Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόκλιση Κg/m3 σιδήρου στην κατασκευή - εμπειρικός υπολογισμός


harristheo

Recommended Posts

cna

Δεν καταλαβ τι εννοεις..

Τι σχεση εχουν οι φασεις σκυροδετησεις με πχ, τις αγκυρωσεις??

 

Αν έχουν λέει..

Πάμπολλες φορες ιδιαίτερα σε αγκυρώσεις οπλισμών πλακών ή δοκών οροφής υπογείου μέσα σε τοιχεία υπογείου προκύπτουν αγκυρώσεις που σε αναγκάζουν να σκυροδετήσεις τα τοιχεία σε φάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαινω ακομα..

Παει καπου το μυαλο μου..

Αλλα σε αυτη την περιπτωση ειναι λαθος ή "κακη" η στατικη μελετη...

 

Πχ. δεν θα κανεις διπλο σπασιμο για να αγκυρωσεις το Φ20 σε 25εκ, ουτε θα σκυροδετησεις το στυλο 50εκ χαμηλοτερα...ΑΛΛΑ θα κανεις το στυλο απο 25εκ --->40εκ....ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Alexispap

Σε ευχαριστώ για την απαντηση,

η ακριβια εχει φοβερή σημασία, δεδομένου ότι όταν δίνουμε μια προσφορά πρέπει εκτός από ακριβείς να είμαστε και οικονομικοί, και ένας από τους τρόπους που θα μας βοηθήσουν να είμαστε οικονομικοί, είναι να περιορίσουμε την κλεψιά αν μπορεί κατα κάποιο τροπο να ειπωθεί έτσι.

Για να περιορίσουμε λοιπόν όλους εκείνους τους παράγοντες που θα μας επιβαρύνουν και κατεπεκταση και τους πελάτες μας είναι να είμαστε για όλα ενημερωμένοι και με κάθε τροπο να περιορίσουμε τους εξωγενείς παράγοντες.

Τέλος δέχομαι αυτ΄ο που λες σχετικά με σύρμα πασαλακια, Φουρετες κλπ αλλά εδώ θα διαφήμιση ως προς ένα σημείο....αυτ΄ο δηλαδή δεν μπορεί να υπολογιστεί ξεχωριστά και να πληρωθεί αντίστοιχα?

Όλη η συζήτηση έχει να κάνει με τον ακριβή υπολογισμό και ποιος είναι αυτός.

Οι περισοτερες από τις απαντήσεις σας είναι διαφωτιστικες όσο και εμπρακτες.

Τέλος σε ένα μικρού μεγέθους έργο που επιβλ΄επω αυτήν την στιγμή, με 160 μ3 και 16.000 κιλά σίδερο μια απόκλιση της τάξης του 10% δηλαδή 1600 κιλά μεταφράζεται σε € 1600 Χ € 0•90 / kg = €1440 και δεν υπάρχει λόγος να τα πληρώσεις εφοσων δεν σου ειναιαπαραιτητα.

 

Χάρης

 

Υ.γ να με συγχωρείτε για την έλλειψη τονισμου.δεν τα έχω καταφέρει να το βρω απο εδώ που γράφω.αν μπορεί κάποιος συντονιστής ας το διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

και 140 κιλά το κυβικό έχω συναντήσει σε σύνηθες διώροφο.

Σιδεράς μου έχει πει και το υπερβολικό 180 κιλά!! Συντάσσει κανείς αναλυτικούς πίνακες για ιδιωτικά έργα?

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Δωσε παραπομπη οτι οι ΑΜ μπορουν να επιβλεψουν στατικα..Δεν τον γνωριζω...Με τι περιορισμους??

Παραπομπη δεν μπορω να σου δωσω...

Εμπιστεψου α) το τι εχουν δει τα ματια μου και

β) το οτι δεν αντεδρασε κανεις σε οσα λεω.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ!

και 140 κιλά το κυβικό έχω συναντήσει σε σύνηθες διώροφο.

Συντάσσει κανείς αναλυτικούς πίνακες για ιδιωτικά έργα?

110-130 ειναι καλα.

Πληρωνει κανεις ιδιωτης αναλυτικους πινακες; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν αντεδρασε κανεις δεν λεει τιποτα..

Επισης σε στατικες μελετες το ΠΔ αναφερει μεχρι 2 οροφους και θεμελιωση με μεμονωμενα πεδιλα..χωρις αντισεισμικο....

 

Τωρα για επιβλεψεις δεν θυμαμαι κατι..

Θα το ξαναδιαβασω..

 

Αλλα υποθετω οτι εχω δικαιωμα να μελετω, εχω δικαιωμα να επιβλεπω...

Δεν μπορω εγω πχ να επιβλεψω ισχυρα ρευματα και και την μελετη να την κανει ΜΜ

Link to comment
Share on other sites

Τα 110-130 για τα σκυροδέματα του ΦΟ είναι λίγα θεωρώ πιο ρεαλιστικό το νούμερο 140-160. Εγώ όταν δίνω προσφορά κάνω αναλυτική προμέτρηση και στο τέλος βάζω για ασφάλεια +5%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.