Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκλιση Κg/m3 σιδήρου στην κατασκευή - εμπειρικός υπολογισμός


harristheo

Recommended Posts

Λυπάμαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν δουλεύω το συγκεκριμένο στατικό πρόγραμμα. Το ανέφερα αυτό λόγω των λίγων κιλών οπλισμού που σου έβγαλε ανά κυβικό μέτρο σκυροδέματος. Δες μήπως στο φύλλο προμετρήσεων έχει παραλείψει τοιχία υπογείου, κλίμακες, μήπως εκ παραδρομής στις ρυθμίσεις του  προγράμματος δεν συμμετέχουν κάποιες στάθμες κλπ. Ας καταθέσει καλύτερα άποψη κάποιος συνάδελφος που το χρησιμοποιεί το εν λόγω πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,

Κοιτάζοντας τις προμετρήσεις ανά όροφο παρατηρώ ότι στο ισόγειο και στον όροφο η αναλογία βγαίνει 150 kg/m3 , ενώ στις στάθμες θεμελίωσης -1 και -2 (έχω ανισόσταθμη θεμελίωση) βγαίνει 80 και 60 αντίστοιχα..μήπως εκεί υπάρχει κάποιο λάθος ή μήπως επειδή στην προσομοίωση δεν υπάρχουν οι εδαφόπλακες βγαίνει αυτή η απόκλιση;            Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν έχω εμπειρία και θέλω να μάθω να ελέγχω τα αποτελέσματα που δίνει το πρόγραμμα όσο καλύτερα γίνεται. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ σίδερο ξοδεύεται στις παραθέσεις. Φαντάσου σε τόσα δοκάρια και κολώνες πόσες παραθέσεις γίνονται και αν ο σιδεράς τα κόβει μισό μέτρο παραπάνω από ό,τι λέει το πρόγραμμα σου τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα,

162 kg/m3 σε θεμελίωση με πεδιλοδοκούς για κατοικία ισόγειο-1ος χωρίς υπόγειο είναι λογική αναλογία;;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα αρκετά αυξημένο νούμερο σε σχέση με μια μέση τιμή.

Αν αναφέρεσαι σε προμέτρηση από στατικό τεύχος,  είδες τι περιλαμβάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν η ερώτηση αφορά σε πραγματικά στοιχεία (κατασκευή), μην ξεχνάμε ότι περιλαμβάνεται και ο οπλισμός των υποστυλωμάτων, οπότε το νούμερο είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι λογικό αυτό το ποσοστό όπλισης. Η αναλογία είναι πολύ υψηλή, πολύ σπάνια βλέπεις κατασκευές με τέτοια αναλογία χάλυβα/σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Θα έλεγα αρκετά αυξημένο νούμερο σε σχέση με μια μέση τιμή.

Αν αναφέρεσαι σε προμέτρηση από στατικό τεύχος,  είδες τι περιλαμβάνει;

Αναφέρομαι σε πραγματικά στοιχεία κατασκευής... Περιλαμβάνει και αναμονές για 14 κολώνες αυτό το νούμερο που αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει μόνο για τη θεμελίωση. Οπότε ναι είναι αυξημένο σχετικά αλλά στο τέλος του έργουθα βγάλεις την μέση τιμή. Οι θεμελιώσεις είναι πάντα αυξημένες αλλά ναι και τα προγράμματα το παρακάνουν γιατί υπάρχει σχετική αβεβαιότητα.

Τώρα αν θες τη γνώμη μου όσον αφορά το μελετητικό κομμάτι και επειδή και εγώ έβγαζα υπεροπλισμένες θεμελιώσεις. Ένας συνήθης λόγος είναι τα υπερβολικά πρόσθετα σίδερα στις άκρες πεδιλοδικών που βγάζει το πρόγραμμα καθώς θεωρεί ότι δεν υπάρχει μήκος αγκύρωσης. Θυμίζω ότι ο ΕΚΩΣ θέλει αναλογία θλιβόμενου/εφελκυόμενου στις πεδιλοδοκούς =1 άρα το πρόγραμμα ότι οπλισμό έχεις στον άνοιγμα στον βάζει και πρόσθετο στις άκρες. Εγώ τα κατήργησα τα πρόσθετα γιατί γινεται χαμός στις άκρες πλέον και βάζω μόνο τα ίσια του ανοίγματος μέχρι την άκρη. 

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει τι οπλισμό έχεις στα περιμετρικά τοιχεία υπογείου γιατί φαντάζομαι βάζεις και αυτά μέσα ? Έχεις Φ8/15 ή Φ10/10 π.χ. ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.