Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Nick D.

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι γεωπόνος και επιθυμώ να λάβω το μεκ για εργασίες πρασινου ωστε να λάβει συμμετόχη σε διαγωνισμό μια εταιρία που το αναφέρει ως προυπόθεση. Εγώ έχω πλήρη απασχόληση ικα σε αλλη εταιρία. Τι σχέση εργασίας πρέπει να έχω με την εταίρια που θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό???

Για να στελεχώσεις κάποιο ΜΕΕΠ χρειάζεται ΜΕΚ ΠΡΣ το οποίο πρέπει να προέρχεται από ΜΕΚ ΠΡΣ Γεωπόνου ή Δασολόγου, κάτοχου άδειας άσκησης επαγγέλματος γεωτεχνικού.
Εφόσον καλύπτεις την ανωτέρω απαίτηση τότε υποβάλεις στο ΥΠΟΜΕΔΙ τα σχετικά δικαιολογητικά ΜΕΚ εδώ στα "Έντυπα-Δικαιολογητικά" και περιμένεις να περάσει από την επιτροπή η αίτησή σου ((εξαρτάται από το πότε συνεδριάζει η επιτροπή και αν είναι μέσα στα θέματα η σχετική αίτηση, περίπου 3-4+ μήνες).

Αφού περάσει, και εκδοθεί το ΜΕΚ σου, πλέον μπορείς να στελεχώσεις την εταιρεία που θες εφόσον δεν είσαι βασικό στέλεχος ή υπάλληλος άλλης εργοληπτικής επιχείρησης του ΜΕΕΠ. Το τι χρειάζεται από εσένα η εταιρεία θα σου τα πουν από εκεί ή μπορείς να δεις στην παραπάνω παραπομπή στην ενότητα "Έντυπα - Δικαιολογητικά" ΜΕΕΠ. Βασικά μια υπεύθυνη δήλωσή σου. Λίγο μικρότερος είναι και ο χρόνος (εξαρτάται από το πότε συνεδριάζει η επιτροπή και αν είναι μέσα στα θέματα η σχετική αίτηση) για να πάρει η εταιρεία το νέο της ΜΕΕΠ με εσένα στην στελέχωσή της. 

Επίσης ενημέρωσε στο προφίλ σου την ιδιότητά σου.

Υ.Γ. Η σχέση εργασίας με την εργοληπτική εξαρτάται βασικά από την τελευταία. Μπορείς να προσληφθείς είτε ως "κλασικός" ελεύθερος επαγγελματίας, είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας που εντάσσεται στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, είτε ως μισθωτός μηχανικός. Οι δύο πρώτες περιπτώσεις προϋποθέτουν έναρξη στην ΔΟΥ.

Edited by georgegaleos

5 ώρες πριν, theofm28 said:

Καλησπέρα σας. Είμαι γεωπόνος και επιθυμώ να λάβω το μεκ για εργασίες πρασινου ωστε να λάβει συμμετόχη σε διαγωνισμό μια εταιρία που το αναφέρει ως προυπόθεση. Εγώ έχω πλήρη απασχόληση ικα σε αλλη εταιρία. Τι σχέση εργασίας πρέπει να έχω με την εταίρια που θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό???

αν ο διαγωνισμός είναι σε κοντινό χρονικό διάστημα ξέχασε το. 

Πρέπει πρώτα να βγάλεις ΜΕΚ και μετά να στελεχωσεις κάποιο ΜΕΕΠ .

Χρόνος για όλα αυτά πάνω από έξι μήνες. 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έχω την άδεια ασκήσεως αρκετό καιρό αλλά χρειάζεται αρκετό χρονικό διάστημα με βάση αυτά που αναφέρετε. Είχα και Ο.Α.Ε.Ε. και αγανάκτησα να τερματίσω  τα βιβλία. Γνωρίζετε αν μπορώ να έχω μερική απασχόληση ικα στην ΜΕΕΠ που θα δώσω το ΜΕΚ ?

Edited by theofm28

Υπάρχει κάποιο γραφείο στην Αθήνα που αναλαμβάνει την γραφειοκρατία για το ΜΕΚ και ΜΕΕΠ και εξυπηρετεί μηχανικούς της επαρχίας ? Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ηθελα σας παρακαλω να σας ρωτήσω...

Δημιούργησα πολύ προσφατα μία εργοληπτική εταιρεία 1ης ταξης, διαβασα αρκετές διακηρύξεις και δεν βρήκα πουθενα να ειναι απαραιτητη η εγγραφη σε ΠΕΣΕΔΕ ή ΠΕΔΜΕΔΕ.

Πρεπει να εγγραφώ απαραίτητα σε μία απο αυτές δια την ηλεκτρονική συμμετοχη σε διαγωνισμό?

Γνωρίζω πως για τις ταξεις 3ης και πανω για ενημεροτητα πτυχιου, θελει η Δ24 χαρτί απο την εργοληπτική ενωση .... αλλα γι αυτο και μονο τον λογο, οχι για την συμμετοχη στον διαγωνισμο

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν χρειαζεται καμια βεβαιωση ουτε απο ΠΕΣΕΔΕ ή ΠΕΔΜΕΔΕ ,ΣΑΤΕ

Προς επίρρωση και το παρακάτω από πρόσφατο έγγραφο του ΣΑΤΕ.

1.jpg

2018ALEX-32981.pdf

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχει κάποιος εικόνα για τον χρόνο αναμονής αυτή τη στιγμή για αναβάθμιση ΜΕΚ από Α σε Β και ταυτόχρονη στελέχωση ΜΕΕΠ Α2; Ευχαριστώ.

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι μηχανικός ΑΕΙ, δουλεύω εξωτερικό σε δημόσια έργα σε ξένη εταιρεία και πρόκειται να επιστρέψω στην Ελλάδα. Πως μπορώ να πιστοποίησω την εμπειρία μου για να αποκτήσω ΜΕΚ Β; Τηλεφώνησα στην Δ15 και μου είπαν ότι αυτό που χρειάζεται είναι πιστοποιητικα αντίστοιχα με τα ελληνικά. Εδώ όμως δεν εκδίδεται κάτι αντίστοιχο από ο,τι γνωρίζω. Μήπως έχει κάνει κάποιος άλλος την αντίστοιχη διαδικασία και να γνωρίζει τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση;