Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

ΕΛΕΟΣ. για εμενα πρέπει να αξιολογιθουν όλοι . και κατι άλλο .Όταν κανεις εξαρτηση μεσω hepos τι διαφορα εχει το δαχτυλο του εργων υποδομης απο του πολιτικου μηχανικου,αγρονομου τοπογραφου,τοπογραφου ΤΕ ............

 

Εδώ είναι το λάθος σου φίλε μου. Με τη ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας στα δορυφορικά συστήματα και με την εμφάνιση της τεχνολογίας τύπου HEPOS.... για όλους τους υπόλοιπους η σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος εξελίχθηκε - εκφυλίστηκε στο πάτημα ενός κουμπιού!!!!

 

Γιατί το GPS είναι ένα εργαλείο που διευκολύνει τη δουλειά μας, όμως ουδέποτε μια συσκευή δεν μπόρεσε να υποκαταστήσει τη γνώση και την κρίση που απαιτείται για να αντιληφθεί ο συντάξας την εγκυρότητα ή μη του αποτελέσματος και να προχωρήσει στην εκπόνηση μιας πλήρους τοπογραφικής μελέτης.

Γιατί ακόμα και σε άλλους κλάδους, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα αυτόν της ιατρικής, τα μαθήματα κατά την ακαδημαϊκή περίοδο είναι κοινά ανεξαρτήτως ειδικότητας, όμως ποτέ κανένας οφθαλμίατρος δεν διανοήθηκε να κάνει εγχείρηση ανοικτής καρδιάς.!!!

 

Όσον αφορά στην αξιολόγηση σε αυτό συμφωνώ.... εγώ βέβαια σε πάω και ένα βήμα παραπέρα. ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΡΟΛΩΝ - ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

 

Πιστεύω ότι ο ρόλος και η θέση του κάθε επιστημονικού κλάδου μηχανικών στην παραγωγική αλυσίδα είναι υπαρκτός ΚΑΙ διακριτός για κάθε ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας !

 

Ως Μηχανικός Τοπογράφος Τ.Ε με εμπειρία χρόνια σε εργοτάξια αλλά και σε ιδιωτικά μικρά έργα έχω να δηλώσω τα εξής χωρίς φόβο και πάθος.

 

Όσο αναφορά τα Τοπ.Διαγρ και περί κτηματολογίου η γνώμη είναι η εξής:

 

1) Επίλυση και Πύκνωση Τριγωνομετρικού μπορούν να κάνουν μόνο οι Αγρ.Τοπογράφοι και κανείς άλλος !

 

2) Τοπογραφικά σε ΈΓΣΑ , δηλαδή να χρησιμοποιήσουν αυτό το Δίκτυο , ξέρουν μόνο οι Αγρ.Τοπογράφοι και οι Τεχνολ. Τοπογράφοι , κάνεις άλλος . μιας και στα προγράμματα σπουδών κάνουν κατά κύριο λόγο αυτά.

 

3) Όλες οι άλλες ειδικότητες Π.Ε και Τ.Ε μπορόυν, απλά μόνο να μετράνε σε τοπικά συστήματα. Όλες οι άλλες ειδικότητες δεν ξέρουν ποιο είναι το Χ κ Υ στο ΕΓΣΑ . Δουλέυουν τυφλά. Δεν έχουν τις γνώσεις για να μπορέσουν να καταλάβουν την ουσία κάποιον απαραίτητων θεωρημάτων (πχ Σφαλμάτων, 7παραμετρικούς, 4κους, κτλ)

 

 

Όλα τα υπόλοιπα που ακούω και διαβάζω είναι Τρίχες στην Πραγματικότητα.

 

 

Όσο αναφορά για τον κ.Αρβανίτη που τυχαίνει να είμαστε και από το ίδιο χωριό και τον ξέρουμε αρκετά καλά για την επαγγελματική του πορεία έχω να πώ τα εξής:

 

Ήμουν ο πρώτος που ήμουν αντίθετος με την απαράδεκτη συμπεριφορά που δέχτηκε στο Παν.Συνέδριο Αγρ. Τοπογράφων στην Αθήνα , μόλις έκανε την αγόρευση του, το Σάββατο το μεσημέρι ( Γιουχαρίσματα , φωνές και παρά λίγο Γιαούρτια ) τελικά κάτι ξέραν και τον αντιμετώπισαν έτσι .

 

Βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου , και δικαίως το Κτηματολόγιο πάει όπως πάει από τη στιγμή το διοικούν κάποιοι κυβερνητική . Κάθε κυβέρνηση που βγαίνει αλλάζει και τη Διοίκηση της Α.Ε.

 

κ.Αρβανίτη πηγαίνετε στο Α.Π.Θ και αράξτε , δεν κάνετε για το Κτηματολόγιο, αλλιώς έλα εδώ στο χωριό μας, να σε παίρνω έξω να μετράμε κανένα χωραφάκι και να παίρνουμε και εργολαβία τις περιφράξεις.

Link to comment
Share on other sites

7. Με την παραπάνω εγκύκλιο επίσης αναφέρεται ότι για τους υπομηχανικούς μπορούν να συντάξουν εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα μόνον όταν υπάρχει εγκατεστημένο στην περιοχή αποτύπωσης τριγωνομετρικό δίκτυο. Τώρα με το HEPOS ασχέτως με την ακρίβεια που έχει (το μελετησαν διπλωματούχοι ανωτάτων σχολών) ή και ακόμα καλύτερα με την υπαρξη μόνιμων στάσεων ή τριγωνομετικών σημέιων του κτηματολογίου δύναται να κάνει αποτύπωση και να συντάξει Τ.Δ. ή πρέπει να καλέσει κάποιον ΑΤΜ ή ΠΜ να του ιδρύσει δύο στάσεις μέσα στην περιοχή αποτύπωσης και να του υπογράψει για την ορθότητά τους πάνω στο διάγραμμα;

 

npilihos πεστα μεγαλε

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ανακατεύομαι στο θέμα σας παιδιά, αλλά δε νομίζετε ότι είναι ώρα να συνέλθετε στην τάξη?

Ναι, καλό είναι να κάνεις ο καθένας τα δικά του, ναι είναι ώρα οι αρχιτέκτονες να χτυπήσουν το χέρι στο τραπέζι και να πάρουν

 

μόνο αυτοί τα αρχιτεκτονικά,

μόνο τα στατικά οι πολιτικοί,

μόνο τα τοπογραφικά οι τοπογράφοι,

μόνο τα μηχανολογικά οι μηχανολόγοι άντε και ηλεκτρολόγοι,

να μπούν και οι γεωλόγοι στο τοπίο μιας και ζούμε σε δύσκολους καιρούς,

 

ναι η απόφαση αυτή είναι ένα βήμα μπροστά, αλλά να κάθεστε μόνιμα να κουβεντιάζετε για πρόγραμμα σπουδών και να κρύβεστε πίσω από το δαχτυλό σας δεν το καταλαβαίνω.

Και τι έγινε αν είχες για μάθημα τοπογραφικά σε εγσα? Δηλαδή είναι δύσκολο να το μάθουν οι άλλοι μηχανικοί επί τω έργω? Τι ισχύ έχει το πρόγραμμα σπουδών σου σε live κατάσταση? 10%?

Εδώ βγάζουν οι πολιτικοί αρχιτεκτονικά και δεν ξέρουν τι είναι γραμμικό σχέδιο. Δουλευόμαστε?

 

Δεν είναι τα τοπογραφικά όπως τα μάθατε στο πανεπιστήμιο κι ας νομίζετε ότι θα το πιστέψουμε όλοι αν το λέτε συνέχεια.

 

Το 99% χρειάζεται τοπογραφικά για να βάλει πασσάλια στο οικόπεδό του, να μαντρώσει τις ελιές του άντε και να φτιάξει σωστά την σε σχήμα κιθάρας πισίνα του, και να μη μοιάζει με μπουζούκι.

Δεν θα ξεκινήσει γέφυρα από τις δύο άκρες και θέλει να υπολογίσει την καμπυλότητα της γής για να βρεθεί στη μέση, ούτε φοβάται μήπως οι μετροπόντικες δεν βρεθούν.

 

Δεν τον νοιάζει ούτε αυτόν ούτε το κτηματολόγιο ούτε κανέναν η ακρίβεια χιλιοστού και δεκάτου. Ο πάσσαλος 5 πόντους είναι...

 

Και πάλι με συγχωρείτε, λογικό είναι τώρα που η πίτα λιγόστεψε να θέλει ο καθένας το κομμάτι του, αλλά λίγη λογική. Μην ξεχνάτε ότι το Κτηματολόγιο που σας φιλά το χέρι τώρα θα σας το δαγκώσει σε λίγα χρόνια..

Όπου τελειώσει, δεν θα απαιτείται τοπογραφικό για τίποτα. Και σας το λέω εγώ που εδώ το Κτηματολόγιο τώρα τελειώνει οριστικά. Εδώ ήταν η αρχή του και όλοι εδώ έμαθαν. Τώρα τελειώνουν και οι τελικές προθεσμίες και αυτό ήταν. Για αρχιτεκτονική άδεια δεν χρειάζεται ούτε πληρώνεται τοπογραφικό εδώ και πολύ καιρό.

Για καμιά κατάτμηση και κανα δικαστήριο και αν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το λάθος σου φίλε μου. Με τη ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας στα δορυφορικά συστήματα και με την εμφάνιση της τεχνολογίας τύπου HEPOS.... για όλους τους υπόλοιπους η σύνταξη εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος εξελίχθηκε - εκφυλίστηκε στο πάτημα ενός κουμπιού!!!!

 

Γιατί το GPS είναι ένα εργαλείο που διευκολύνει τη δουλειά μας, όμως ουδέποτε μια συσκευή δεν μπόρεσε να υποκαταστήσει τη γνώση και την κρίση που απαιτείται για να αντιληφθεί ο συντάξας την εγκυρότητα ή μη του αποτελέσματος και να προχωρήσει στην εκπόνηση μιας πλήρους τοπογραφικής μελέτης.

Γιατί ακόμα και σε άλλους κλάδους, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα αυτόν της ιατρικής, τα μαθήματα κατά την ακαδημαϊκή περίοδο είναι κοινά ανεξαρτήτως ειδικότητας, όμως ποτέ κανένας οφθαλμίατρος δεν διανοήθηκε να κάνει εγχείρηση ανοικτής καρδιάς.!!!

 

Όσον αφορά στην αξιολόγηση σε αυτό συμφωνώ.... εγώ βέβαια σε πάω και ένα βήμα παραπέρα. ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΡΟΛΩΝ - ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

 

Πιστεύω ότι ο ρόλος και η θέση του κάθε επιστημονικού κλάδου μηχανικών στην παραγωγική αλυσίδα είναι υπαρκτός ΚΑΙ διακριτός για κάθε ειδικότητα.

 

το GPS είναι ένα εργαλείο που διευκολύνει τη δουλειά μας : όπως το ειπες φιλε μου .εσυ με τι κανεις εξαρτηση με gps ή με γεωδετικο σταθμο και όδευση όπως αναφέρει το βασιλικο διάταγμα που επικαλουνται οι αγρονομοι τοπογραφοι. Αν κανεις με gps το hepos και τα τριγωνομετρικα για μενα ειναι το ιδιο πραγμα. hepos = κτηματολογιο. τα τριγωνομετρικα του κτηματολογιου εχουν μεγαλυτερη αποκλιση μεταξυ τους δεν μιλαμε για 2 ή 3 πόντους τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

prodromosm μόνο που η δουλειά είναι δική μου και όχι δική σου

 

Με όσα γράφετε αποδεικνύετε την άγνοια σας στο αντικείμενο.

 

Τελικά το νήμα κατέληξε σε θέμα "ο κάθε πικραμένος να γράψει την κοσμοθεωρία του"

Link to comment
Share on other sites

prodromosm μόνο που η δουλειά είναι δική μου και όχι δική σου

 

 

kasvan ακους τι λες τωρα !!!!! χα χα χα

 

εχετε πολυ γελιο . πολυ πανικο βλεπω !! μην φοβαστε σε λιγο δεν θα εχει δουλεια κανενας

 

" δυστυχως επτωχευσαμεν κυριοι " εχει να πεσει πειναλογκα ..... βαλτε κανα μαρουλι να σωθητε ...............

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δε σώνεις, για να έχεις τελικά την υπογραφή;

 

 

 

Γιατί στο μεταξύ απέκτησα οικογένεια (2 παιδιά) και πιστεψέ με είναι πολυ δύσκολο αν δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει.

 

Τώρα για το θέμα της ισοπέδωσης σίγουρα δε θέλω να τα ισοπεδώσω όλα, αλλά όπως και να έχει τις μελέτες του κτηματολογίου τις έκαναν εταιρείες αποτελούμενοι από ΑΤΜ με πτυχία τάξεως Β και πάνω. Θέλω να θίξω είναι ότι στο βωμό του χρήματος ακόμα και αυτοί δεν έλεγξαν, αν θέλεις, τη δουλειά των υφισταμένων τους, με αποτέλεσμα να γίνουν λάθη και να μην έχουν κυρώσεις.

Αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής έγιναν λάθη απο ΤΕ και για το λόγο αυτό το κτηματολόγιο δε θέλει να συντάσσονται ΤΔ απο ΤΕ. Αλλά όταν τα λάθη αυτά γίνονται απο ΠΕ γιατί δεν υπάρχουν κυρώσεις από το ΤΕΕ ή όποιο άλλο φορέα. Κάνουν και άλλοι μ....ες και την πληρώνουν οι ΤΕ μόνο. Σε τι κράτος ζούμε;

Και να σου πώ και κάτι άλλο χωρίς να θέλω να θίξω εσένα ή άλλους συναδέλφους του forum, που για να βρίσκονται εδώ πάει να πεί ότι ψάχνονται κα ενημερωνονται. Κάνε ένα γκάλοπ και ρώτα συναδέλφους αν μπορούν να σου λύσουν μία όδευση ή έναν τριγωνισμό με το χέρι (by the book)΄. Ή κατι ακόμα πιο έυκολο να υπολογίσουν τις συν/νες ενός σημείου από ένα αλλό γνωρίζοντας το αζιμούθιο , τις αρχικές χ,ψ και την οριζόντια απόσταση. Για δες τι απαντήσεις θα πάρεις. Ο λόγος που αναφέρομαι σε αυτό είναι γιατί το ΤΕΕ αναφέρει ότι δεν γνωρίζουμε από το διάγραμμα σπουδών μας τη μέθοδο ελαχίστων τετραγώνων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις δεί συνάδελφε, το πρόγραμμα σπουδών του ΣΑΤΜ ΕΜΠ??

Μάλλον οι στατικές είναι περισσότερες (ειδικά για όσους ακολουθήσουν τον αντίστοιχο τομέα) από αυτές που διδάσκονται σε αντίστοιχα ΤΕΙ.

Το δικαίωμα το έχουμε.... Πόσοι συνάδελφοι το ασκούν?? Εκτιμώ ελάχιστοι!!!

Προσωπικά ΔΕΝ το έχω ασκήσει ΠΟΤΕ!!!!! Κι ούτε και προτίθεμαι. ΔΕΝ με ενδιαφέρει!!

Προτιμώ το ΈΚΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ!!!

 

Θες να συγκρίνουμε πόσες "ΓΕΩΔΑΙΣΙΕΣ" (ΟΧΙ τοπογραφίες) διδάσκονται στα ΤΕΙ Δομικών έργων & Υποδομής???

Κι όμως το ασκείτε!!!

 

Τέλος σε προηγούμενο μήνυμά σου, καταφέρθηκες ερειστικά τουλάχιστο προς το πρόσωπό μου. ΔΕΝ αντέδρασα. Αν θέλεις να ανοίξεις διάλογο επίθεσης προς το πρόσωπό μου κάνε χρήση πμ. Όπως σε αντιμετωπίζω να με αντιμετωπίζεις

Link to comment
Share on other sites

"Μήπως έχεις δεί συνάδελφε, το πρόγραμμα σπουδών του ΣΑΤΜ ΕΜΠ??"

 

Ναί το έχω δεί, 4,5 έτη ακριβώς (και των υπόλοιπων πολυτεχνείων). Τα 5 έτη είναι ψέμα. Αν θέλεις δημοσίευσε το πρόγραμμα και κάνε σύγκριση των στατικών ΤΕΙ - ΑΤΜ.

Δεν ανέφερα τίποτα για τοπογραφικά, μη διαστρεβλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.