Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. To τοπογραφικό είναι ξεχωριστή μελέτη , δεν υπάγεται στα αρχιτεκτονικά.Αυτό ισχύει και για το civil και για το ΤΕΕ. Στο civil βρίσκεται στο αριστερό μενου επιλογών ακριβώς κάτω από το κατηγορίες μελετών.

2. Αλλο προυπολογισμός άλλο αμοιβή. Ο προυπολογισμός είναι το ποσό επί του οποίου με χρήση των συντελεστών της νομοθεσίας τα προγράματα (και civil και ΤΕΕ) υπολογίζουν την αμοιβή.

3. Εκτύπωσε από το civil τα "προυπολογισμός εργου" και "δαπάνη μελετών."

4. Δες αν το προυπολογισμός του civil για όλο το έργο συμπίπτει με τον αντίστοιχο του ΤΕΕ. Αν του ΤΕΕ είναι μικρότερος έχεις κάνει λάθος στο ΤΕΕ.Στην σελίδα του ΤΕΕ στον προυπολογισμό μήπως βλέπεις κόκκινο κουτάκι στον προυπολογισμό έργου? Αν ναι έχεις δηλώσει μικρότερο προυπολογισμό --> επόμενο είναι να έχεις μικρές αμοιβές και μήνυμα σφάλματος.

5. Αν συμπίπτουν τότε από το "δαπάνη μελετών" του civil παίρνεις από τον πίνακα τα ποσά της στήλης δαπάνη και βάζεις στο ΤΕΕ σε κάθε εργασία που δηλώνεις , ως προυπολογισμό το αντίστοιχο ποσό "δαπάνη" του civil.

6. Για να πάρεις στο ΤΕΕ σωστά αμοιβές για περ. χώρο πρέπει να βάλεις τα τετραγωνικά στο επιφάνεια ακαλύπτου και να δηλώσεις στις εργασίες μελέτη περ, χώρου κατ. V.

7. ΠΡΟΣΟΧΗ : Προυπολογισμός έργου = Προυπολογισμός κτιρίου + Προυπολογισμός περ. χώρου.

 

Οι αμοιβές ΤΕΕ - civil εφόσον είναι σωστές οι παράμετροι συμπίπτουν .

Link to comment
Share on other sites

Δυο Ερωτησουλες ακομα :

 

---Για το Τοπογραφικο, εκει που μου λες (κατω από το «Κατηγορίες Μελετών») δε μου γραφει τιποτα στο «Συνολικη Αμοιβη Τοπογραφικου». Πρεπει να γραψω εγω το ποσο αμοιβης για να μου το εμφανισει μετα και στον συνολικο πινακα αμοιβων?

 

---Στο «Προυπολογισμος Εργου» που μου ειπες να εκτυπωσω : Το ΤΕΕ εχει βγαλει στο συστημα του ως «Ελαχιστο Προυπολογισμο» το ποσο που εχει βγαλει το civil ως «Συμβατικο Προυπολογισμο». Εγω στο ΤΕΕ, πανω από το «Ελαχιστος Προυπολογισμος» βαζω το Συμβατικο Προυπολογισμο παλι ή τον «Συνολικο Προυπολογισμο» (που είναι Συμβατικος Προυπολογισμος + Προυπολογισμος Περιβαλλοντος Χωρου)?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ειρήνη , στο civil αριστερά κάνεις κλικ στα "δεδομένα " και κατεβαίνουν οι επιλογες τους. Πάλι εκεί αριστερά κάτω από το κατηγορίες μελετών λέέι "Αμοιβή τοπογραφικού". Κάνεις κλικ και ανοίγει δεξιά η καρτέλα του τοπογραφικού. Εκεί βάζεις έκταση , εντός ή εκτός σχεδίου , σημεία πολυγωνομετρίας , ότι ζητάει και μόλις τα βάλεις , κάτω δεξιά σου βγάζει κατευθείαν την αμοιβή , την οποία θα την δεις και στο "συγκεντρωτικό πίνακα αμοιβών" και στο "αμοιβές κατά εργασία".

Link to comment
Share on other sites

Μα…τα εβαλα και εγω τα στοιχεια εκει που μου λες, στην καρτελα του τοπογραφικου, και γι αυτό με παρεξενεψε που δε μου εχει βγαλει κατω δεξια την αμοιβη, αλλα ουτε και στο "συγκεντρωτικό πίνακα αμοιβών" ή στο "αμοιβές κατά εργασία".

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα διαπιστωσα κατι...που δεν ξερω αν και ποσο σημασια εχει :

Στο civil, κατω κατω στην ενοτητα "Συντελεστες", εχει μια υποενοτητα "Συντελεστες αμοιβης τοπογραφικου". Εκει, εμενα υπαρχουν μονο 2 τιμες και οι δυο στην κατηγορια "εντος οικισμου", δηλαδη υπαροχυν μονο :

"Οικοπεδα Εντος ..."

"Αποτυπωση και κτημ/φηση (1:200) στρεμμα = 0,2"

"Πολυγωνομετρια σημειο = 1,0".

Μηπως εκει μου λειπουν καποιοι συντελεστες (για τα εκτος οικισμου), και για αυτο δε μου βγαζει αυτοματα την αμοιβη Τοπογραφικου οταν βαζω τα δεδομενα?!?

Link to comment
Share on other sites

Για βαλε εκει τα εξης :

 

Α. ΓΗΠΕΔΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

1. Αποτυπωση και κτηματογραφηση στρεμμα=412

2.πολυγωνομετρια σημειο = 260

Β. ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ Η ΣΕ ΟΙΚΙΣΜΟ

 

1 Αποτυπωση και κτηματογραφηση 1:200 =1617

(1: 500) =1265

2.Aποτυπωση ομορων (1:200) = 879

(1:500)=546

3. Πολυγωνoμετρια σημειο = 390

4.Εφαρμογη ρυμοτομικης γραμμης σημειο=104

 

 

δοκιμη : Για 2 στρεμματα εκτος με 2 πολυγωνομετρικα

με λ= 0,20685 -->Αμοιβη 278Ε

 

Αν ηταν αυτο , να βγαλεις τα αυτια σε οποιον επαιζε με τους συντελεστες του civil.

Link to comment
Share on other sites

avgoust με εσωσες!!! Εκει ηταν τελικα το προβλημα…δεν υπηρχαν οι συντελεστες του Τοπογραφικου.

Και τοσο καιρο νομιζα ότι εγω ημουν αυτή που σαμποταριζα τον εαυτο μου…!

Προσθεσα τωρα και το Τοπογραφικο ως μελετη στο ΤΕΕ και όλα Ο.Κ.!!

Οι αμοιβες που μου εβγαλε το civil ότι πρεπει να πληρωσω τωρα αρχικα για να πρωτοκολλησω (Μελετες Αρχιτεκτονικων, Περιβαλλοντος Χωρου, Παθητικης Πυροπροστασιας, Χρονικου Προγραμματισμου, Συνταξης Τευχων Δημοπρατησης και Τοπογραφικου) διαφερουν από τις αμοιβες του ΤΕΕ κατά 0,02 Ευρω στο σύνολο τους.

Οποτε νομιζω ότι ειμαι σε καλο δρομο…

Link to comment
Share on other sites

Irini, πας στην καρτέλα "Τα έργα μου" (επάνω) και αφού επιλέξεις το έργο που θες κάνεις κλικ στην καρτέλα "Ομάδα Χώρου"

Εκεί αφού επιλέξεις τον μηχανικό που θέλεις, κάνεις κλικ στην επιλογή "Δημιουργήστε/ενημερώστε την Εντολή Πληρωμής"

Κάτω από τους μηχανικούς έχει 2 καρτέλες. Η μία γράφει "εντολή πληρωμής"

Κανεις κλικ εκεί και σου εμφανίζει από κάτω ένα pdf με την εντολή πληρωμής..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.