Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Εγώ με 30.000 σε κατασκευή Η/Μ έργων είχα βγάλει το ΜΕΚ Α.Πολύ χαρτουρα πάντως ζητάνε για να πειστούν οτι όντως έχεις κάνει τα συγκεκριμένα έργα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηξερα ότι αναφορικά με τα χρόνια:

 

1) για ΜΕΚ μηχανικών ΑΕΙ:

Για την πρώτη εγγραφή στο ΜΕΚ Α, ισχύει η αυτοδίκαιη κατάταξη στην τριετία από την ημερομηνία λήψης της Άδειας Ασκήσεως επαγγέλματος, χωρίς να απαιτείτε κατασκευαστική εμπειρία από Ιδιωτικά ή %ημόσια έργα.

 

και

 

2) για ΜΕΚ μηχανικών ΤΕΙ:

Για εγγραφή στο ΜΕΚ Α απαιτείται παρέλευση 5 ετών από την ημέρα απόκτησης της Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος, χωρίς να απαιτείτε κατασκευαστική εμπειρία από Ιδιωτικά ή %ημόσια έργα.

 

Αυτό άλλαξε ??? !!!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά εμένα μου είχαν ζητήσει τουλάχιστον πάνω απο 25,000 σε κατασκευή  και εάν η εμπειρία ήταν απο επίβλεψη πάνω από 50,000.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό άλλαξε ??? !!!!!

 

Και εγώ αυτό ήξερα... 

 

Δεν ξέρω αλλά εμένα μου είχαν ζητήσει τουλάχιστον πάνω απο 25,000 σε κατασκευή  και εάν η εμπειρία ήταν απο επίβλεψη πάνω από 50,000.

 

Τηλεφώνησα ξανά χθες. Για μηχανικούς τε μόνο από επίβλεψη > 50.000 Ευρώ + 8 μήνες επίβλεψη. Για κατασκευή, 40.000 και 4 μήνες.. 

Αν τηλεφωνήσω σήμερα λέτε να μου πουν 40000 από επίβλεψη και 30000 για κατασκευή;; Και μη χειρότερα. Αυτό μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Χα χα πλάκα έχουν .Εγώ με 30,000 δεν είχα πρόβλημα.Απλός ζητάνε πολλές υπεύθυνες δηλώσεις απο τους αναδόχους των έργων+ καταστατικά των επιχειρήσεων και ΦΕΚ νομίμων εκπροσώπων.Για αυτό μία συμβουλή ,όποιος πάει για ΜΕΚ να φροντίσει με την ολοκλήρωση των έργων να ζητήσει ΥΔ από αναδόχους γιατί δεν φτάνουν μόνο τα παραστατικά και μετά απο χρόνια άντε να τους βρείς.Ετσι την πάτησα και εγώ .Ενώ είχα εμπειρία σε κατασκευή άνω των 150,000 μου έλειπαν οι ΥΔ και με το ζόρι βρήκα μερικούς και συμπλήρωσα το ποσό των 30,000.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χα χα πλάκα έχουν .Εγώ με 30,000 δεν είχα πρόβλημα.Απλός ζητάνε πολλές υπεύθυνες δηλώσεις απο τους αναδόχους των έργων+ καταστατικά των επιχειρήσεων και ΦΕΚ νομίμων εκπροσώπων.Για αυτό μία συμβουλή ,όποιος πάει για ΜΕΚ να φροντίσει με την ολοκλήρωση των έργων να ζητήσει ΥΔ από αναδόχους γιατί δεν φτάνουν μόνο τα παραστατικά και μετά απο χρόνια άντε να τους βρείς.Ετσι την πάτησα και εγώ .Ενώ είχα εμπειρία σε κατασκευή άνω των 150,000 μου έλειπαν οι ΥΔ και με το ζόρι βρήκα μερικούς και συμπλήρωσα το ποσό των 30,000.

 

Υπευθυνες δηλωσεις αναδοχων για τα δημοσια εργα ή ιδιωτικα εργα?

και τι γραφουν αυτες οι υπευθυνες δηλωσεις

Link to comment
Share on other sites

Για ιδιωτικά έργα .Στην ΥΔ αναγράφετε το έργο,χρόνος και το ποσό χωρίς ΦΠΑ.Για δημόσια δεν ξέρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο hektor. Ακριβώς ίδια και η δική μου εμπειρία. Όποιος θέλει ΜΕΚ Α στα Η/Μ με 25.000~30.000 και να φροντίσει να έχει συμβάσεις και ΥΔ.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αντίστοιχα κάποιος απο ΤΕΙ να βγάλει ΜΕΚ β κατευθείαν μετά από κάποια χρόνια + εμπειρία? 

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω όχι ... αλλά αν υπάρχει πλεονάζουσα εμπειρία για μετέπειτα αναβάθμιση στο Β’ θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να το δηλώσει στην αίτησή του αλλιώς θα την χάσει.

Το παρακάτω για την πλεονάζουσα εμπειρία αφορά MONO από Α' σε Β' (όχι απευθείας σε Β' ή για την αναβάθμιση από Β' στο Γ' ή από το Γ' στο Δ')

Η αναβάθμιση από Α’ σε Β’ είναι στην τριετία αλλά εφόσον υπάρχει πλεονάζουσα εμπειρία (που έχει ήδη κατατεθεί με την αίτηση για το Α') η αναβάθμιση στο Β' μπορεί να γίνει στην 2ετία.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.