Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βαθαίνει η κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο


aginor

Recommended Posts

Ισως είναι καιρός το ΤΕΕ να προτείνει ένα έστω και μικρό τμήμα της αμοιβής μελετών/επιβλέψεων να μπαίνει σε κάποιο ταμείο και να αναδιανέμεται στους πλέον αναξιοπαθούντες συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thesmeletes

 

κάτσε να υπάρχει ΤΕΕ μέχρι τότε και να δίνει συντάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι καιρός το ΤΕΕ να προτείνει ένα έστω και μικρό τμήμα της αμοιβής μελετών/επιβλέψεων να μπαίνει σε κάποιο ταμείο και να αναδιανέμεται στους πλέον αναξιοπαθούντες συναδέλφους.

 

Καλή αυτή η πρόταση.

 

Το 5% που εισπράττουν ήδη να το μοιράσουν σοσιαλιστικά στο λαό.

 

Ή μήπως προτείνεις επιπλέον ποσό πέρα από το 5%?

 

Να γίνουμε συνέταιροι με τους αναξιοπαθούντες?Ειδικά τώρα με την κατάργηση των ελαχίστων?

 

Εξάλλου, αυτό που λες ισχύει από την εποχή που ο άνθρωπος οργανώθηκε σε κοινωνίες.Πάντα υπήρχε μια εισφορά προς όφελος του λαού.Το όνομά της: ΦΟΡΟΣ!!!! Και, φόρους πληρώνουμε ήδη, μάλιστα ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΕΜ!!!

 

Τέλως πάντων, εγώ ορκίζομαι να κάνω χαρακίρι αν κάνω έστω κ μια παραπάνω ενέργεια πέρα από τις απολύτως απαραίτητες που μου επιβάλλονται ήδη προς όφελος πρασινοφρουρών κ γαλανοφρουρών.Κ όσο για τους αναξιοπαθούντες, ας σηκώσουν τον κωλαράκο τους να πάνε να ψηφίσουν, όσο βλέπω αποχή 40% δεν γουστάρω το συμπολίτη μου.

 

Βλέπω κ το κίνημα ''δεν πληρώνω'', που έχει ως αποτέλεσμα το κράτος να μετακυλύει το κόστος σε αυτούς που πληρώνουν κ τρελαίνομαι όταν βλέπω στο φόρουμ έστω κ μία ψήφο υπέρ αυτού του τρισάθλιου κινήματος, που μας το λανσάρουν κ ως σωστό τα media......

Link to comment
Share on other sites

με το ευρω εχουμε χαμηλο πληθωρισμο

 

που μετην σειρα του σημαινει χαμηλα μεροκαματα αρα και φτηνη κατασκευη

 

με την δραχμη ο πληθωρισμος θα ειναι σε φαση 10%και 15% και τοτε παλι δεν θα κινειται τιποτα

 

αρα ροδοπουλε μηπως καλυτερα να παμε σε 0,5/5 και 1/5

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος

 

"γ) στην λογική αυτή μπορούμε να πούμε κύριοι έχουμε ορυκτό πλούτο στο Αιγαίο και εαν το βγάλουμε σε 5 χρόνια θα είμαστε πλεονασματικοί αφού μειώσουμε τα έξοδα του δημοσίου με αποτέλεσμα να σταθεροποιήσουμε το Ευρώ."

 

Αυτό ισούται με βέβαιο πόλεμο με την Τουρκία καθώς και βέβαιη ήττα. Σε περίπτωση μάλιστα που ο ΟΗΕ θα σηκώσει τα χέρια ψηλά και θα νίψει τας χείρας του! Οπότε ... δεν το βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και το 0/5 άσε που είναι και ένα νούμερο με τιμητική στα πολυτεχνεία. Τι να πω συνάδελφοι. Ακούω φίλους +50 μηχανικούς με τεράστια εμπειρία να λένε το έκλεισα το μαγαζί, ή το μετέφερα σπίτι μου για να γλιτώσω τα έξοδα ή κάθομαι πάνω στις άδειες που έβγαλα πέρσι.

Link to comment
Share on other sites

"γ) στην λογική αυτή μπορούμε να πούμε κύριοι έχουμε ορυκτό πλούτο στο Αιγαίο και εαν το βγάλουμε σε 5 χρόνια θα είμαστε πλεονασματικοί αφού μειώσουμε τα έξοδα του δημοσίου με αποτέλεσμα να σταθεροποιήσουμε το Ευρώ."

 

Το να εξορύξουμε τα πετρέλαια σημαίνει ότι θα πρέπει να έχουμε βρει κ τους αντίστοιχους αγοραστές.Θα μας τραβήξουν οι δανειστές μας λοιπόν ένα embargo σε περίπτωση που πάμε να κάνουμε τους εξυπνάκηδες κ να πλουτίσουμε, που θα είναι όλο δικό μας.

 

Θα βολευτούν και καμιά 100.000 πρασινοφρουροί ακόμη στα ΕΛΠΕ........

 

Την ξέρουμε ήδη την ιστορία, εγώ προτιμώ να τον πίνουμε όλοι μαζί παρέα παρά να νιώθω μοναξιά κ να τον πίνω μόνος μου.Καλύτερα έτσι που γίνεται τώρα, να πάρουν οι δανειστές μας τα πετρέλαια του αιγαίου (κ τα νερά της ηπειρωτικής ελλάδας) κ να έχουν τον συνέλληνά μου πρασινοφρουρό με 20 ευρώ μεροκάματο.......

 

Μου βγήκε ο άλλος ο πρασινοφρουρός συνδικαλιστής των ΕΛΠΕ στην πρώτη γραμμή κ υπερασπιζόταν το ''επίδομα καφέ'', μην του σκίσω τα μάτια που τον πέταγαν...........

 

Στο βούρκο ΟΛΟΙ μαζί ρε!!!Σοσιαλισμό δεν θέλετε?Ε, λοιπόν, για πρώτη φορά στην ιστορία του νεοελληνικού κράτος ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!Θέλω να βλέπω πρασινοφρουρούς να κλαίνε, να ματώνει το κ@@@κι τους, πώς να το κάνουμε? :D

 

ΖΗΤΩ Η ΜΕΡΚΕΛ, που έφερε επιτέλους τη δικαιοσύνη στο μαύρο τούτο τόπο!!

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος

 

"γ) στην λογική αυτή μπορούμε να πούμε κύριοι έχουμε ορυκτό πλούτο στο Αιγαίο και εαν το βγάλουμε σε 5 χρόνια θα είμαστε πλεονασματικοί αφού μειώσουμε τα έξοδα του δημοσίου με αποτέλεσμα να σταθεροποιήσουμε το Ευρώ."

 

Αυτό ισούται με βέβαιο πόλεμο με την Τουρκία καθώς και βέβαιη ήττα. Σε περίπτωση μάλιστα που ο ΟΗΕ θα σηκώσει τα χέρια ψηλά και θα νίψει τας χείρας του! Οπότε ... δεν το βλέπω!

 

Είπα βάζουμε την Τουρκία στην ΕΕ και μετά με Γερμανία/Γαλλία βγάζουμε το πετρέλαιο. Η Τουρκία δεν κάνει πόλεμο για 2 λόγους. Α) Εαν κάνει πόλεμο πάμε σε διάλυση του δολαρίου και του ΝΑΤΟ, β) καταστρέφει την οικονομία της που ανθεί σήμερα. Βέβαια ποτέ ένα κράτος δεν κινείται έτσι παιδικά. Φτιάχνεις ένα όνειρο και το πουλάς. Η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική. Το θέμα είναι και οι Ελληνες και οι Τούρκοι να νιώθουν κερδισμένοι. Να βγείς και να πείς έχω πλούτο και μπορώ να βγώ απο την κρίση (βάζω και 10 αρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά ανα τον κόσμο και φτιάχνω το παιχνίδι έτσι ώστε να λέω οτι μπορώ να βγώ άμεσα απο την κρίση και να μην αναγκαστεί να πληρώσει ο Γερμανός την ζημιά). Δημιουργώ το νέφος που θα με κρύψει. Απο πίσω το τι κάνω δεν είναι για τον λαό να το ξέρει. Ο λαός θέλει να περνάει καλά. Οταν είναι καλά δεν ρωτάει.

Link to comment
Share on other sites

οποτε να ετοιμαζομαστε να παμε να χτισουμε πλατφορμες εξορυξης πετρελαιου?

:)

 

μακαρι να μπει η τουρκια στην ΕΕ να συμμετασχει στον "μονιμο μηχανημο στηριξης" και να παρουμε λεφτα απο εκει

 

πολυ γελιο :D

 

και μετα αυτοι που εχουν παει τις καταθεσεις στο εξωτερικο θα πανε στην τουρκια και θα κανουν επενδυση αγοραζοντας σπιτια οικοπεδα κλπ

και θα βγει και αδωνις γεωργιαδης και θα φωναζει οτι να παλι δικα μας ειναι

 

αυτες ειναι εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειτε να μπει η τουρκια αμεσα στην ΕΕ γιατι τοτε 3ρκ τουρκοι θα φυγουν την ιδια μερα για Γερμανια. πολεμο εχει η τουρκια στα ανατολικα της σηνορα αλλα δεν εγινε και τιποτα. ο μεταξυ μας πολεμος ποσο θα κρατησει 10 μερες??? μετα τελειωνουν και οι σφαιρες. μεχρι να γινουν οι διαβουλευσεις- συστασεις και επιπλιξεις στην χωρα που ξεκινησε πολεμο, οι τουρκοι θα ειναι στην ακροπολη, ή εμεις στην Σμυρνη.... το ΝΑΤΟ δεν θα πει κουβεντα γιατι πουλαει πιο πολλα οπλα στην τουρκια και παντα θες τον καλο πελατη.

και οταν πας να διμοσιευσεις αρθρο εσυ ο κακομοιρογλου, ενας με πιο μεγαλη εξουσια-επιροη στα διεθνη ΜΜΕ θα διμοσιευσει παλι την Αφροδητη με το μεσαιο δακτυλο σηκομενο...

τον δικηγορο του διαβολου κανω, δεν ειμαι πολιτικος αναλυτης, μηχ μηχ ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.