Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Nick D.

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)

Recommended Posts

georgegaleos είσαι αν μη τί άλλο εντυπωσιακός! ομολογώ πως αν μου έδειχνες την συζήτηση χωρίς τα nicks δεν θα μπορούσα να θυμηθώ ότι είχα κάνει εγώ το ερώτημα! για την διαγραφή από το μεεπ γνωρίζεις κάτι? και επίσης υπάρχει κάτι που να μην γνωρίζεις?????????😀😀😀

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε με το ΜΕΕΠ σε κάποιο από τα τηλέφωνα 210-6437852, 210-6442900, 210-6419830, 210-6463218. Το σηκώνουν σχετικά γρήγορα.

Σίγουρα θα χρειαστείς αίτηση και να καταθέσεις το πρωτότυπο ΜΕΕΠ. 😊

Αν οφείλεις νομίζω ότι σε διαγράφουν αυτοδίκαια εκείνοι.. αλλά κάνε αυτό που έγραψα αρχικά.

Edited by georgegaleos

Καλημέρα και καλό μήνα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φωτα του σχετικά με το παρακάτω ερώτημα.

Είμαι κάτοχος ΜΕΚ 'Α ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ, ζήτησε το πτυχίο μου φυσικό πρόσωπο, ο οπόιος δεν έχει σχέση επαγγελματική με το χωρο αλλά και καμία ιδιότητα Μηχανικού Π.Ε. ή Τ.Ε. όπου θέλει να συστήσει ατομική επιχείρηση και να εκδόσει ΜΕΕΠ βάσει του δικού μου ΜΕΚ. Είναι αυτό εφικτό? Μπορεί ο οποισδήποτε ασχέτως επαγγέλματος να κάνει ατομική επιχείρηση για ανάληψης δημοσίων έργων ?

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος θα  μπορούσε άμεσα να με κατατοπίσει .

Μήπως εννοεί προσωπική και όχι ατομική.
Μπορεί σε γενικές γραμμές αυτός να έχει μια εταιρεία χωρίς ο ίδιος να έχει εργοληπτικό πτυχίο (ή τελοσπάντων όπως τον περιγράφεις) και να είναι π.χ. διαχειριστής και εκπρόσωπος της με βάση το καταστατικό της εταιρείας και η στελέχωση της (ως εργοληπτική) εταιρείας να γίνεται από αλλά πτυχία π.χ. το δικό σου ΜΕΚ, ενώ το ΜΕΕΠ να έχει βγει στην επωνυμία της προσωπικής και όχι στο όνομά σου. Δηλαδή η βεβαίωση του ΜΕΕΠ να έχει εκδοθεί στην επωνυμία της προσωπικής εταιρείας και όχι σε εσένα (ως π.χ. εταίρου).
Τα παραπάνω στην λογική του ότι μπορεί κάποια εταιρεία μεταξύ άλλων δραστηριοτήτων να αναλαμβάνει και δημόσια έργα, αφού υπάρχουν
εταιρείες που π.χ. είναι ταυτόχρονα "και εμπορική και ναυτιλιακή και οικοδομική και ... και εργοληπτική και ..." ... με βάση το καταστατικό της.

9 ώρες πριν, nadespe said:

Καλημέρα και καλό μήνα, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φωτα του σχετικά με το παρακάτω ερώτημα.

Είμαι κάτοχος ΜΕΚ 'Α ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ, ζήτησε το πτυχίο μου φυσικό πρόσωπο, ο οπόιος δεν έχει σχέση επαγγελματική με το χωρο αλλά και καμία ιδιότητα Μηχανικού Π.Ε. ή Τ.Ε. όπου θέλει να συστήσει ατομική επιχείρηση και να εκδόσει ΜΕΕΠ βάσει του δικού μου ΜΕΚ. Είναι αυτό εφικτό? Μπορεί ο οποισδήποτε ασχέτως επαγγέλματος να κάνει ατομική επιχείρηση για ανάληψης δημοσίων έργων ?

Ναι μπορεί. Και δυστυχώς υπάρχουν συνάδελφοι που δίνουν το ΜΕΚ τους χωρίς να συμμετέχουν καθόλου στην επίβλεψη ή τη διαχείριση τεχνικών έργων των εταιρειών αυτών.

16 ώρες πριν, SIGIO said:

Ναι μπορεί. Και δυστυχώς υπάρχουν συνάδελφοι που δίνουν το ΜΕΚ τους χωρίς να συμμετέχουν καθόλου στην επίβλεψη ή τη διαχείριση τεχνικών έργων των εταιρειών αυτών.

Καλημέρα και ευχαριστω για την απάντηση. Θα ήθελα να παραθέσω πιο κάτω το αποτέλεσμα για το αρχικό μου ερώτημα έπειτα απο επικοινωνία μου με Δ15 και Νομαρχία Αθηνών .

Σε κάθε περίπτωση (είτε αφορά εκδοση ΜΕΕΠ είτε αφορά ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΟ ΠΤΥΧΙΟ) το φυσικό πρόσωπο για να έχει τη δυνατότητα ανάληψης δημοσίων έργων θα πρέπει τουλάχιστον να έχει προηγούμενη αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία.Ασχετα με το αν κατέχει τίτλο Π.Ε. , Τ. Ε. 

Δε μπορεί δηλ. π.χ. ο φούρναρης να βγάλει ΜΕΕΠ με στελέχωση οποιουδήποτε ΜΕΚ . Πρέπει να είναι τουλάχιστον εμπειροτέχνης για να καταθέσει τα πιστοποιητικά εμπειρίας δικά του άσχετα με του μηχανικού που θα στελεχώσει το ΜΕΕΠ. Παρόμοια διαδικασία είναι και για απόκτηση Νομαρχιακού πτυχίου. 

Αυτά έμαθα απο χθες ως σημερα :-)  

18 ώρες πριν, georgegaleos said:

Μήπως εννοεί προσωπική και όχι ατομική.
Μπορεί σε γενικές γραμμές αυτός να έχει μια εταιρεία χωρίς ο ίδιος να έχει εργοληπτικό πτυχίο (ή τελοσπάντων όπως τον περιγράφεις) και να είναι π.χ. διαχειριστής και εκπρόσωπος της με βάση το καταστατικό της εταιρείας και η στελέχωση της (ως εργοληπτική) εταιρείας να γίνεται από αλλά πτυχία π.χ. το δικό σου ΜΕΚ, ενώ το ΜΕΕΠ να έχει βγει στην επωνυμία της προσωπικής και όχι στο όνομά σου. Δηλαδή η βεβαίωση του ΜΕΕΠ να έχει εκδοθεί στην επωνυμία της προσωπικής εταιρείας και όχι σε εσένα (ως π.χ. εταίρου).
Τα παραπάνω στην λογική του ότι μπορεί κάποια εταιρεία μεταξύ άλλων δραστηριοτήτων να αναλαμβάνει και δημόσια έργα, αφού υπάρχουν
εταιρείες που π.χ. είναι ταυτόχρονα "και εμπορική και ναυτιλιακή και οικοδομική και ... και εργοληπτική και ..." ... με βάση το καταστατικό της.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.