Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Δεν θα εχω καλά ξεμπερδέματα με αυτούς... Ψαχνω και εγώ την νομοθεσία να βρώ κατι αλλά δεν βρήκα κατι μεχρι τώρα.

Δηλαδή απο το 2014 μέχρι σήμερα που δεν πήρα έργο, προσπάθησα βέβαια αφού κατέβαινα σε διαγωνισμούς , επρεπε να γίνω κλέφτης για να ζήσω, ή δεν μπορούσα να δίνω την επαγγελματική μου εμπειρία σε κάποιον άλλον ώστε να εκτελέσει έργο.... #vote Auta mono stin ougkanta...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν έγραψα κατ' αποκλειστική απασχόληση εννοόυσα αυτό που λες "Αποδέχομαι την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση της ατομικής μου επιχείρησης".

Οσο το ΜΕΚ είναι εκτός κάποιου ΜΕΕΠ τότε μπορείς να λαμβάνεις εμπειρία στο ΜΕΚ και από άλλες εταιρείες. Αλλά από τη στιγμή που το ΜΕΚ στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ δηλώνεις την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση του ΜΕΕΠ και άρα παίρνεις εμπειρία μόνο από το ΜΕΕΠ αυτό.

Κανένας δεν σε εμποδίζει να έχεις δικό σου έργο (που είχες πάρει το 2013) μόλις πήρες το εργοληπτικό σου (μικρό έργο με προυπολογισμό 50.000€) και παράλληλα εργαζόσουν και σαν βοηθός εργοταξιάρχη σε έργο 10.000.000 της 5ης τάξης εταιρίας. Απλά δεν θα μπορείς να καρπωθείς την εμπειρία αναφορικά στην αναβάθμιση του ΜΕΚ σου.

Αυτό ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Υπάρχει και στην νομοθεσία. Αν βρώ και τη σχετική νομοθεσία θα την ανεβάσω.

 

 

"Αποδέχομαι την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση της ατομικής μου επιχείρησης"

To ότι στελεχώνω μόνο την επιχειρησή μου, μου απαγορεύει να παρέχω υπηρεσίας και σε άλλους?

 

Link to comment
Share on other sites

Την επαγγελματική σου εμπειρία (αναφορικά στην εκτέλεση των δημοσίων έργων) μπορείς να την 

δώσεις σε κάποιον άλλον ώστε να συμμετάσχει σε διαγωνισμό και να εκτελέσει το έργο ως ανάδοχος. Καθώς και το αντίστροφο.

Εϊναι αυτό που λέγαμε παλιά "Δανεική εμπειρία" ... επίκληση εμπειρίας τρίτου ... μεταβίβαση εμπειρίας μητρικής σε θυγατρική

 

Υπάρχει και η σχετική ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΑ ΟΔΗΓΙΑ 14 (Απόφαση 295/2015 της Ενιαίας Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Συμβάσεων), "Δυνατότητα δανεισμού ικανότητας τρίτων κατά την ανάθεση δημοσίων

συμβάσεων".

Υπάρχει και αναφορά στον 4412 αν θυμάμαι καλά ως "Στήριξη στις ικανότητες άλλων φορέων" ή κάτι τέτοιο.

 

Edit: Για το τελευταίο ερώτημα, επειδή τώρα το είδα γιατί μάλλον γραφαμε μαζί, η απάντηση είναι όχι  ... σε γενικές γραμμές γιατί το ερώτημά σου είναι πολύ γενικό.

Αλλά π.χ. αν αφορά δήμόσιο έργο μπορείς να μπεις ως υπεργολάβος αλλά για να πάρεις και εμπειρία πρέπει να γίνει η λεγόμενη "αναγνωρισμένη υπεργολαβία" και να πάρεις και εμπειρία ή να γίνει π.χ. αναγνωρισμένη κατασκευαστική κοινοπραξία ... κλπ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εστω το εξης σενάριο... εργοληπτική εταιρία 5ης τάξεως... αποτελειται από 3ΜΕΚ Δ'.

Και έχει 6 έργα. Συνεπώς στα τρία έργα πρέπει να έχει από 1 ΜΕΚ Δ για εργοταξιάρχη (Αποκλειστικής απασχολήσεως στο έργο)

Άρα πρεπει να βρεί άλλους τρεις μηχανικούς για εργοταξιάρχες.

Βρίσκει 3 μηχανικους που έχουν την εμπειρία και έχουν και δικό τους ΜΕΕΠ. Δεν τους απαγορεύει κανένας να εργαστούν για την 5ης Τάξεως εταιρία.

Και οι οποίοι της βγάζουν όλα τα έργα.

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε η εμπειρία που απόχτήθηκε από την εκτελεση των έργων από τους άλλους τρεις είτε θα πρέπει να χαθεί, ή να χρεωθεί στα τρια στελέχη της εταιρίας που ήταν εργοταξιάρχες στα αλλα έργα και ούτε καν είχαν πατήσει στα άλλα τρία που δεν ήταν....

Ωραίες σκεψεις του παραλογου ελληνικου κράτους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο ο κάθε εργοταξιάρχης να απασχολείται σε ένα μόνο έργο της με την ιδιότητά του αυτή.

Επίσης μπορεί να γίνει και αυτό λες παρακάτω. Επίσης μην ξεχνάς ότι πρακτικά και σύμφωνα με τη νομοθεσία το οργανόγραμμα του εργοταξίου πρεπει να εγκριθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειτα από ψάξιμο, βρήκα την εγκυκλιο 17/1999 που ορίζει επακριβώς ότι αν εχεις δικό σου ΜΕΕΠ δεν μπορείς να παρείς εμπειρία από ανάδοχο άλλου έργου έστω και αν δουλεύεις.

Παράλογο και λογικό μαζί. Δυστήχώς ο νόμος βγήκε τα καλά χρόνια. Τώρα ακόμα και αν τρέξω με αναφορές σε κάποιο ευρωπαικό δικαστήριο πάλι δεν θα δικαιωθώ για ότι έχει γίνει μεχρι τώρα....Αν έχει κάποιος ορεξη ας το κάνει εγώ με τα βίας ασχολούμε με αυτό το κράτος. Αν είναι έτσι ας μου απαγόρευαν να δουλεύω σε εργοληπτική εταιρία.

Αν έχεις ΜΕΕΠ παύεις να είσαι ελευθερός επαγγελματιας...  Αυτολεξεί αναφέρει: "Σύμφωνα με την παρ. 2 περ. Β του άρθρου 11 της απόφασης αριθ.ΕΔ2α/01/27/ΦΝ.294/1985 του Υπουργού Δημοσίων Έργων (νυν Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.),
προβλέπεται η υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης του Ν. 1599/1986 όλων των στελεχών των εργοληπτικών επιχειρήσεων περί αποκλειστικής απασχόλησης στην εργοληπτική
επιχείρηση και επομένως η απασχόληση τους ως επί τόπου σε άλλες εργοληπτικές επιχειρήσεις, δεν είναι σύννομη."

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, τα ίδια γράφει και ο Κωτσοβίνος στην 6η εκδοση για τον 3669/αρθρο 92, παραγραφο 5.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μην πάει τόση εμπειρία χαμένη, ας μου δώσει κάμια ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

Ειπες οταν γραφτηκες στο ΜΕΚ εβγαλες κατευθείαν Β στα υδραυλικά.

Πώς το καταφερες αυτο?

Απο εργα καποιας εταιρείας?

Ναι, είχα εμπειρία από την ίδια εταιρία 5ης τάξης που δουλεύω και τώρα. Εγγράφηκα στο ΜΕΚ πρώτη φορά στα 5 χρόνια από την αποχτηση του πτυχίου μου και για όσες κατηγορίες είχα εμπειρία από τα έργα άνω των 100.000€ τα πήγα σε Β'

Όλες οι λεπτομέρεις στο http://www.ypexd15.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τωρα δεν μπορείς να κάνεις τιποτα.

Οταν γραφτηκες στο ΜΕΚ στη βαθμιδα Β δεν ειχες ατομικο ΜΕΕΠ και για αυτο την δεχθηκαν την εμπειρία.

Το μονο που μπορείς κάνεις τωρα, ειναι να διαγραψεις το ατομικο ΜΕΕΠ, αφου δεν το χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιώς καινα παρεις εμπειρία απο εδω και περα απο τα εργα της εταιρείας. Για ΜΕΚ Γ χρειάζεται εμπειρία 300.000 και καποια χρονικη διάρκεια εργασιας. Φυσικα είναι κριμα να εχεις τοση εμπειρία και να παει χαμένη, αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.

 

Για να καταλαβεις τι παραλλογοι ειναι, συνεχιζουν να ζητανε ελαχιστες αμοιβες ενω η αμοιβη των μηχανικών είναι σε ελεύθερη διαπραγματευση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.