Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Σύμφωνα με τον Κ.Φ.Α.Σ. άρθρο 6 (τιμολόγηση συναλλαγών) παρ. 14

"[...]

Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία

[...]"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση:

Μπορεί να έχει ΜΕΚ ή ΜΕΕΠ κάποιος μισθωτός του ιδιωτικού τομέα. Μιλάμε για καθαρά εργασία σε εταιρία με σύμβαση μισθωτού (ΙΚΑ & ΤΣΜΕΔΕ)?

Αν έχει σύμβαση αορίστου με ΑΠΥ μήπως είναι ευκολότερο? Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν το

ΚΑΕ 3438

για Α' τάξης μελετητικό

μπορούμε να το πληρώσουμε με

e-banking Εθνική;

(καλή φάση θα ήταν...)

Ή μόνο στη ΔΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι το πτυχιο μου στελεχωνεται από εναν Μηχανολογο, ο οποιος ομως βρισκεται σε αλλη πολη.

Εστω οτι παιρνω ενα εργο που εχει ΟΙΚ και Η/Μ.

Οταν θα ζητησω για εμπειρια, τα ΟΙΚ θα τα πιστωθω εγω και τα Η/Μ αναγκαστικα θα τα πιστωθει ο Μηχανολογος.

Μπορει ο επιβλεποντας να αρνηθει να δωσει την εμπειρια των Η/Μ στον Μηχανολογο λεγοντας "εγω, αυτον τον Μηχανολογο δεν τον ειδα πουθενα, πώς θα του δωσω εμπειρια"?

 

σε αυτη την περιτπωση τι γινεται, παει "χαμενη" η εμπειρια των Η/Μ ? αφου εγω δεν δικαιουμαι εμπειρια για Η/Μ

Link to comment
Share on other sites

Ναι παντου.

Χάνεται η εμπειρία των ΗΜ του ΜΕΚ οχι του ΜΕΕΠ.

 

τι εννοεις "παντου" ?

 

πώς χανεται η εμπειρια του ΜΕΚ αλλα οχι του ΜΕΕΠ?

η εμπειρία στα ΜΕΚ δεν πιστώνονται ετσι κι αλλιως? το ΜΕΕΠ που ανακατευεται?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλησπέρα,

επειδή έγραφα από το κινητό ήταν σύντομη η απάντηση, sorry!!! 

Aναφορικά πάντα στο κομμάτι των Η/Μ που θέτεις:

1) στο ΜΕΚ (που αφορά σε στέλεχος, τμήμα η' στο έντυπο της εμπειρίας),

ναι, μπορεί ο επιβλέπων να αρνηθεί να δώσει την εμπειρία των Η/Μ στον Μηχανολόγο λέγοντας "εγώαυτόν τον Μηχανολόγο δεν τον είδα πουθενά, πώς θα του δώσω εμπειρία".

Αυτό βέβαια δεν ισχύει από την στιγμή που έχει οριστεί αυτός ως επιτόπου μηχανικός του έργου και έχει αποδεχθεί τον ορισμό του με υπεύθυνη δήλωση. Και ο ορισμός και η υπεύθυνη δήλωση απευθύνονται προς την Υπηρεσία και παίρνεις και αριθμό πρωτοκόλλου για να είσαι κατοχυρωμένος.

 

2) στο ΜΕΕΠ (που αφορά την εργοληπτική επιχείρηση, τμήμα ζ' στο έντυπο της εμπειρίας). Η εργοληπτική πιστώνεται κανονικά την εμπειρία των ΗΜ στο πτυχίο της, ακόμα κι αν δεν έχει συμπληρωθεί κάτι στο τμήμα των ΜΕΚs (πληθυντικός!!!).

Παράδοξο αλλά γίνεται. Μου έχει συμβεί πολλές φορές.

 

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλησπέρα,

επειδή έγραφα από το κινητό ήταν σύντομη η απάντηση, sorry!!! 

Aναφορικά πάντα στο κομμάτι των Η/Μ που θέτεις:

1) στο ΜΕΚ (που αφορά σε στέλεχος, τμήμα η' στο έντυπο της εμπειρίας),

ναι, μπορεί ο επιβλέπων να αρνηθεί να δώσει την εμπειρία των Η/Μ στον Μηχανολόγο λέγοντας "εγώαυτόν τον Μηχανολόγο δεν τον είδα πουθενά, πώς θα του δώσω εμπειρία".

Αυτό βέβαια δεν ισχύει από την στιγμή που έχει οριστεί αυτός ως επιτόπου μηχανικός του έργου και έχει αποδεχθεί τον ορισμό του με υπεύθυνη δήλωση. Και ο ορισμός και η υπεύθυνη δήλωση απευθύνονται προς την Υπηρεσία και παίρνεις και αριθμό πρωτοκόλλου για να είσαι κατοχυρωμένος.

 

 

εαν οριστεί ως επιτόπου μηχανικός, θα έχει υποχρεωσεις φορολογικα, πρεπει να κοψει ΑΠΥ κτλ ή το "επι τοπου" μηχανικος αφορά μόνο την Υπηρεσια?

ετσι κι αλλιως εχουμε υπογραψει συμφωνητικο για παροχη υπηρεσιων και κοβει κανονικα τιμολογιο

Link to comment
Share on other sites

Αρκει το τιμολόγιο, αλλα βαλε κσι σε κάποιο απο αυτα το εργο... για τα ματια του κοσμου.

 

Καμια σχεση με το τιμολογιο το πσρακατω...αλλά γενικοτερα .. η δυστροπια... του επιβλεποντος της Υπηρεσιας είναι πολύ μεγαλο μεγαλο πραγμα .... κατα το τραγουδι.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

με την Υπευθ Δηλωση οτι θα οριστει ως επι τοπου μηχανικος, εχει καποιες υποχρεωσεις ως προς την Τεχνικ Υπηρ.

 

θα πρεπει να υπογραψει μετα καποια εγγραφα, πχ αναλυτικη/τελικη επιμετρηση κτλ προς την Υπηρεσια ή ολα τα υπογραφω εγω ως αναδοχος του εργου?

 

 

παντως ειναι λιγο περιεργο, το οτι αναγραφεται πανω στο ΜΕΕΠ, οτι στελεχωνει το ΜΕΕΠ μου, δεν ειναι αρκετο για να παρει την εμπειρια

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.