Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάλειψη πολυτεχνείου, σκέψεις


lostie

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι, άν πας στη βρύση θα πιείς και νερό!

Παρόμοια κατάσταση είχα περάσει κι εγώ κάποτε. Σκεφτόμουν να παρατήσω τη σχολή μου για να πάω στο λιμενικό πριν μερικά χρόνια γιατί είχα κουραστεί (ήταν 2ο πτυχίο μου, είχα τελειώσει και εμποροπλοιάρχων πρωτύτερα).

Τελικά χαίρομαι πολύ που δεν έκανα τότε την κουταμάρα!

Edited by Pavlos
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, άν πας στη βρύση θα πιείς και νερό!

Παρόμοια κατάσταση είχα περάσει κι εγώ κάποτε. Σκεφτόμουν να παρατήσω τη σχολή μου για να πάω στο λιμενικό πριν μερικά χρόνια γιατί είχα κουραστεί (ήταν 2ο πτυχίο μου, είχα τελειώσει και εμποροπλοιάρχων πρωτύτερα).

Τελικά χαίρομαι πολύ που δεν έκανα τότε την κουταμάρα!

 

Την σκεψη για το λιμενικό, σιγά σιγά την αποκλείω και εγώ απο τα σχέδια μου. Σιγουρα δεν είναι αυτό το όνειρό μου από μικρός, οπότε δε νομίζω να αξίζει. Απλά με την ανεργία να καλπάζει και όλους να φεύγουν προς εξωτερικό, τέτοιες δουλειές προσφέρουν μια σταθερότητα στον μισθό. Σχετικά με την σχολή, είχα μια ατυχία στο τελευταίο μάθημα, και καθώς πρόκειται και για αδιάλλακτο καθηγητή, αν τελικα δεν έγραψα το πολυπόθητο 5, το πτυχίο πέρνει μερικούς μήνες αναβολή...(αλλά είναι το και το "γαμώτο", να βλεπεις αλλους καθηγητές, να "στρογγυλοποιούν" χωρίς ιδιαίτερη συζήτηση το 3.5 στο 5 και άλλους να το παίζουν βαρια πεπόνια). Τεσπα, ας πούμε κάθε εμπόδιο για καλό, και άλλα τέτοια όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη μελλοντικέ συνάδελφε και μην αφήσεις κάποια ατυχή συγκυρία να σταθεί εμπόδιο στην απόκτηση του πτυχίου για το οποίο τόσο προσπάθησες.

 

Η σταθερότητα στο μισθό , κανείς μας δεν γνωρίζει αν ισχύει σε λίγους μήνες από τώρα . Πολλά δεδομένα ανατρέπονται .

Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη μελλοντικέ συνάδελφε και μην αφήσεις κάποια ατυχή συγκυρία να σταθεί εμπόδιο στην απόκτηση του πτυχίου για το οποίο τόσο προσπάθησες.

 

Η σταθερότητα στο μισθό , κανείς μας δεν γνωρίζει αν ισχύει σε λίγους μήνες από τώρα . Πολλά δεδομένα ανατρέπονται .

 

Σε ευχαριστώ πολύ gvarth, να είσαι καλά. Όχι δε το βαζω κατω, γιατι όσο μεγάλες οι δυσκολίες, είναι μεγαλύτερα τα όνειρα και οι προσδοκίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ gvarth, να είσαι καλά. Όχι δε το βαζω κατω, γιατι όσο μεγάλες οι δυσκολίες, είναι μεγαλύτερα τα όνειρα και οι προσδοκίες.

 

 

Τελικό update :) H φοιτηση στο πολυτεχνείο ολοκληρώθηκε επιτυχώς !! βγηκε και το τελευταιο μαθημα το οποίο φοβόμουν, έκανα το 4 στα 4 στα μαθηματα που εδωσα, βαθμολογηθηκε και η διπλωματική μου, και εντός ολίγων ημερών ορκίζομαι μαζί με φιλαράκια !!! (καποιος mod ας αλλαξει αν θέλει τον τίτλο σε κάτι πιο αισιόδοξο :) ). Σας ευχαριστω και πάλι όλους για απαντήσεις και υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ !!!

 

Τελικά, αποδείχτηκε ότι το μόνο που χρειαζόσουν ήταν να πάρεις μια μικρή "απόσταση" από το πήξιμο της θητείας, για να ξελαμπικάρεις, να δεις τα πράγματα στη σωστή βάση, να δραστηριοποιηθείς και εν τέλει να ΠΕΤΥΧΕΙΣ!

 

Με το πτυχίο πλέον στο χέρι, έχεις όλες τις επιλογές δικές σου... Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στη ζωή!

Edited by harisma23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.