Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόκλιση Κg/m3 σιδήρου στην κατασκευή - εμπειρικός υπολογισμός


harristheo

Recommended Posts

Οι ΑΜ δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ ουσιαστικο δικαιωμα τοσο επι στατικων μελετων οσο και επι των επιβλεψεων τους.. (δεν το εχω ξεκαθαρισει, αλλα νομιζω οτι οποιος δεν ειχε δικαιωμα σε μελετη δεν εχει και δικαιωμα σε επιβλεψη)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει νομίζω ότι ο συνάδελφος αναφέρεται συγκεκριμένα στα κιλά που αφορούν το στατικό σύστημα του κτηρίου. Όσον αφορά την συμπερίληψη ή μη κάποιων αντικειμένων έχω βέβαια τις ενστάσεις μου γιατί τροποποιούν, έστω και κατ' ελάχιστον, την συμπεριφορά σε ορισμένα σημεία.

 

Πάντως δεν είναι μόνο το θέμα της άγνοιας που μπορεί να οδηγήσει σε μειωμένες αγκυρώσεις. Συμφωνούν δηλαδή πάντα οι κατασκευαστικές λεπτομέρειες με την πραγματική κατάσταση; Έχουμε πάντα την πολυτέλεια, ειδικά στους γωνιακούς κόμβους, να κάνουμε την αγκύρωση όπως πρέπει; Έχουμε μετρήσει όλα τα σίδερα ένα προς ένα; Μην κοιτάτε μόνο τα ζυγολόγια γιατί δεν το έχει σε τίποτα ο σιδεράς να κάνει βόλτες μια δεσμίδα οπλισμού. Έχουν δει πολλά τα ματάκια μου, που είναι λίγα μπροστά σε αυτά που έχουν δει εμπειρότεροι, γι' αυτό τα λέω. Έτυχε σε οικοδομή της οποίας δεν είχα την άμεση επίβλεψη να μετρήσω τα σίδερα των πλακών ένα προς ένα. Σε κάθε παρειά της κάθε πλάκας έλειπαν καμιά δεκαριά σίδερα ενώ το ζυγολόγιο ανέφερε βάρος επιπλέον αυτού που είχε υπολογίσει η μελέτη, μιας και είχαμε παραγγείλει και φουρκέτες. Σε ορισμένα δοκάρια έλειπαν τα πρόσθετα. Όλα αυτά γιατί αυτός τον οποίον είχε ορίσει ως επιβλέποντα το γραφείο δεν μπήκε στον κόπο να καταμετρήσει τον οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο η μελετη δεν ειναι "παταω ενα κουμπι και βγαινει μια χοντρη.."

Πρεπει να ειναι και εφαρμοσιμη και φυσικα ναμπορουν να τηρηθουν ΟΛΕΣ οι κανονιστικες διαταξεις..

Αν εγω κανω στυλο 25εκ και δοκο με Φ20 ειμαι ΕΚΤΟΣ κανονισμου ...Δεν αγκυρωνεται..τελος...

Ειμαι εκτος κανονσιμου...Κανονισμος δεν ειναι μονο το q και το Α...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ terry είναι και κατασκευαστικό το θέμα. Εκτός εάν εσύ κόβεις την σκυροδέτηση στις κολώνες στα 2/3 του ύψους και όχι εκεί που ξεκινά η δοκός.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΑΜ δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ ουσιαστικο δικαιωμα τοσο επι στατικων μελετων οσο και επι των επιβλεψεων τους.. (δεν το εχω ξεκαθαρισει, αλλα νομιζω οτι οποιος δεν ειχε δικαιωμα σε μελετη δεν εχει και δικαιωμα σε επιβλεψη)

Κανεις λαθος εδω.

 

Μια χαρα μπορουν να υπογραψουν κανονικοτατα επιβλεψη στατικων!

Link to comment
Share on other sites

o cna με κάλυψε απόλυτα

και ως προς το τι ρωτάω: ο συνάδελφος αναφέρεται συγκεκριμένα στα κιλά που αφορούν το στατικό σύστημα του κτηρίου

 

αλλά και στο κομμάτι της κλεψιάς : Μην κοιτάτε μόνο τα ζυγολόγια γιατί δεν το έχει σε τίποτα ο σιδεράς να κάνει βόλτες μια δεσμίδα οπλισμού

 

αυτό είναι κάτι που και μπορεί και έχει συμβεί.

 

δεδομένου όμως ότι αφήνουμε και γυρω στο 1μ με 1.20 μ αναμονές για τον πιο πάνω όροφο..και ότι προσπαθούμε να ακολουθήσουμε πιστά τον ξυλότυπο, είναι δεδομένο οτι τα κιλά στην πράξη υα είναι περισότερα από την μελετη.

 

ο saltapidas

ανέφερε 5%-7%. το οποίο το δέχομαι σαν αριθμό.

κάποιος άλλος έχει αποψη επί του συγκεκριμένου θέματος από προσωπική εμπειρία?

 

Χάρης

 

Συνήθως βγαίνει παρακάτω από αυτό που έχει υπολογιστεί από τα σχέδια. Αυτό γιατί (τουλάχιστον σε εμένα) προκύπτουν απρόβλεπτα μπετά του περιβάλλοντος χώρου, τα οποία έχουν μικρή αναλογία kgr/m3. Επομένως ρίχνουν τον μέσο όρο. Τα 120kgr/m3 νομίζω αφορούν κατηγορία ΙΙΙ. Στην ΙΙ είναι 100-110. Στην πράξη ίσως πέσουν στα 90 (αν υπάρχουν πολλά γκρο και τοιχεία)

 

με αυτόν τον τρόπο

μπορεί και να είναι και έτσι όπως τα λές,

οπως επίσης και όταν ο μπετατζής πληρώνεται με το κυβικό προσπαθεί να ρίξει παραπάνω κυβικά για να πληρωθεί παρπάνω.Άσχετα αν θα μπορούσε ολόκληρο το κτίριο να κατασκευαστεί με π.χ. 10 μ3 λιγότερα. στο τέλος πληρώνεις €10μ3 Χ €50 (π.χ) = €500 τον εργολάβο παραπάνω από όσο θα έπρεπε αλλά και 10 μ3 Χ €70 = €700 την εταιρία σκυροδέματος που τα έφερε στο έργο σου...

αλλά δεν έιναι εκεί το θέμα της συζήτησης μας...

 

η ερώτηση αφορά στο στατικό και μόνο κομμάτι του Φ.Ο. δεδομένου ότι τα μ3 σκυροδέματος θα είναι αυτά της μελέτης ( σε έναν ιδανιό κόσμο που κανενας δεω υα ρίξει κανέναν- αν μπορεί ποτέ να γίνει κατι τέτοιο)

 

σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είναι πολύ παραπάνω τα πραγματικά κιλά από τα σχέδια .

Πολλά προγράματα δεν υπολογίζουν τα τοιχεία του υπογείου , που σε δουλειές με μικρή ανωδομή και μεγάλο υπόγειο κατεβάζουν δραματικά τον μέσο όρο , ενω σε δουλειές με μικρό υπόγειο και μεγάλη ανωδομή , έχουν μικρή επίπτωση .

 

Επίσης το πάχος σχεδιασμού της πλάκας παίζει ρόλο .

Link to comment
Share on other sites

BAS

με μπέρδεψες λίγο...

 

αναφέρεις...: Πάντα είναι πολύ παραπάνω τα πραγματικά κιλά από τα σχέδια .

 

και αμέσως μετά...: Πολλά προγράματα δεν υπολογίζουν τα τοιχεία του υπογείου , που σε δουλειές με μικρή ανωδομή και μεγάλο υπόγειο κατεβάζουν δραματικά τον μέσο όρο , ενω σε δουλειές με μικρό υπόγειο και μεγάλη ανωδομή , έχουν μικρή επίπτωση .

 

το οποίο είναι σωστό μεν αλλά σε αντίθεση με αυτό που αναφέρεις στην αρχή.

 

καθως επίσης και η τελευται πρότασή σου ..αλλά και πάλι..όσο πιο χοντρή η πλάκα τόσο πιο πολύ σκυρόδεμα..άρα λιγότερα κιλα σιδήρου / κυβικό σκυροδέματος.

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Δωσε παραπομπη οτι οι ΑΜ μπορουν να επιβλεψουν στατικα..Δεν τον γνωριζω...Με τι περιορισμους??

 

cna

Δεν καταλαβ τι εννοεις..

Τι σχεση εχουν οι φασεις σκυροδετησεις με πχ, τις αγκυρωσεις??

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ξεκίνησε από αρχιτέκτονα και δεν ήθελα να τον τρομάξω... Αλλά επειδή ειπώθηκαν ήδη τόσα πολλά, καταθέτω κι εγώ την εμπειρία μου:

 

Η απόκλιση είναι τεράστια. Ανάλογα με το πρόγραμμα και το είδος της κατασκευής μπορεί να ξεκινάει από 20%, αλλά έχω δει και απόκλιση σχεδόν 80%.

 

Μόνο με χαρτί και μολύβι μπορείς να λογαριάσεις σωστά τα μήκη αγκύρωσης, να στρογγυλοποιήσεις σε υποπολλαπλάσια των 12m ή των 14m, να λογαριάσεις κατασκευαστικούς και βοηθητικούς οπλισμούς κλπ...

 

Αλλά η ακρίβεια δεν έχει τόσο φοβερή σημασία:

Καρφιά, μπετονόκαρφα, φουρκέτες, 8ράκια του μπετατζη, σύρμα, πασσαλάκια κλπ αντιπροσωπεύουν μία δαπάνη που κυμαίνεται γύρω στο 8,5% του ενσωματούμενου οπλισμού!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.