέλεχος σε ένα ΜΕΕΠ (όχι δικό μου). Στη βεβαίωση που παίρνω από το ΤΕΕ αναφέρει ότι δεν είμαι εργολήπτης . Σωστό είναι αυτό? Μήπως η εταιρία θα έπρεπε να δηλώσει κάτι στο ΤΕΕ και δεν το έχει κάνει? Η βεβαίωση του πειθαρχικού που θα πάρω από το ΤΕΕ καλύπτει τα δικαιολογητικά κατακύρωσης? ή θα έχω θέμα καθώς για το ΤΕΕ δεν είμαι εργολήπτης (βάσει της βεβαίωσης)?

Επίσης, μπορώ να εργάζομαι ως ¨μπλοκάκι" με το άρθρο 39 παρ. 9 Ν4387 σε άλλη εταιρία μεγάλη που έχει και αυτή ΜΕΕΠ?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, eirtap said:

Είμαι πολιτικός μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας με ΜΕΚ με το οποίο μετέχω ως στέλεχος σε ένα ΜΕΕΠ (όχι δικό μου). Στη βεβαίωση που παίρνω από το ΤΕΕ αναφέρει ότι δεν είμαι εργολήπτης . Σωστό είναι αυτό? (Σωστό είναι) Μήπως η εταιρία θα έπρεπε να δηλώσει κάτι στο ΤΕΕ και δεν το έχει κάνει? (Οτι είναι να κάνει το έχει κάνει) Η βεβαίωση του πειθαρχικού που θα πάρω από το ΤΕΕ καλύπτει τα δικαιολογητικά κατακύρωσης? (Δεν υπάρχει θέμα-πρόβλημα) ή θα έχω θέμα καθώς για το ΤΕΕ δεν είμαι εργολήπτης (βάσει της βεβαίωσης)?

Επίσης, μπορώ να εργάζομαι ως ¨μπλοκάκι" με το άρθρο 39 παρ. 9 Ν4387 σε άλλη εταιρία μεγάλη που έχει και αυτή ΜΕΕΠ? (Ναι, δεν έχει καμία σχέση το γεγονός ότι ο ΕΦΚΑ με την παράγρ.9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016 ορίζει ότι οι ασφαλιστικές εισφορές που σε βαρύνουν εφόσον επέλεξες να ενταχθείς στην παραπάνω παράγραφο να παρακρατούνται και να αποδίδονται από τον πελάτη–εργοδότη σου,  αρκεί βέβαια να μην στελεχώνεις το ΜΕΕΠ της, που έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπεται (το να στελεχώνεις δηλαδή το ΜΕΕΠ και δεύτερης εταιρείας) . Επίσης δεν μπορείς να πάρεις εμπειρία από αυτήν την εταιρεία διότι στελεχώνεις την άλλη.)

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικότατος

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.