Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

και βεβαια δινει 

δεν αναφερει λογο για τον οποιο εκδιδεται αλλα οτι εισαι ασφαλισμενος στο ταμειο και ενημερος μεχρι τοτε ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς να μου πει εάν ένα άτομο με δυο πτυχία(π.χ πολιτικού μηχανικού και αρχιτέκτονα) μπορεί να στελεχώσει ταυτόχρονα τις κατηγορίες και των 2 ειδικοτήτων? Δηλαδή αν συστήσει ΜΕΕΠ θα μπορεί να συμπεριλάβει την κατηγορία πρασίνου που δίνει η ειδικότητα του αρχιτέκτονα μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% ναι.

Αν θες να το επιβεβαιώσεις κάνε ένα τηλέφωνο στο ΜΕΕΠ (210-6463218, 6419830, 6442900, 6437852, 6467928 δοκίμασε με την σειρά που τα έχω γραψει)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Λοιπόν πήρα τηλέφωνο και για τη συγκεκριμένη ερώτηση με παρέπεμψαν στο 210-6419835. Η απάντηση που πήρα, όπως σωστά ανέφερες και εσύ, ήταν θετική. Οπότε ο καθένας μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιήσει όλες τις κατηγορίες των ειδικοτήτων που διαθέτει από μόνος του.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας. Είμαι γεωπόνος και επιθυμώ να λάβω το μεκ για εργασίες πρασινου ωστε να λάβει συμμετόχη σε διαγωνισμό μια εταιρία που το αναφέρει ως προυπόθεση. Εγώ έχω πλήρη απασχόληση ικα σε αλλη εταιρία. Τι σχέση εργασίας πρέπει να έχω με την εταίρια που θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό???

Link to comment
Share on other sites

Για να στελεχώσεις κάποιο ΜΕΕΠ χρειάζεται ΜΕΚ ΠΡΣ το οποίο πρέπει να προέρχεται από ΜΕΚ ΠΡΣ Γεωπόνου ή Δασολόγου, κάτοχου άδειας άσκησης επαγγέλματος γεωτεχνικού.
Εφόσον καλύπτεις την ανωτέρω απαίτηση τότε υποβάλεις στο ΥΠΟΜΕΔΙ τα σχετικά δικαιολογητικά ΜΕΚ εδώ στα "Έντυπα-Δικαιολογητικά" και περιμένεις να περάσει από την επιτροπή η αίτησή σου ((εξαρτάται από το πότε συνεδριάζει η επιτροπή και αν είναι μέσα στα θέματα η σχετική αίτηση, περίπου 3-4+ μήνες).

Αφού περάσει, και εκδοθεί το ΜΕΚ σου, πλέον μπορείς να στελεχώσεις την εταιρεία που θες εφόσον δεν είσαι βασικό στέλεχος ή υπάλληλος άλλης εργοληπτικής επιχείρησης του ΜΕΕΠ. Το τι χρειάζεται από εσένα η εταιρεία θα σου τα πουν από εκεί ή μπορείς να δεις στην παραπάνω παραπομπή στην ενότητα "Έντυπα - Δικαιολογητικά" ΜΕΕΠ. Βασικά μια υπεύθυνη δήλωσή σου. Λίγο μικρότερος είναι και ο χρόνος (εξαρτάται από το πότε συνεδριάζει η επιτροπή και αν είναι μέσα στα θέματα η σχετική αίτηση) για να πάρει η εταιρεία το νέο της ΜΕΕΠ με εσένα στην στελέχωσή της. 

Επίσης ενημέρωσε στο προφίλ σου την ιδιότητά σου.

Υ.Γ. Η σχέση εργασίας με την εργοληπτική εξαρτάται βασικά από την τελευταία. Μπορείς να προσληφθείς είτε ως "κλασικός" ελεύθερος επαγγελματίας, είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας που εντάσσεται στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, είτε ως μισθωτός μηχανικός. Οι δύο πρώτες περιπτώσεις προϋποθέτουν έναρξη στην ΔΟΥ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.