Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

για να γινει αντικατασταση στελεχους, θα πρεπει να υποβληθουν ξανα ολα τα εγγραφα (ενημεροτητες, συμφωνητικα, καταστατικο κτλ) ή μονο τα εγγραφα που αφορουν το νεο στελεχος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς τωρα δεν μπορείς να κάνεις τιποτα.

Οταν γραφτηκες στο ΜΕΚ στη βαθμιδα Β δεν ειχες ατομικο ΜΕΕΠ και για αυτο την δεχθηκαν την εμπειρία.

Το μονο που μπορείς κάνεις τωρα, ειναι να διαγραψεις το ατομικο ΜΕΕΠ, αφου δεν το χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιώς καινα παρεις εμπειρία απο εδω και περα απο τα εργα της εταιρείας. Για ΜΕΚ Γ χρειάζεται εμπειρία 300.000 και καποια χρονικη διάρκεια εργασιας. Φυσικα είναι κριμα να εχεις τοση εμπειρία και να παει χαμένη, αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.

 

Για να καταλαβεις τι παραλλογοι ειναι, συνεχιζουν να ζητανε ελαχιστες αμοιβες ενω η αμοιβη των μηχανικών είναι σε ελεύθερη διαπραγματευση

Εχεις δίκιο, ακόμα ζούνε στις καλές εποχές του 1999. Τα έργα είναι ελάχιστα, εγώ σαν μηχανικός, παρόλο που έχω δική μου προσωπική εταιρία, δεν μπορώ να παρέχω τις γνώσεις μου σε άλλη εταιρία και ταυτόχρονα να ψάχνω και για άλλο έργο για την ατομική μου επιχείρηση?

Αυτό με την στελέχωση πρέπει να αλλάξει. Έχουμε στην εταιρία στελέχη που δηλώνονται στο οργανόγραμμα , δεν πατάνε ποτέ στο έργο και παίρνουν όλη την εμπειρία, άσχετα αν εμείς οι νέοι τρέχουμε σαν τρελοί και βγάζουμε την δουλειά....και εννοείται ότι δεν είναι μόνο αυτοί αλλά και τα παιδία τους, τα ξαδέρφια του και πάει λέγοντας. Αν είναι έτσι, όπως λέει και η Εγκύγκλιο του 1999 δεν είναι σύνομμο να εργάζονται στελέχη του ΜΕΕΠ  σε αλλή εταιρία , αυτό θα πρέπει να απαγορεύεται από την υπηρεσία κατά την έγκριση του οργανογράμματος του έργου.

Αντε γεια....Καθίστε καλά στην ζεστή σας καρέκλα και αφήστε εμας να τρέχουμε εξω στα έργα και μετά να μας πουλάτε και μουρη....Λαμόγια ΔΥ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα κάνεις περίπλοκα γιατί δεν παίρνεις το τίμημα – αμοιβή σου με την μορφή υπεργολαβίας η οποία θα εγκριθεί από την διευθύνουσα μέχρι το πόσο του πτυχίου δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και την εμπειρία θα καρπωθείς

Στα μικρά έργα γίνεται τώρα για τους προϋπολογισμούς που συζητάς δεν γνωρίζω ….

Link to comment
Share on other sites

Σωστος. Χωρις να αναιρειται η λογικη του συναδελφου η οποία ειναι ορθη.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα κάνεις περίπλοκα γιατί δεν παίρνεις το τίμημα – αμοιβή σου με την μορφή υπεργολαβίας η οποία θα εγκριθεί από την διευθύνουσα μέχρι το πόσο του πτυχίου δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και την εμπειρία θα καρπωθείς

Στα μικρά έργα γίνεται τώρα για τους προϋπολογισμούς που συζητάς δεν γνωρίζω ….

 

Γιατί , η υπεργολαβία θα γίνει με συμφωνητικό μόνο για τον μισθό μου και δεν ξεπερνά ανά έτος τις 20.000€ και για το ποσό αυτό θα δικαιούμαι εμπειρία. Συνεπώς θα γίνω αναγνωρισμένος υπεργολάβος μόνο για το ποσό του συμφωνητικόυ, συν ότι θα μπλέξω με ΙΚΑ κτλ κτλ... Εδώ μιλάμε για εμπειρίες των 300.000€. Το σκέφτηκα ήδη αυτό, εχω δουλέψει σε εργολαβίες με επίσημα αναγνωρισμένο υπεργολάβο, το ποσό που σου δίνει η υπηρεσία δεν μπορεί να υπερβαίνει το ποσό για το οποίο εγκριθηκες στην υπεργολαβία...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Έτσι πρέπει να είναι" μου είχαν πει στην Ιπποκράτους...

 

Στην πράξη βέβαια οι μισοί τροποποιούν εκ των υστέρων την σύμβαση κι οι άλλοι μισοί ανταλλάζουν τιμολόγια παροχής υπηρεσιών...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά!!!!!! Παναγιωτη.

Το εχουν αναρτησει στα γραφεια της Δ15 μολις μπεις απο την γυαλινη πορτα δεξιά. Χιουμορακι ... Χιουμορακι βρε Παναγιωτη ??

Την καλησπερα μου.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.