Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Μπορεί αντίστοιχα κάποιος απο ΤΕΙ να βγάλει ΜΕΚ β κατευθείαν μετά από κάποια χρόνια + εμπειρία? 

 

Όπως τα γράφει ο georgealeos!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Καλησπερα,

μια ερωτηση,ποσα χρονια πρεπει να εχω συμπληρωσει για να μπορεσω να εχω μελετητικο πτυχιο(καινουριος ειμαι)και εαν εχεις μεταπτυχιακο μετραει καθολου η τσαμπα μαζευουμε χαρτια?

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει κάποιος καλός γνώστης, καθώς δεν βρήκα σαφή απάντηση στο forum.

 

Προχωράω στην έκδοση ΜΕΚ Β στην 5ετία ως ΑΕΙ. Η Δ15 ζητά να αποδείξεις "σχετική" εμπειρία! Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας η "σχετική¨ εμπειρία έγινε 100.000,00€ και 10 μήνες κατ' ελάχιστον. Εργάζομαι (μπλοκάκι) σε εργοληπτική επιχείρηση από κτήση του πτυχίου μου (5 χρόνια) και εκτελώ πάσα χρέη της εταιρίας για κάθε έργο (κατασκευή, επίβλεψη, συνεργεία, υλικά, ασφαλιστικά, φορολογικά, (χαρτούρα δημοσίου έργου - ΑΠΕ, λογσμοι κτλπ), οικοομική δαχείρηση - κόστος, ...). Τα έργα που απασχολούμαι είναι συνολικού προϋπολογισμού 10.000.000,00€. Ποσό εκτελεσθεισών εργασιών στην 5 ετία συνολικά περίπου 2.900.000,00€. Στα εκδοθέντα πιστοποιητικά εμπειρίας της Αναδόχου δεν αναφέρεται πουθενά ούτε καταλογίζεται εμπειρία στο όνομά μου.

Και ερωτώ λοιπόν: Πως θα αποδείξω την "σχετική" εμπειρία (>100.000,00€) και για να έιμαστε πιό σωστοί πως θα υπολογίσω την πραγματική αξία της εμπειρίας ώστε σε περίπτωση πλεονάζουσας να την δηλώσω κατά την εγγραφή. (Σημειώστε πως "αν είχα ΜΕΚ" και στελέχωνα την επιχείρηση τουλάχιστον 1.350.000,00€ θα αναλογούσαν στο δικό μου ΜΕΚ (ΟΙΚ)!, επίσης τα τιμολόγια προς την Ανάδοχο ανέρχονται σε σαφώς λιγότερο ποσό των 100.000,00€ και αφορούν επίβλεψη, σύνταξη επιμετρήσεων ΑΠΕ λογαριασμών κλπ και πολύ φοβάμαι πως αυτή θα έιναι τελικά η ¨σχετική¨ εμπειρία)

Μήπως την πάτησα άσχημα και κάτι δεν έκανα σωστά σε αυτά τα 5 χρόνια?

 

Ο οδηγός για νέους μηχανικούς του ΤΕΕ, δηλώνει ότι η εμπειρία αποδεικνύεται με "βεβαίωση ή πιστοποιητικό" της Υπηρεσίας. Μήπως αν ζητήσω σήμερα βεβαιώσεις από κάθε Υπηρεσία για τα προηγούμενα 5 έτη καλύπτομαι?

Edited by akispm
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσει κάποιος καλός γνώστης, καθώς δεν βρήκα σαφή απάντηση στο forum.

 

Προχωράω στην έκδοση ΜΕΚ Β στην 5ετία ως ΑΕΙ. Η Δ15 ζητά να αποδείξεις "σχετική" εμπειρία! Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας η "σχετική¨ εμπειρία έγινε 100.000,00€ και 10 μήνες κατ' ελάχιστον. Εργάζομαι (μπλοκάκι) σε εργοληπτική επιχείρηση από κτήση του πτυχίου μου (5 χρόνια) και εκτελώ πάσα χρέη της εταιρίας για κάθε έργο (κατασκευή, επίβλεψη, συνεργεία, υλικά, ασφαλιστικά, φορολογικά, (χαρτούρα δημοσίου έργου - ΑΠΕ, λογσμοι κτλπ), οικοομική δαχείρηση - κόστος, ...). Τα έργα που απασχολούμαι είναι συνολικού προϋπολογισμού 10.000.000,00€. Ποσό εκτελεσθεισών εργασιών στην 5 ετία συνολικά περίπου 2.900.000,00€. Στα εκδοθέντα πιστοποιητικά εμπειρίας της Αναδόχου δεν αναφέρεται πουθενά ούτε καταλογίζεται εμπειρία στο όνομά μου. (1)

Και ερωτώ λοιπόν: Πως θα αποδείξω την "σχετική" εμπειρία (>100.000,00€) και για να έιμαστε πιό σωστοί πως θα υπολογίσω την πραγματική αξία της εμπειρίας ώστε σε περίπτωση πλεονάζουσας να την δηλώσω κατά την εγγραφή. (Σημειώστε πως "αν είχα ΜΕΚ" και στελέχωνα την επιχείρηση τουλάχιστον 1.350.000,00€ θα αναλογούσαν στο δικό μου ΜΕΚ (ΟΙΚ)- ενώ τα τιμολόγια προς την Ανάδοχο ανέρχονται σε σαφώς λιγότερο ποσό των 100.000,00€ και αφορούν επίβλεψη, σύνταξη επιμετρήσεων ΑΠΕ λογαριασμών κλπ)

Μήπως την πάτησα άσχημα και κάτι δεν έκανα σωστά σε αυτά τα 5 χρόνια?

 

(1) Η δήλωση του μηχανικού στα πιστοποιητικά εμπειρίας είναι μονόδρομος για την εγγραφή και την μετέπειτα εξέλίξη στις διάφορες βαθμίδες του ΜΕΚ.

 

 

Εφόσον όπως λες η απασχόληση σου ήταν και στην κατασκευή έπρεπε (κατά τη γνώμη μου) να ζητούσες (απαιτούσες ίσως) να "έπερνες" και την ανάλογη εμπειρία.

Η ουσία είναι στην τελευταία σου φράση.

Στερνή μου γνώση να σ' έιχα πρώτα.

 

Κάνε έναν κόπο και συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

δες αν σε εχει ως μηχανικο επι τοπου του εργου ετσι ισως κατι κανεις 

ή δεν αν εχεις κανει αποδοχη με υπευθυνη δηλωση στην υπηρεσια οτι αποδεχεσαι να εισαι μηχανικο επι του εργου 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Varxo την καλησπέρα μου,

ακόμα και να έχει γίνει αυτό που λες είναι σχεδόν αδύνατον να αλαχθούν-διορθωθούν τα πιστοποιητικά .... πόσο μάλλον αν ήδη έχουν κατατεθεί στην Δ15 είτε από την εταιρεία για το δικό της ΜΕΕΠ ή/και από τους μηχανικούς που αναγράφονταν σ' αυτά για την εγγραφή ή/και αναβάθμιση τους ...(και δεν νομίζω οι μηχανικοί που θα εχουν αναγραφει να συμφωνήσουν ...).

Αλλά όπως είπα είναι σχεδόν αδύνατον να .....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

δεν λέω να διορθωθούν ή να αλλάξουν αλλά να τα προσκομίσει σαν εμπειρία μαζί με την σύμβαση του έργου ίσως έτσι κάνει κάτι αλλιώς θα βγάλει ΜΕΚ Α .

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο αφού θες να βγάλει ΜΕΚ γιατί στην τριετία δεν κάνεις αίτηση να βγάλεις ΜΕΚ Α και μετά το κάνεις Β όχι στην πενταετία αλλά στη εξαετία με ένα χρόνο θα αλλάξει κάτι;

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση αν και πικράθηκα ιδιαίτερα! Μου φαίνεται αδιανόητο ο Εργοδότης μου (Μεγάλος) τόσα χρόνια να μην είχε προβλέψει για αυτό, δηλαδή να με " πούλησε"! Τι να πώ. Τα πιστοποιητικά εμπειρίας έχουν εκδοθεί και έχουν αποσταλεί και δυστυχώς δεν αλλάζουν. Υ/Δ επί τόπου μηχανικού υπάρχει μοναχά σε ένα έργο. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να ζητήσω μια βεβαίωση από κάθε Υπηρεσία ότι ο τάδε Μηχανικός απασχολήθηκε στην επίβλεψη και κατασκευή του κάθε έργου από τότε έως τότε και αντικείμενο εργασιών τόσο? Αντίστοιχα την ίδια βεβαίωση από τον Ανάδοχο? Κλαίω τη μοίρα μου ρε γ@@$το. Όπως το είπες. στερνή μου γνώση να σε έιχα πρώτα

 

VARXO γιατι δουλειές δεν υπάρχουν και φοβόμουν ότι το Α δεν θα γίνει "ποτέ" Β. Με το Β κατεβαίνεις και σε μια δημοπρασία λίγο πιο σοβαρή. Όντως συμφωνητικά, τιμολόγια κλπ υπάρχουν όλα νόμιμα. Μήπως να στέιλω ένα πακέτο στη Δ15 και να δώ τι μπορούν να κάνουν ή θα πράξουν αυτοβούλως και θα μου βγάλουν Α και θαχω χάσει 2 χρόνια άδικα;

Edited by akispm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.