Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Anastasia said:

Επικοινωνησα με τη Δ15 πριν 10 ημερες και τους ρωτησα τι γινεται μετα την παραταση και δεν ειχανε ιδεα για το τι προκειται να ισχυσει απο τις αρχες του 2021.....

Μου ειπανε να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους σε κανα μηνα μηπως και ξερουν τι θα γινει με τα παλια πτυχια....

Αυτά που έχουν ήδη ισχύ και για μετά την 1.1.2021 θα συνεχίζουν να ισχύουν εως την ημέρα ισχύς τους πχ  20.09.2021 ή με την 01.01.2021 παύουν να ισχύουν όλα τα πτυχία?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 8/2/2020 at 10:16 ΠΜ, Paul_Mix said:

μετράει και η συντήρηση, αλλά μάλλον τότε απαιτούνται 6 χρόνια αντί για 3 χρονια με την κατασκευή, στο Π.Δ. 71/2019 το διευκρινίζει.

Εχει αναβαθμίσει κάποιος μετά την εφαρμογή του Π.Δ.71/2019 ?

Εκεί γράφει αναλυτικά τα όρια για την αναβάθμιση σε κάθε ΜΕΚ. Για το ΜΕΚ Β απαιτείται 70.000. Εχω μαζειψει απο παλιότερα έργα 75.000 με έντυπα Α-Β. Να στείλω την αίτηση για αναβάθμιση ή τα νεα όρια (πχ 70.000) αφορούν την εμπειρία που θα αποκτηθεί μετα την εφαρμογη του ΠΔ 71 ?

Άρθρο 13

Εγγραφή, κατάταξη, εξέλιξη από βαθμίδα σε βαθμίδα και επέκταση σε άλλες κατηγορίες έργων

1.α. Η εξέλιξη από βαθμίδα σε βαθμίδα για όλες τις κατηγορίες έργων και εξειδικευμένων εργασιών γίνεται με βάση την αποκτηθείσα εμπειρία και τον χρόνο παραμονής σε κάθε βαθμίδα.

β. Όταν η υποβληθείσα εμπειρία αφορά σε εκτελεσμένο έργο ή συντήρηση αυτού, όπως αποδεικνύεται με τα νόμιμα πιστοποιητικά του άρθρου 14, το ελάχιστο ποσό (προ Φ.Π.Α.) που απαιτείται ανά βαθμίδα κατάταξης για όλες τις κατηγορίες έργων ή εξειδικευμένων εργασιών είναι:

Στην Α΄ βαθμίδα 7.000 ευρώ

Στη Β΄ βαθμίδα 70.000 ευρώ

Στη Γ΄ βαθμίδα 250.000 ευρώ

Στη Δ΄ βαθμίδα 500.000 ευρώ.

Όταν η υποβληθείσα εμπειρία αφορά σε επίβλεψη/εποπτεία/διοίκηση/διαχείριση/λειτουργία, η ελάχιστη απαίτηση της ως άνω περίπτωσης (β) διπλασιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/10/2020 at 8:45 ΠΜ, Paul_Mix said:

Iσχύουν αυτές οι διατάξεις? γιατί μέχρι στιγμής έχουν δώσει παράταση στα ισχύοντα ΜΕΕΠ μέχρι το τέλος του έτους

Εννοείτε ..ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 71/2019  Άρθρο 13

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω εγγραφή ΜΕΚ και ΜΕΕΠ θα ήθελα να ρωτήσω τα δικαιολογητικά και κάποιος έμπειρος να μου πεί το κόστος που θα έχω το έτος σας εργολήπτης για την συντήρηση του εργοληπτικού μου πτυχίου.

Πρέπει να γραφτώ και σε συλλόγους;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=89

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=91

πληρώνεις κάποια διπλότυπα στην εφορία για την εγγραφή στο ΜΕΚ και ΜΕΕΠ

Πρέπει να γραφτείς υποχρεωτικά μόνο στην ΕΕΤΕΜ. Εχει κάποια ετήσια συνδρομή, το οποίο αποτελεί και το μοναδικό ετήσιο κόστος, αλλά δεν είναι υψηλό.

Σε εργοληπτικούς συλλόγους δεν χρειάζεται να γραφτείς.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

ή εετεμ ή τεε (αν είσαι γραμμένος στο τεε και έχεις κωδικούς μην γραφτείς στην εετεμ τζάμπα λεφτά ) την εγγραφή την κάνεις μόνο για να πάρεις βεβαίωση ότι δεν έχεις υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ολα τα εργοληπτικα ληγουν 31/12/20. Ξερεις κανεις τι γινεται με πιθανη παραταση; Αρχες Γεναρη υπαρχουν παμπολλες δημοπρασιες ανα την Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο νόμου που είναι εδώ στο άρθρο 116 υπάρχει παράταση βεβαιώσεων εγγραφής  ΜΕΕΠ έως 1/9/2021. Δεν έχει ψηφιστεί ακόμη, θα συζητηθεί στην βουλή.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος ΑΕΙ τριετιας, εχω εκτελεσει μικρα δημοσια εργα απο συνοπτικους διαγωνισμους και αρκετα ιδιωτικά.  Απο οτι καταλαβαινω μπορω να κανω μεχρι Α ταξη σε μεκ και Α1 η Α2 μεεπ? Γνωριζει καποιος πως αλλαζουν οι ασφαλιστικες εισφορες και εισφορες στο ΤΕΕ η οτιδηποτε αλλο αλλλαζει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.