Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

έχω δώσει το ΜΕΚ μου σε μια εταιρία 1ης τάξης. Έαν κάνω κάποια αναβάθμιση, π.χ. στα υδραυλικά από Β σε Γ, συμπαρασύρω και την εταιρία μαζί μου? δηλαδή ανεβαίνει και αυτή τάξη ή δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. ΜΕΚ και ΜΕΕΠ ειναι ξεχωριστα πραγματα. Εσυ κανε κανονικα τις αναβαθμισεις που μπορεις. Αν η εταιρεια θελησει να αναβαθμισει το ΜΕΕΠ της καποια στιγμη στο μελλον θα δει τι κατηγοριες εχεις και θα ζητησει τις αναβαθμισεις που θελει (μπορει να μεινει και 1ης αν θελει φυσικα, ας εχεις εσυ Γ σε καποιες κατηγοριες τοτε).

Edited by tsouvi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ tsouvi: ευχαριστώ

 

@ georgegaleos: στο έντυπο του σατε αναφέρει για πληρωμή στην αγροτική τράπεζα. Ισχύει ακόμα αυτό και αν ναι σε ποιό λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει η Αγροτικη.

Διπλοτυπο εισπραξης απο εφορια κωδικος ΚΑΕ 3438.

Επιβεβαιωσε το στην Δ15 στο τηλεφωνο

2106411870, 2106419832

Link to comment
Share on other sites

Καποιος μηχανικος στελεχωνει το ΜΕΕΠ μου και παραλληλα συνεχιζει να εργαζεται ως ελευθερος επαγγελματιας.

Μπορει να παιρνει εμπειρια για το ΜΕΚ του και απο τα Δημοσια Εργα που θα παιρνω εγω με το ΜΕΕΠ μου (και με στελεχωνει) αλλα και απο τα ιδιωτικα εργα που θα δουλευει αυτος ως ελευθερος επαγγελματιας?

Link to comment
Share on other sites

Oταν υπογραφουμε συμφωνητικο για στελεχωση, ως ημερομηνια εναρξης της στελεχωσης θεωρειται

 

α)η ημερομηνια υπογραφης της συμβασης

 

β)η ημερομηνια θεωρησης της συμβασης απο την ΔΟΥ

 

γ)ή μπορουμε να δηλωσουμε εμεις συγκεκριμενα καποια αλλη ημερομηνια εναρξη της συμβασης

π.χ γραφουμε στο συμφωνητικο "Σημερα, την 12/05/2014 υπογραφουμε την συμβαση στελεχωσης μπλα μπλα .... ως ημερομηνια εναρξη της συμβασης στελεχωσης οριζεται η 01/07/2014"

 

το τελευταιο θα το δεχθουν στο Δ15 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγάζω εγγυητικές από το ΤΣΜΕΔΕ, οι οποίες γράφονται στην καρτέλα μου.

 

Εαν τωρα στελεχώσω το ΜΕΕΠ μου, με έναν μηχανικο Τ.Ε. ο οποίος ομως ειναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ, θα μπορώ να βγάζω εγγυητικες από το ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.