Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάλειψη πολυτεχνείου, σκέψεις


lostie

Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι φοιτητής επί πτυχίω, Μηχανικός Η/Υ , με ακόμα 4 μαθηματα για πτυχιο από σύνολο 65 και ετοιμο το 95% της διπλωματικής.

 

Ωστόσο, δε νομίζω ότι εχω δυναμεις και ορεξη ουτε για να τελειώσω ουτε για να συνεχίσω.

 

Αυτη την εποχη υπηρετω ως στρατιώτης στην παραμεθώριο (για 1.5 μηνα ακόμα) και σκέφτομαι να κανω χαρτιά για ΕΦΟΠ (κατι χειρότερο απο τους Επαγγελματιες Οπλίτες ΕΠΟΠ) με μισθό 600-700 ευρω όπως εχει δηλωσει ο υπ.εθν.αμυνας.

 

Το χειρότερο ειναι αμα μιλησω στους δικους μου, θα τρελαθούν (αχρηστος, απαραδεκτος, τόσα εξοδα για φροντιστηρια κτλ τι θα πει ο κόσμος κτλ).

 

καταγομαι απο αγροτικη οικογενεια και νιωθω κουρασμενος απ το συνεχες διαβασμα.

 

περιμένω ν ακουσω γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aς υποθέσουμε ότι δεν είχες περάσει στη σχολή, και ότι βρίσκεσαι σήμερα ακριβώς στην θέση που βρίσκεσαι (δηλαδή είσαι κουρασμένος, πεσμένος ψυχολογικά, και υπηρετείς την θητεία σου και σε κανένα μήνα απολύεσαι).

 

Αν ερχόνταν κάποιος και σου έλεγε ότι μπορείς να πάρεις δίπλωμα μηχανικού ηλεκτρονικών υπολογιστών και ότι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις 4 μαθήματα και να συμπληρώσεις το 5% μιας διπλωματικής που είναι κατά 95% έτοιμη, τι θα έκανες;

 

Δώσε την απάντηση χωρίς να σε απασχολεί το τι θα πει ο κόσμος, το πόσα λεφτά πλήρωσες σε φροντιστήρια και το πόσο κόπο έκαναν οι δικοί σου ή και ο ίδιος σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν ειναι κρίμα και άδικο ενώ είσαι τόσο κοντά στο πτυχίο να τα παρατήσεις? 4 μαθήματα είναι, δώστα ακόμα και για το 5 (αν και ποτέ δε πιστεύω ότι αυτός πρέπει να είναι ο στόχος, ένα απλό 5). Έχεις σχεδόν έτοιμη την εργασία... Γιατί να τα παρατήσεις, μια χαρά τα έχεις πάει...

 

Μάλλον σε έχει επηρεάσει το περιβάλλον του στρατού (κάτι παθαίνετε εκεί, δε ξέρω τι, αλλά κάτι...). Θα δεις, σε 1,5 μήνα που θα απολυθείς, θα καταλάβεις και από μόνος σου ότι πρέπει να κλείσεις την μια εκκρεμότητα για να ανοίξεις άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη Μ@Λ@ΚΙ@ δεν μπορείς να κάνεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λίγο αυστηρή συνείδηση να έχεις θα βαράς το κεφάλι σου στο πάτωμα αργότερα!!!

Βγάλ'το από το μυαλό σου.... Τελείωνε με τον στρατό, μη το βάζεις κάτω, πάρε το πτυχίο για να δείξεις τον ελάχιστο σεβασμό σε αυτούς που σε έκαναν άνθρωπο και μετά, κάτσε να καλλιεργείς δίπλα στον πατέρα σου άμα το προτιμάς... Αλλά το πτυχίο πάρ΄το!!!

Δεν είναι ότι πρέπει όλοι να σπουδάζουν ούτε έχω κάποιο κόλλημα με τα πτυχία αλλά αφ' ενός έχεις μια ειδικότητα επίκαιρη και αφ'ετέρου είσαι πολύ κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Μην τα παρατήσεις συνάδελφε .

 

Ήδη έχεις κάνει κόπους και έρχεται η στιγμή να ανταμοιφθείς γι' αυτούς .

 

Το πτυχίο είναι σε απόσταση αναπνοής . Πάρ' το !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου φαινεται οτι το σκοπετο σε εχει επηρεασει. Κατσε και σκεψου για μια μερα μονο τα εξης:

 

1)θες να γινεις σαν τους μονιμαδες που βλεπεις εκει μεσα;

2)φαντασου τον εαυτο σου 10-15 χρονια μετα εχοντας παρατησει τη σχολη. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι παντα θα σε τρωει για το τι θα γινοταν αν ειχες παρει εκεινο το χαρτι.

 

Οποτε μιας κ εφτασες τοσο κοντα προτεινω να μην σκεφτεσαι τη σχολη,

Link to comment
Share on other sites

lostie

 

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα σου ανάφεραν οι συνάδελφοι .

Δεν είναι σωστό μετά από τόσο κόπο και τόσες θυσίες να τα παρατήσεις όλα .

Όχι τόσο για αυτά που θα σου πούνε οι γονείς σου αλλά προσωπικά για σένα.

Είσαι πολύ νέος ακόμα για να λες ότι κουράστηκα .

Σκέψου ότι υπάρχουν άλλα τόσα παιδιά στην θέση σου στην Ελλάδα και άλλα τόσα που δίνουν από εξωτερικό εξετάσεις για την αναγνώριση τους μετά από θυσίες και κόπους που έκαναν και οι μεν και οι δε .

Δεν είναι λοιπόν σωστό να σκεφτόμαστε έτσι .

Πιστεύω ότι ο στρατός θα σε οδηγήσει σε ένα break παίρνοντας νέες εικόνες σε ένα καινούργιο περιβάλλον και η επιστροφή σου στο έργο σου να είναι με περισσότερη όρεξη και ενέργεια για να ολοκληρώσεις αυτό που τώρα θεωρείς αδύνατο .Πίστη και υπομονή θέλει τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις αποδεδειγμένα ψυχολογικά προβλήματα παράτησε το δεν αξίζεις πτυχίο (όχι πολυτεχνείου γενικά πτυχίο)

Link to comment
Share on other sites

deathlok, έλα, είσαι πολύ αυστηρός με το παιδί... Απλά έχει φάει φρίκη στο στρατό, είναι και η οικονομική κρίση, και τα έχει ψιλοχάσει...

Φυσικά και αξίζει το πτυχίο... Μια χαρά τα έχει πάει, γτ να μην προσπαθήσει ως το τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.